You are currently viewing Хотел Белведере 4* – Охрид 2023

ОПИС

Сместен во боровата шума во населбата Свети Стефан, на 4 км од Охрид и 100 метри од езерскиот брег.
Хотел-“Белведере” е бренд кој нуди широк спектар на услуги и удобности кои уживаат во прекрасен поглед на Охридското езеро. Со својата совршена рамнотежа помеѓу класичната елеганција и модерните удобности, хотелот со четири звездички „Белведере“ нуди 89 ново украсени простории, две сали за семинари, еден модерен хотелски ресторан и два традиционални ресторани во центарот на градот Охрид, лоби бар за пијано, антички дуќан, сопствен паркинг. Штом ќе пристигнете, веднаш ќе бидете потопени во пријатна атмосфера и уникатен амбиент. Од елегантното лоби со класични инструменти и антиквитети до удобните опремени простории со прекрасен поглед, тука ќе најдете вистинска убавина. Ефектот на оваа комбинација помеѓу основниот стил и фокусирањето на деталите предизвикува кај секој гостин желба да се врати.
 

ЦЕНОВНИК 2023

ТИП НА СОБА 01.01-31.03  01.11-31.12. 01.04-30.06  01.09-31.10. 01.07 – 31.08.
Еднокреветна 48€ 56€ 64€
Двокреветна 29€ 34€ 39€
Трокреветна 26€ 31€ 36€
Студио/2 74€ 80€ 86€
Студио /3 96€ 108€ 120€
Апартман Суит  1/2 100€ 110€ 120€
Апартман Суит/3 123€ 132€ 144€
Апартман Суит /4 136€ 148€ 158€
 • Дадените цени се изразени по лице со појадок во евра на ден
 • Туристичка такса и ДДВ се вклучени во цената
 • Доплата за оброк 9 евра по лице
 • Деца до 4.99г бесплатно со двајца возрасни(не следува легло)
 • Деца од 5-9.99 години 50 % од цената на услугата, за помошно легло во двокреветна соба
 • Цените не се однесуваат за  празници

СЛИКИ

УСЛОВИ:

 • Резервација се прави со авансна уплата од минимум 30% од цената на аранжманот и копија од лична карта.
 • Комплетна доплата 7 дена пред поаѓање.
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.

ОТКАЗ НА РЕЗЕРВАЦИЈА:

За отказ на резервација важат опшите услови , односно:

 • за отказ до 30 дена пред патувањето се задржува 30% од сумата.
 • за отказ 29 до 15 дена пред патувањето се задржува 50% од сумата.
 • за отказ 14 до 5 дена пред патувањето се задржува 80% од сумата.
 • за отказ 5-0 дена пред патувањето се задржува 100% од сумата.

Доколку патникот се откажува од аранжманот пред почетокот на патувањето, поради причини кои не можел да ги предвиди, избегне или отстрани (болест, повреда или смрт во потесното семејство, елементарна непогода или слично), а врз основа на важечка потврда од надлежните органи, во тој случај не ги плаќа отказните трошоци по наведената скала, туку само реалните трошоци произлезени од откажувањето на аранжманот, за кои организаторот е обврзан да ги плати на крајниот давател на услугата, без право на рефундација. Доколку патникот се откажува од аранжманот по почетокот на патувањето (за време на патување или за време на престој во местото на патување), поради настани кои се резулатат на влијание на “виша сила” (воени настани, терористички акти, елементарни непогоди, сообраќајни незгоди или слично), кои ниту патникот ниту организаторот не можел да ги предвиди, избегне или отстрани, организаторот не носи одговорност ниту има обврска за поврат на средства за нереализирани услуги, освен доколку крајниот давател на услугите прифати и изврши рефундација на истите.

ПРИГОВОРИ И ПОПЛАКИ:

 • Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на ова програма. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
 • Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
 • Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.

Важат Општите услови на СКТМ и Т.А. С-ТРАВЕЛ