Пролом Бања – 8ми Март 2019

8ми Март – Пролом Бања

Пролом Бања се наоѓа во Јужна Србија, на падините на Радан Планина. Тоа првенствено е познат по неговотa лековитa Prolom вода, кои припаѓаат на ретка група на висока бањска вода со вредности: висок алкална (pH 8,8 до 9.2), ниска (сув остаток од 148 mg / l) бикарбонат. Со цел да ве приближиме до овој уникатен подарок на природата, ви овозможивме да ја користите  Пролом  водата насекаде во хотелот. За лечењето со Prolom вода се засноваат сите наши здравствени програми. Ефектот од третманот се зголемува со примена на  физички третман, соби со чист и свеж воздух  и прошетка  низ недопрената природа на Prolom бања. Надморска височина (550-668 м) и умерено-континентална клима со многу сончеви денови во годината  придонесуваат за уште подобр одмор.

Радан хотелски комплекс, нуди сместување во комфорни соби,  wellness третмани и објекти за рекреација, забава и прошетки.

Во хотел Радан  сместувањето  e во  во стандардни, комфорни соби и апартмани. Освен  еднокреветни и двокреветни соби, хотелот нуди и 8 трикреветни соби (француски кревет + дополнителен кревет  со стандардни димензии), 6 семејни соби (соба со француски лежај + соба со два класични кревети, поврзани исмегу со врата CONNECT) и 10 апартмани (спална со дневен престој и кујна).

1 ДЕН 08.03.2019 – БИТОЛА – Прилеп – Велес – Скопје – Куманово  – ПРОЛОМ БАЊА
Состанок на групата на паркингот пред спортска сала Младост во 05:30 часот. Поаѓање за Пролом Бања во 06:00 часот. Се патува преку граничниот премин Табановце. Царински формалности. Попатни паузи за одмор. Пристигнување на пладне, сместување во хотел и организиран ручек. Слободно време за одмор, можност за користење на спа ценатрот, надворешните и внатрешните базени со термална вода (лековита пролом вода). Свечена вечера со музичка програма и традиционална кујна.Ноќевање.

2 ДЕН 09.03.2019 – ПРОЛОМ БАЊА – ЃАВОЛА ВАРОШ
Појадок.Oрганизирана посета на  Ѓавола Варош, познато по необичните земјени пирамиди или кули, кои настанале при голема вулканска активност, пред повеќе од милиони години. Ѓавола Варош е прогласен за споменик на природата и бил кандидат во кампањата „Седум светски чуда на природата“. Враќање во хотел. Ручек. Слободно време за индивидуални активности. Вечера. Ноќевање.

3 ДЕН 10.03,2019 – ПРОЛОМ БАЊА  – ЛАЗАРИЦА- БИТОЛА
Појадок.  По појадокот напуштање на хотелот. Организиран пешачки разглед со локален водич до цркавата брвнара-Лазарица, (2,5 км од Пролом бања) позната по мистичен феномен односно по специфичното растење на шесте стебла дрва кои растат во дворорт на цркавата и  се испреплетени во круг. Поаѓање за Битола во попладневните часови. Пристигнување во Македонија во вечерните часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ЗА УПЛАТИ ДО  31.01.2019 : 7.500 денари

РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 7.900 денари

Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност.

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА :

 • Превоза со туристи,ки автобус на наведената релација
 • Сместување во стандардни двокреветни соби во хотел Радан на база на 2 полни пансион (појадок,ручек,вечера), секоја соба со ТВ, мини  бар, бањарка, фен, WiFi.
 • Дневна употреба на Wellness центарот: отворен / затворен базенз (16 х 9 м) со лековите вода 33⁰  , сауна, солена соба, џакузи базен со лековита  Пролом вода,  парна бања, сауна
 • Гала вечера со музичка програма (без пијалоци),
 • Теретана и Фитнес сала
 • Сала за релаксација (билијард , пинг понг, пикадо…)
 • Излет до Споменикот на природата Ѓавола Варош: влезници , локален водич
 • Прошетка до црквата Лазарица во Пролом Бања (2,4 км) во придружба на локален водич.
 • Wi-Fi интернет
 • Паркинг
 • Туристичка такса

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА :

 • Влезници за музеите и културно – историските споменици
 • Патничко здраствено осигурување други неспоменати посети и услуги
 • Доплата за еднокреветна соба: 13€ од ден

Време на поаѓање превоз од Битола за Пролом Бања:

 • 06:00 h Битола( Пред спортска Сала )
 • 06:30 h Прилеп (бензинска пумпа Салида)
 • 07:45 h Велес (градска автобуска станица)
 • 08:30 h Скопје (паркингот спроти хотел “Holiday Inn”)

НАПОМЕНА

 • За реализација на аранжманот потребен е минимален број 45 платежни патници.
 • За резервација на аранжманот потребна е аконтација од  30 % од сумата – готовински или со платежни картички. Останатиот износ до полната цена на аранжманот – готовински или со платежни картички, најкасно 10 дена пред поаѓање или на основа на фактура која мора да биде реализирана во рок од 7 дена од датата на издавање, а најкасно 10 дена до почетокот на аранжманот.
 • Агенцијата го задржува правото во случај на недоволен број пријавени платежни патници да го откаже патувањето и за тоа да ги извести патниците 5 дена пред датата на патувањето.

ПРИГОВОРИ И ПОПЛАКИ

Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на ова програма.  Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани. Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции. Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност. Цените може да се корегираат според Општите услови на патување, во случај на промена во курсот за размена на валути или промена на тарифата од давателот на услуга. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.

Важат Општите услови за патување на СКТМ и С-ТРАВЕЛ