11ти Октомври- Берат – Арденица – Драч – Круја – Скадар – Тирана

11ти Октомври – Берат – Арденица – Драч – Круја – Скадар – Тирана

ПРОГРАМА:

3 дена / 2 ноќевања со појадок / автобуски превоз

1.ДЕН (10.10.2020 – сабота) : БИТОЛА 

Состанок на групата на Градската Автобуска Станица во 2.30 часот. Поаѓање за Албанија во 03.00 часот. Патот води преку Струга, г.п.Ќафасан, Елбасан…Пристигнување во Берат – наречен “Градот на илјада прозорци” поради големите прозорци кои ги красат куќите. Град со прекраснo испреплетена архитектура со христијански и муслимански карактеристики, многу религиозни објекти. Посета на тврдината и на музејот на Онуфри. Во договорено време поаѓање кон Арденица и манастирот Раѓање на Пресвета Богородица (XIII век), а потоа продолжување на патот кон Драч. Пристигнување и сместување во хотел. Ноќевање.

2.ДЕН (11.10.2020 – недела) : ДРАЧ – КРУЈА – СКАДАР

Појадок. Слободно време, или Ви нудиме целодневен излет до Скадар и Круја со стручен водич…пристигнување во Круја – родниот град на Скендербег околу 10.30 часот…посета на тврдината, стариот град…можност за посета на Националниот и Етнографскиот музеј. Поаѓање за Скадар, околу 13.00 часот (1 час возење). Прошетка низ центарот на градот – слободно време за индивидуален разглед на градот или ручек (факултативно) во некој Национален ресторан. Враќање во Драч околу 17.30 часот. Ноќевање.

3.ДЕН (12.10.2020 – понеделник) : ДРАЧ – ТИРАНА

Појадок. По појадокот – одјавување од хотелот. Заминување за Тирана, следи панорамски разглед на градот…плоштадот Скендербег, Операта, Етем беј – џамијата, Националната библиотека, Саат-кулата (симболот на градот), Националниот Историски музеј…слободно време за индивидуален разглед за индивидуален разглед на градот. Во раните попладневни часови – поаѓање за трговскиот центар ТЕГ (можност за шопинг и освежување пред поаѓањето за Македонија). Поаѓање за Македонија во 18.00 часот. Пристигнување во Битола во касните вечерни часови.

ЦЕНА:

 89  (5.520.00 денари) ПО ЛИЦЕ

Цената вклучува:

 • Автобуски превоз на горенаведената релација,
 • 2 НП во хотел VIVAS 4* (www.vivashotel.com) во Драч,
 • Пратител на група,
 • Организација, водство и реализација на аранжманот.

Цената НЕ вклучува:

 • Влезниците при посета на културно-историските споменици,
 • Патничкото осигурување.
 • Трансфер од Скопје, Велес, Кавадарци, Кичево – 10 € по лице.

Доплата:

 • Трансфер од Скопје, Велес, Кавадарци, Кичево – 10 € по лице.

ОПИС:

Хотел ВИВАС **** – На првата линија со морето, хотелот VIVAS се наоѓа на 5 минути од пристаништето Драч, 30 минути од аеродромот „Мајка Тереза“ и 40 минути од главниот град Тирана. Хотелот е објект висок пет ката, со 78 вкусно наместени соби, базен, теретана, приватна плажа, конференциска сала, сопствен – бесплатен WI-FI, бар на плажа, ресторан, детско игралиште, итн., опремен е со систем за надзор. Во ресторанот на хотелот можете да најдете сè, почнувајќи од национална кујна до меѓународна, по сосем прифатливи цени. Изборот ќе биде тежок помеѓу свежа риба, месо и домашни производи. Барот со поглед на морето е добар избор да го поминете слободното време, каде можете да уживате во Италијанско кафе, различни освежителни безалкохолни и алкохолни пијалоци, коктели и сл. За сите оние кои сакаат пица, ресторанот стои на располагање од 12.00 – 23.00 часот.

