You are currently viewing 8МИ МАРТ – ВРЊАЧКА БАЊА

ВРЊАЧКА БАЊА-8.МАРТ

ОПИС : 

Врњачка Бања е повеќе од класично бањско место, таа е “КРАЛИЦА’ меѓу Српските бањски места и една од најпосетуваните туристички дестинации во Србија, Благодетите на престојот во уваа убавица препознаени се одамна, во прилог кон тоа е и фактот што после Втората Светска Војна, Врњачка Бања имала повеќе туристи од Дубровник и Блед заедно…Активен и содржаен одмор во местото овозможуваат бројни содржини : спортски, културни, забавни и богата гастрономска понуда и занимливо опкружување.

ПРОГРАМА : 

1 ДЕН (06.03.2021 – сабота) БИТОЛА Состанок на групата во 05.00 часот на Градска Автобуска Станица. Поаѓање за Србија во 05.30 часот. Денско патување, со кратки попатни одмори…патот води преку Скопје, Ниш, Лесковац…Пристигнување во Врњачка Бања околу пладне. Сместување во хотел. Слободно време за користење и уживање во wellness-капацитетите на овој прекрасен хотел…Вечера. Ноќевање.

2 ДЕН (07.03.2021 – сабота) ВРЊАЧКА БАЊА Појадок. Слободно време за индивидуален разглед на градот и користење на wellness-капацитетите на хотелот. Можност за посета на некој од подолу наведените локалитети кои ја прават Врњачка Бања толку привлечна…Вечера. Ноќевање.

3 ДЕН (08.03.2021 – недела) ВРЊАЧКА БАЊА – НИШ – БИТОЛА Појадок. По појадокот – одјавување од хотелот. Поаѓање за Македонија, со попатна посета на Ниш. Пристигнување во Битола во вечерните часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ : 8.790,00 денари (142 €)

 

УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ : Исклучиво во денарска противвредност

НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ : 30 % од сумата при резервација – готовински или со платежни картички. Останатиот износ до полната цена на аранжманот – готовински или со платежни картички, најкасно 10 дена пред поаѓање или на основа на фактура која мора да биде реализирана во рок од 7 дена од датата на издавање, а најкасно 10 дена до почетокот на аранжманот.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА : 

 • Автобуски превоз на горенаведената релација (високоподен, со аудио и видео опременост), 
 • 2 ПП (полупансиони) во Хотел ТОНАНТИ со 4* во Врњачка Бања,
 • улуги во Wellness&Spa центарот, фитнес центар, сеф во соба,
 • бесплатен WI-FI,
 • посета на Ниш, 
 • ТРАНСФЕР на патници без надокнада од Прилеп, Кавадарци, Велес, Скопје и Куманово,
 • организација, водство и реализација на аранжманот.

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА : 

 • Влезниците при посета на културно-историските споменици,
 • патничкото осигурување (150,00 ден. – по лице),
 • таксата за престој во хотелот (се плаќа на лице место) – 1 €  по лице на ден,
 • трансфер на патници (Струга, Охрид, Ресен, Кичево) – доплата од 10 € по лице,
 • доплата (музика и пијалок) за Свечената вечера во самиот хотел (доколку безбедносните мерки тоа ќе го дозволат) –  € по лице.

 

СЛИКИ : 

Хотел ТОНАНТИ**** е еден од најлуксузните на овие простори. Се наоѓа во центарот на Врњачка Бања, во близина на централниот дел на паркот. Хотелот располага со 146 соби со различен капацитет за сместување: покрај стандардните двокреветни соби, хотелот исто така нуди трокреветни соби и апартмани, како и луксузен претседателски апартман од 100 квадратни метри. Има и две соби прилагодени за лица со посебни потреби. Сместувачките единици се поделени во три независни блока во централниот дел поврзани со кружно скалило од мермер пред водениот зид и панорамски лифтови со поглед на атриумот и надворешниот базен. Во склопот на хотелот има два ресторани – пансионски и А la carte. Пансионскиот Ресторан, со убава градина, е наменет за гости во хотелот, додека А la carte ресторанот, со посебен влез на самиот агол од зградата и прекрасен поглед на надворешниот базен и парк, е достапен и за гостите и за трети лица. Едниот бар се наоѓа во холот на хотелот, другиот во аква-зоната. Лоби барот е близу до приемот со исклучително луксузно и удобно ниско седишта. Аква-зоната, веднаш до барот, се состои од базени, две џакузи и разни атракции на вода. Затворениот базен, со површина од 300 квадратни метри, е поврзан со стаклена демонтажна фасада со надворешните базени: голем, од 600 квадратни метри, со водопад и детски базен, со површина од 50 квадратни метри. Во рамките на уникатниот центар за спа и велнес има три сауни, просторија за солена вода, ладна просторија, парна бања, пловечка бања и четири простории за масажа (од кои едната е двојна, за парови). Центарот е поврзан со зоната за релаксација, која е целата во стакло и е свртена кон паркот. Смирувачка музика и арома терапија (дискретни мириси на есенцијални масла) придонесуваат за атмосфера на уживање и релаксација.

 

НАША ПРЕПОРАКА за посета на локалитети, за време на Вашиот престој во Врњачка Бања :

–          Црквата посветена на Раѓањето на Пресвета Богородица, се наоѓа на Црквеното брдо, изградена во 1834.година.

–          Римските терми Fons Romanus, случајно пронајдени 1924.година, се наоѓаат во централниот дел на паркот.

–          Кафе-слаткарницата “Швајцарија“, со најубавото жито со шлаг.

–          Статуите на Руските скулптори, правени пред II Светска војна, поставени во Градскиот парк.

–          Кафе-бар „Савка“ – локал со угостителска традиција постара од 100 години.

–          Јапонската градина – дел од Градскиот парк посветен на Јапонската култура, претставува хармоничен склоп на живата и неживата природа.

–          Ресторанот на угостителската школа “ИСТРА“ – мосто каде учениците и професорите Ви пружаат услуги…

–          Црквеното брдо – место каде се наоѓаат 49 објекти кои се заштитени со Законот за заштита на Спомениците

–          Замокот Белимарковиќ – објект од 1898 година, место каде и до ден-денес се одвиваат разни културни збиднувања, изложби, концерти…

НАПОМЕНА : За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 34 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.

–          Патувањето се одвива според новите пропишани протоколи за работа со туристички групи.

–          За ова патување не е потребен PCR тест.

–          Патниците се должни во секое време да внимаваат на својата и безбедноста на сите во групата, како и да ги почитуваат дадените насоки и препораки за однесување во автобус од страна на организаторот.

–          Доколку дојде до непредвидена „виша сила“ за нереализирање на патувањето, поради новонастанати ситуации кои агенцијата не можела да ги предвиди, уплатените средства ќе бидат вратени на клиентот.

–          Доколку патувањето се реализира според планираното и нема никакви пречки за негова реализација, а дојде до откажување од страна на патникот, тогаш откажувањето ќе се реализира во согласност со општите услови за патување.

За отказ на резервација важат опшите услови, односно :

– за отказ до 30 дена пред патувањето се задржува 30% од сумата.
– за отказ 29 до 15 дена пред патувањето се задржува 50% од сумата.
– за отказ 14 до 5 дена пред патувањето се задржува 80% од сумата.
– за отказ 5-0 дена пред патувањето се задржува 100% од сумата.

Агенцијата го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата (застој во сообраќај, локални штрајкови, локали предупредувања, каснење на патници, непочитување на сатница закажана однапред од страна на агенцијата.

Со оваа програма важат Општите услови на т.а. С-ТРАВЕЛ и СКТМ