You are currently viewing Атина – Нова Година 2022 – Сигурна Реализација

Атина – Нова Година 2022

ТЕРМИН:

 • 30.12.2021-02.01.2022

ПРОГРАМА:

30.12.2021 (Четврток) Македонија-Атина 

Состанок на групата на Спортска сала Битола во 20,30 часот.Поаѓање во 21:00 часот. Ноќно возење низ Грција со попатни паузи за одмор.

31.12.2021 (Петок) Атина-Разглед -Нова Година Дочек . 

Пристигнување во Атина во утринските часови. Заминување на панорамско разгледување на градот (Плоштадот Омонија, Плоштадот Синтагма каде се наоѓа Парламентот и стражата на Евзони, Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата врата, Бајроновиот споменик, Националната библиотека, универзитет…) Акропол (Пропилеј, Партенон, Ерџтејон…). Сместување во хотел. Слободно попладне. Вечерта можност за дочек на Нова Година  во центарот на Атина со новогодишната прослава на Атинскиот плоштад “Синтагма„ или факултативно – Новогодишна вечера во хотелот со богато мени и неограничен пијалок (35 Еур). Ноќевање1.

01.01.2022 (Сабота) Атина-Сунион 

Појадок. Факултативна екскурзија  (10 Еур) покрај Аполоновиот брег на Атика: летувалиштата Глифада, Вула, Вулиагмени и  рт’от Сунион, кој е и најужниот дел од европското копно. Поглед кон остатоците на некогашниот антички храм, подигнат над самиот рт’ во слава на богот Посејдон. Враќање во Глифада. Слободна вечер. Ноќевање 2.

02.01.2022 (Недела) Атина-Коринт-Пелопонез 

Појадок. Целодневна екскурзија на Арголида (вклучена во цена): Коринтскиот канал (кој ги поврзува Егејското и Јонското море), Епидаурус (најакустичниот антички амфитеатар), гратчето Нафплион (некогашната престолнина на Грција) и Микена (древниот град на митскиот крал Агамемнон). Планиран одмор со можност за ручек во локална таверна, како и можност за посета на работилница – продавница за производство на сувенири од порцелан и керамика. Поаѓање за Македонија. Пристигнување во Битола во доцните вечерни часови. Организирани трансфери до градови. Крај на аранжманот.

ЦЕНА:

Цена на аранжманот: 119 Eур/7.378,00 МКД

Цената вклучува:

 • Превоз со високо туристички автобус
 • 2 ноќевања со појадок во хотел 4* во Глифада https://www.athenscoasthotel.gr/
 • Организиран разглед на градот со локален водич
 • Екскурзија  на Арголида – Пелопонез (вклучен во цена)
 • Организација и водство на патувањето

Цената НЕ вклучува:

 • Факултативен излет Сунион и Аполоновиот брег 10 Еур
 • Туристичка такса 1,5€ по соба од ден, наплата на рецепција во хотел
 • Влезници за посета на локалитетите со водич: Акропол (12 еур);
 • Патничко и здравствено осигурување 
 • Доплата за повратен трансфер во МК: Скопје и Велес 10 Еур/лице, Прилеп, Охрид и Кавадарци 5 Еур/лице

Доплата и попусти:

 • Деца: 2-12 години со двајца возрасни 79 Еур/ 4,898,00 
 • Еднокреветна соба 159 Еур.

ОПИС:

Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација. Таа е еден од најстарите светски градови чија историја бележи преку 3400 години. Се семета за зачеток на демократијата. Атина е центар на економскиот, политичкиот и културен живот во Грција, родно место е на Сократ, Перикле, Софокле и други значајни филозофи, писатели и политичари. Таа е еден од главните светски центри за архиолошки истражувања. Ова популарно туристичко место има дури 148 театри!

УСЛОВИ:

 • За реализација на аранжманот потребни се минимум 30 патници!!!
 • Резервација се прави со авансна уплата од минимум 30% од цената на аранжманот и копија од пасош.
 • Комплетна доплата 7 дена пред поаѓање.
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.
 • Агенцијата го задржува правото да го откаже во целост аранжманот 5 дена пред поаѓање. За
  време на разгледите во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради,
  институции или културни споменици, освен ако не е посебно нагласено во програмата.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај
  на непредвидени објективни причини, како на пример застој на граница, застој во сообраќајот,
  затвореност на некои од локалитетите предвидени за посета и сл.
 • Агенцијата го задржува правото на промена за остварување на посетата на местата кои се по избор.
 • Протоколите пропишани за заштита од Covid-19 ќе бидат во целост применети,
  задолжителна дезинфекција на влез во автобус, задолжително носење на заштитна
  маска, одржување дистанца на патници кои не патуваат заедно.

КОВИД МЕРКИ ЗА ВЛЕЗ ВО ГРЦИЈА ОД МАКЕДОНИЈА:

* Патникот треба да поседува еден од следните документи:
– Валиден сертификат за целосна вакцинација добиен од здравстевните органи по втората вакцина, по која треба да бидат поминати минимум 14 дена.
– Доколку не е вакциниран патникот треба да поседува негативен ПЦР или брз антигенски тест, не постар од 72 часа, односно 48 часа.
– Патниците треба да го пополнат онлајн дигиталниот формулар за локализација на патниците (PLF формулар) на веб страницата https://travel.gov.gr/#/ и истиот да се прикаже на сите овластени лица кои тоа ќе го побараат, во дигитална форма на смартфон или отпечатен на хартија.
– За влез во Македонија невакцинираните патници ќе треба да поседуваат негативен ПЦР или брз антигенски тест, не постар од 72 часа, односно 48 часа.

ПРИГОВОРИ И ПОПЛАКИ:

 • Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на ова програма. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
 • Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
 • Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.

Важат Општите услови на СКТМ и Т.А. С-ТРАВЕЛ