Град БЕРАТ  – Името на градот на Албански јазик е Берат или Берати, што најверојатно е изведено од старословенскиот Балград (Бѣлградъ) ​​или Белград / Белиград (Белград / Белиград, што значи „Бел град“ на јужнословенските јазици), под кое име било познато во Грчки, Бугарски, Латински и Словенски документи за време на високиот и доцниот среден век.  на грчки е изнесено како Bellegrada (Βελλέγραδα). [потребно е да се наведе] на античкиот град Антипатрија (антички грчки: Ἀντιπάτρεια, „Град Антипатар“) или Антипатрија на латински јазик, додека за време на раната Византиска империја името на градот било Пулхериополис (грчки: Πουλχεριόπολις, „Град Пулкерија“). Во Република Венеција градот бил познат како Белградо ди Романија („Белград од Румелија“), додека во Отоманската империја бил познат и како Беград-Арнавуд („Албански Белград“) за да се разликува од Беград во Србија. Берат, назначен за светско наследство на УНЕСКО во 2008 година, се состои од уникатен стил на архитектура со влијанија од повеќе цивилизации кои успеале да коегзистираат со векови низ историјата. Како и многу градови во Албанија, Берат се состои од стар утврден град исполнет со цркви и џамии насликани со грандиозно богатство на видливи мурали и фрески. Градот е еден од главните културни центри во земјата.

Манастирот АРДЕНИЦА – Манастирот на Рождеството на Богородица во Арденица или едноставно манастирот Арденица (албански: Manastiri Lindja e Hyjlindëses Mari, грчки: Ιερά Μονή Γεννήσεως Θεοτόκου Αρδευούσης) е источен православен манастир, оддалечен 18 километри северно од Лушње, Албанија, долж националниот пат што ги поврзува Лушња со Фиер. Изграден од византискиот император, Андроникос II Палеиологос во 1282 година по победата против Ангевините во опсадата на Берат, манастирот е познат како место каде, во 1451 година, се славеше бракот на Скендербег, националниот херој на Албанија, со Андроника Аријанити. Во 1780 година манастирот започнал теолошко училиште за подготовка на свештеници во грчкото православие. Имаше важна библиотека со 32.000 тома, која целосно изгоре во пожар во 1932 година. Црквата Света Марија во рамките на манастирот содржи фрески од браќата Костандин и Атанас Зографи, особено од свети Јован Кукузел, кој е роден во Драч, Албанија.

Градот СКАДАР  – Скадар или, историски познат како Скутари или Скодра (италијански изговор), е град во Република Албанија. Тој е главен град на околниот округ Скадар, еден од 12-те составни окрузи на републиката. Градот е еден од најстарите градови на Балканот и четврт по население град во земјата и врши силно влијание во културата, религијата, уметноста и забавата на северна Албанија. Географски, градот Скадар се протега низ рамнината Мбишкодра меѓу слатководните мочуришта на езерото Скадар и подножјето на албанските Алпи. Како и повеќето од динарските Алпи, во планините доминираат варовнички карпи и карпи од доломит. Езерото, именувано по градот Скадар, е најголемото езеро во Јужна Европа близу до Јадранското Море. Градот е опколен од три страни со реките Кир на исток, Дрим на југ и Буна на запад. Регионот што денес одговара на градската територија е основан во 4 век п.н.е. од античките илирски племиња Ардијаеи и Лабети. За тоа сведочат артефактите и натписите откриени во замокот Розафа. За тоа време градот бил познат под името Скодра. Во последниот период на илирското кралство под династијата Лабетан бил главен град на царството. Градот историски се развивал на рид од 130 метри, стратешки лоциран во одливот на езерото Скадар во Буна. Римјаните го припоиле градот по третата илирска војна во 168 година п.н.е., кога Гентиј бил поразен од римската сила на Анисиј Галус. Во 3.век, Скадар станал главен град на Праевалитана поради административната реформа на римскиот император Диоклецијан. Со ширењето на христијанството во 4 век, била основана Архиепископијата Скодра и била преземена од 535 година од страна на византискиот Цар Јустинијан Први. За време на многу различни епохи, тој го задржа својот статус на главен град во поширокиот регион, заради стратешката позиција близу до Јадранското Море и италијанските пристанишни градови, но исто така и со копнените рути кон други важни градови во соседните региони.

