You are currently viewing ТУРЦИЈА – ЧЕШМЕ АВТОБУСКА ПРОГРАМА 2021

ТУРЦИЈА – ЧЕШМЕ АВТОБУСКА ПРОГРАМА 2021

ОПИС:

Атрактивното и светски познатото летувалиште Чешме е најзападниот приморски град во Турција, поставен на самиот раб на истоимениот полуостров на обалата на Егејското Море. Заради бројните природни убавини, автентичноста и оригиналниот карактер на градот, пријатната медитеранска клима, кристално чистото топло море и преубавите песочни плажи, Чешме низ годините се развива во елитно и монденско интернационално познато летувалиште. Облата на полуостровот е долга околу 30км и на неа се сместени бројни песочни плажи. Најпознатата атракција во градот е Џеновската тврдина или замокот Чешме. Градот има богата туристичка понуда и сместувачки капацитети со различна категоризација, марина за бродови поставена во центарот на градот околу која гравитираат живописни и автентични ресторанчиња, кафулиња и сувенирници. Чешме е исто така надалеку познат по своите термални води кои извираат во околината на градот со температура до 38°C со благотворно дејство, па оттука доаѓа и називот на градот, Чешме, или во превод фонтана, токму заради неговите термални извори.

Хармонија од сонце, море и плажа, откријте зошто токму Чешме е омилената и најпопуларната дестинација во Турција, како кај домашните така и кај странските туристи!

ПРОГРАМА:

Програма на патување:

1.Ден СКОПЈЕ – ЧАНАККАЛЕ 
Состанок на групата на паркингот кај хотел ВИП спроти саем во 15.30 часот. Поаѓање за Турција во 16.00 часот. Дневно и ноќно возење, со попатни кратки паузи за одмор и обавување на царински формалности, патување проследено со музика и филмови.

2.Ден ЧАНАККАЛЕ – ЧЕШМЕ
Во раните утрински часови пристигнување во Ечебат и преминување на протокот Дарданели со фериброд (вклучен во цена) до Чанаккале. Патот продолжува со неколку попатни застанувања за краток одмор. Пристигнување во Чешме во попладневните часови и сместување во хотел.  Инфо коктел (по 1 чашка локален пијалок алкохолен или без алкохолен), запознавање со преставникот, партнер агенцијата на Ваикики Травел. Ноќевање.

3/4/5/6/7/8. Ден   ЧЕШМЕ                          
Појадок. Денови предвидени за одмор и релаксација во прекрасниот град Чешме. Уживање покрај песочната плажа Теќе и тиркизното море веднаш до хотелите Керман и Пасифик. Можност за посета на факултативни излети:

 • Крстарење
 • Посета на Алачати
 • Посета на плажата Алтинкум
 • Посета на гробот на Богородица, античкиот град ЕФЕС и црквата Св. Јован
 • Посета на градот Измир
 • Турска Вечер
 • Ноќен клуб/ Диско                                                                                                                                                              

9/11. Ден  ЧЕШМЕ – ШОПИНГ МОЛ ИЗМИР – СКОПЈЕ 
Појадок. Напуштање на хотелот. Заминување кон Македонија со попатна посета на шопинг мол во Измир. Пауза од 3 часа. По посетата на шопинг центарот, патувањето продолжува кон Скопје. Дневно и ноќно возење со попатни паузи за одмор и обавување на царински формалности. Пристигнување во Скопје наредниот ден во пладневните часови, во зависност од задржувањата на граничните премини.

ЦЕНА:

ЦЕНИ ПО ЛИЦЕ ЗА 7 ИЛИ 9 НОЌЕВАЊА

ПАКЕТ АРАНЖМАНИ СО ВКЛУЧЕН АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ И НОЌЕВАЊЕ СО ПОЈАДОК
ХОТЕЛ Месеци
ЈУНИ
ЈУЛИ
АВГУСТ
СЕПТЕМВРИ
Поаѓа 9 16 23 30 9 18 27 5 14 23 1
Пристигнува 10 17 24 1 10 19 28 6 15 24 2
Ноќи 7 7 7 9 9 9 9 9 9 9 7
Услуга ББ ББ ББ ББ ББ ББ ББ ББ ББ ББ ББ
KERMAN 2*10м од плажа Garden view 189 199 209 279 279 349 329 329 329 329 199
Sea View 219 229 239 299 299 379 335 335 335 335 212
PASIFIK 2* На плажа Garden View 229 229 229 299 299 339 339 339 339 299 249
Sea View 259 259 259 349 349 379 379 379 379 339 289

Цените се зададени во евра по курс 1еур = 62мкд.

Зададените цени се по лице за пакет аранжман и најмалку 2 лица во соба.

