Спа Хотел Стримон Гарден – 14.02-16.02.2020

ВИКЕНД НА ЉУБОВТА И ВИНОТО

СПА ХОТЕЛ СТРИМОН ГАРДЕН – ЌУСТЕНДИЛ

14-16 Февруари 2020

Комплетно реновираната „Стримон Гарден“ во Ќустендил им раскажува на своите гости модерна приказна за Римјаните, Тракијците… и исклучителен луксуз. Воодушевени од исцелителните термички води и блага клима, античките Римјани го претворија Ќустендил во атрактивно место за лекување и одмор, нарекувајќи го Пауталија и „град на изворите“. Во „Стримон Гарден“ ги комбиниравме античките традиции со современите достигнувања во балнеологијата за да создадеме уникатно искуство. Го задржавме аристократскиот дух на зградата и за внатрешноста се обложуваме на модерната елеганција и удобност.

Ќустендил, наречен и „град на изворите“, со векови е признат како балнеолошко одморалиште. Неговата илјадагодишна историја е тесно поврзана со лековитата термичка вода и во римско време одморалиштето Улпија Пауталија беше најголемото место за лекување, рекреација и забава на илјадници римски воини, уморни од продолжените битки.
Одморалиштето Ќустендил лежи 527 метри надморска височина, во подножјето на планината Осогово. Денес тој е признат како најзелен град во Бугарија и го држи второто место за чистиот воздух.
Професионалниот персонал и рецепција ќе ви помогнат да обезбедите информации и да организирате тури за прошетка, посети на различни места од интерес во градот, резервации за настани или други активности.

 

Тип на сместување Пакет  2полупансиони
Двокреветна лукс (2 возрасни) 219 еур
Суит Егзекутив или Мезонета делукс (2возрасни) 270 еур

Цените се во €, плаќање во денарска противвредност1€ = 62,00 мкд

 ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА

2ноќевања во соодветниот тип на соба
Богат појадок (шведска маса)
Романтична вечера за двајца со шише вино на 14 Февруари
Забава со ди-џеј на 14 Февруари
Вечера на 15 Февруари, по избор од хотелската селектирана листа
15% попуст од сите терапии и масажи од СПА центарот
Затворен базен со солена вода SPA I Willness (Римска бања,Финска сауна,инфрацрвена сауна,парна бања,контрастен базен, релакс зона со топли клупи), фитнес сала
Паркинг,  wi-fi, туристичко осигурување

ДОПЛАТА   0,40 еур на човек по ноќ

ПРЕДЛОГ МЕСТА ЗА ПОСЕТА

Средновековен тврдина “ Хисарлука“
Тврдината е од 4-5 век. Сместено е на ридот Хисарлука, кој се издига на 2 километри југоисточно од Кустендил. Тврдината била оштетувана и обновена многу пати……
Уметничка галерија „Владимир Димитров-Мајсторо“
Постои постојана изложба „Мајсторот“, во која има повеќе од 200 дела на националниот уметник Владимир Димитров-Мајстор…..

Куќата – музеј „Димитар Пешев“
Димитар Пешев е бугарски политичар, познат по својата голема улога во спасувањето на бугарските Евреи. Куќата се наоѓа во списокот на 100 национални туристички објекти. Во 2002 година беше обновена и претворен во музеј.

Средновековната црква „ Св. Георги“
Црквата датира од XII-XIII век и е една од најстарите во југозападна Бугарија. Храмот е национален културен споменик со голема археолошка, уметничка и историска вредност. Се претпоставува дека во него се наоѓа гробот на бугарскиот цар Михаил III Шишман.

Регионалниот музеј за историја “ Академик Јордан Иванов“
Основана е во 1897 година. Тој е еден од најстарите и најголемите музеи во земјата. Во него се сместени многу богати музејски фондови и збирки од сите историски времиња.

Рилскиот Манастир
Основана е во 10 век од Свети Иван Рилски, во горното течение на Рилска река. Манастирот Рила е еден од најзначајните споменици на културата во Бугарија, симбол на Бугарија вклучена во списокот за светско наследство на УНЕСКО. Се наоѓа на 90 км. од Kустендил.