Градот КРУЈА  – Круја е град и општина во северниот дел на централна Албанија. Сместен помеѓу планината Круја и реката Имутст, градот се наоѓа на само 20 км северно од главниот град на Албанија, Тирана. Во Круја живеело античкото илирско племе Албани. Во 1190 година Круја станал главен град на првата албанска држава во средниот век, Кнежеството Арбар. Подоцна беше престолнина на Кралството Албанија, додека во почетокот на 15 век Крује беше освоена од Отоманската империја, но потоа повторно беше заземена во 1443 година од Скендербег, водачот на Сојузот на Леже, кој успешно го бранеше од три османлиски опсади до неговата смрт во 1468 година. Османлиите ја презедоа контролата над градот по четвртата опсада во 1478 година и го вклучија на нивните територии. Локалниот бунт против Отоманската империја во 1906 година беше проследен со Декларацијата за независност на Албанија во 1912 година. Во средината на 1910-тата, Круја беше едно од бојните полиња на конфликтот помеѓу краткотрајната Република Централна Албанија, основана од Есад Топтани и Кнежеството Албанија. Во 1914 година Топтани успеа да го заземе градот, но истата година беше реинкорпориран од страна на Prênk Bibë Doda во Кнежевството Албанија. За време на Втората светска војна бил центар на активностите на водачот на отпорот Абаз Купи. Музеите во Круја го вклучуваат музејот Скендербег, сместен во околината на замокот Круја и националниот етнографски музеј.

СЛИКИ:

УСЛОВИ:

 • За реализација на аранжманот потребни се минимум 40 патници!!!
 • Резервација се прави со авансна уплата од минимум 30% од цената на аранжманот и копија од пасош.
 • Комплетна доплата 7 дена пред поаѓање.
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 5 дена пред поаѓање.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата (активностите по денови и датуми) за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета, државни или верски празници на одредена дестинација на одредени локалитети и сл.
 • Релациите кои се наведени како ТРАНСФЕР се реализираат со патнички возила или комбе.
 • Превозот ги слегува патниците на најблиската локација до сметувањето каде може да се паркира автобус.
 • 2 дена пред започнување на аранжманот Агенцијата ќе ги потврди информациите за време и место на тргнување или патниците да се обратат во Агенција за време и место на поаѓање.
 • Се замолуваат патниците да бидат на местата за поаѓање 15 минути пред поаѓањето.
 • Седиштата (местата) во автобусот се определуваат автоматски со бројот на резервација со пријавувањето на патниците со авансната уплата. Доплата за одбирање на ред на седење во автобус +10€ по лице (освен првиот ред, кој е резервиран за персоналот).

ОТКАЗ НА РЕЗЕРВАЦИЈА:

За отказ на резервација важат опшите услови , односно:

 • за отказ до 30 дена пред патувањето се задржува 30% од сумата.
 • за отказ 29 до 15 дена пред патувањето се задржува 50% од сумата.
 • за отказ 14 до 5 дена пред патувањето се задржува 80% од сумата.
 • за отказ 5-0 дена пред патувањето се задржува 100% од сумата.

Доколку патникот се откажува од аранжманот пред почетокот на патувањето, поради причини кои не можел да ги предвиди, избегне или отстрани (болест, повреда или смрт во потесното семејство, елементарна непогода или слично), а врз основа на важечка потврда од надлежните органи, во тој случај не ги плаќа отказните трошоци по наведената скала, туку само реалните трошоци произлезени од откажувањето на аранжманот, за кои организаторот е обврзан да ги плати на крајниот давател на услугата, без право на рефундација. Доколку патникот се откажува од аранжманот по почетокот на патувањето (за време на патување или за време на престој во местото на патување), поради настани кои се резулатат на влијание на “виша сила” (воени настани, терористички акти, елементарни непогоди, сообраќајни незгоди или слично), кои ниту патникот ниту организаторот не можел да ги предвиди, избегне или отстрани, организаторот не носи одговорност ниту има обврска за поврат на средства за нереализирани услуги, освен доколку крајниот давател на услугите прифати и изврши рефундација на истите.

ПРИГОВОРИ И ПОПЛАКИ:

 • Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на ова програма. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
 • Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
 • Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.

Важат Општите услови на СКТМ и Т.А. С-ТРАВЕЛ