Хотелите располагаат исклучиво со двокреветни соби 

Во цената на аранжманот е вклучено:

– Автобуски превоз со високо туристички автобус на наведената релација.
– Трансфер со фериброд до и од Чанаккале.
– Сместување во Хотел по избор на база 7 или 9 ноќевања со Појадок.
– Едно шише 0,5 флаширана вода по патник на одење и враќање во Автобус.
– Попатна посета на Шопинг Мол во Измир.
– Организација, реализација и лиценциран туристички придружник за време на патувањето.

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • Задолжително здравствено и патничко осигурување.
 • Крстарење
 • Посета на Алачати
 • Посета на плажата Алтинкум
 • Посета на гробот на Богородица, античкиот град ЕФЕС и црквата Св. Јован
 • Посета на градот Измир
 • Турска Вечер
 • Ноќен клуб/ Диско
 • Индивидуални трошоци

Описи хотели : 

HOTEL PASIFIK 2*

Локација: Веднаш до убавата песочна плажа Теќе, на 900м од Марината 90км од Измир

Сместување: 16 соби некои со поглед кон море или градина, опремени со клима, балкон, под со тепих, ТВ, мини бар, Wi-Fi интернет (бесплатно), тоалет со туш, фен. 

Хотелски содржини: градина, рибен ресторан со морска храна, бар, собна услуга, сеф, Wi-Fi интернет (бесплатно), остава за багаж

Услуга: ноќевање со појадок

 

HOTEL KERMAN **

Локација: хотелот е лоциран веднаш до Теќе плажата централно во Чешме, на 1км од Марината, на 11 км од Алачати, на 90км до Измир

Сместување: 33 соби со поглед кон море или градина, опремени со клима, мини бар, ТВ, тоалет со туш/када, фен, тераса, Wi-Fi интернет (бесплатно)

Хотелски содржини: ресторан, кафе бар, бесплатен  Wi-Fi интернет, собна услуга, рецепција, остава за багаж, сеф на рецепција

Услуга: ноќевање со појадок на база шведска маса

 

УСЛОВИ:

 • За реализација на аранжманот потребни се минимум 40 патници!!!
 • Резервација се прави со авансна уплата од минимум 30% од цената на аранжманот и копија од пасош.
 • Комплетна доплата 7 дена пред поаѓање.
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 5 дена пред поаѓање.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата (активностите по денови и датуми) за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета, државни или верски празници на одредена дестинација на одредени локалитети и сл.
 • Релациите кои се наведени како ТРАНСФЕР се реализираат со патнички возила или комбе.
 • Превозот ги слегува патниците на најблиската локација до сметувањето каде може да се паркира автобус.
 • 2 дена пред започнување на аранжманот Агенцијата ќе ги потврди информациите за време и место на тргнување или патниците да се обратат во Агенција за време и место на поаѓање.
 • Се замолуваат патниците да бидат на местата за поаѓање 15 минути пред поаѓањето.
 • Седиштата (местата) во автобусот се определуваат автоматски со бројот на резервација со пријавувањето на патниците со авансната уплата. Доплата за одбирање на ред на седење во автобус +10€ по лице (освен првиот ред, кој е резервиран за персоналот).

ОТКАЗ НА РЕЗЕРВАЦИЈА:

За отказ на резервација важат опшите услови , односно:

 • за отказ до 30 дена пред патувањето се задржува 30% од сумата.
 • за отказ 29 до 15 дена пред патувањето се задржува 50% од сумата.
 • за отказ 14 до 5 дена пред патувањето се задржува 80% од сумата.
 • за отказ 5-0 дена пред патувањето се задржува 100% од сумата.

Доколку патникот се откажува од аранжманот пред почетокот на патувањето, поради причини кои не можел да ги предвиди, избегне или отстрани (болест, повреда или смрт во потесното семејство, елементарна непогода или слично), а врз основа на важечка потврда од надлежните органи, во тој случај не ги плаќа отказните трошоци по наведената скала, туку само реалните трошоци произлезени од откажувањето на аранжманот, за кои организаторот е обврзан да ги плати на крајниот давател на услугата, без право на рефундација. Доколку патникот се откажува од аранжманот по почетокот на патувањето (за време на патување или за време на престој во местото на патување), поради настани кои се резулатат на влијание на “виша сила” (воени настани, терористички акти, елементарни непогоди, сообраќајни незгоди или слично), кои ниту патникот ниту организаторот не можел да ги предвиди, избегне или отстрани, организаторот не носи одговорност ниту има обврска за поврат на средства за нереализирани услуги, освен доколку крајниот давател на услугите прифати и изврши рефундација на истите.

ПРИГОВОРИ И ПОПЛАКИ:

 • Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на ова програма. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
 • Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
 • Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.

Важат Општите услови на СКТМ и Т.А. С-ТРАВЕЛ