Египет – Каиро – Хургада – 15.10.2019

Египет – Каиро и Хургада

(1 ноќевањево Каиро и 6 ноќевања во Хургада)

Датум на патување: 15.10.2019 г.

Прв ден (вторник): Софија – Каиро

Средба на аеродромот во Софија, Терминал 1 за директен чартер лет до Каиро управувана од BH Air со лет број BGH  2009. Слетување на аеродромот во Каиро и добредојде од страна на партнерска компанија на лице место.

Можност за дополнителна екскурзија со доплата:

Каиро екскуризја (55 евра)

Екскурзијата вклучува посета на едно од најзначајните чуда на светот – Пирамидата на Египет, која плени со својата величественост и мистерија. Од локацијата Гиза ќе уживате во поглед на метрополата во Каиро. Вие нема да ја промашите средбата со импресивната статуа на Сфингата, а подоцна ќе го посетите и музејот за историја во Каиро, кој има многу скапоцени експонати од ерата на античката египетска цивилизација. Исто така постои и просторија за мумии на некои од најпознатите фараони. Музејот изложува повеќе од 12.000 артефакти од секој период на египетската историја, вклучен ручек (lunch пакет).

Вечера во ресторан. Трансфер хотел Barcelo Cairo Pyramids 4*  (или сличен) и сместување. Ноќевање

Втор ден (Среда): Каиро – Хургада

Појадок. После појадок трансфер со автобус до Хургада. Сместување во хотел  Fortuna Hurghada 4* (Lemon & Soul Garden Makadi 4*, King Tut Aqua Park 4* или Sphinx Aqua Park 4*) на база All Inclusive.

Трет ден (Четврток): Хургада

После појадокот слободно време за плажа и одмор. Можност за дополнителна екскурзија со доплата:

Giftun Island и нуркање (30 евра)

Патување со чамец истражувајќи ги убавините и богатствата на Црвеното Море. Во цената е вклучено трансфер, ручек, безалкохолни пијалоци, опрема за нуркање.

Четврти ден (Петок): Хургада

После појадокот слободно време за плажа и одмор. Можност за дополнителна екскурзија со доплата:

Екскурзија до Луксор (90 евра)

Луксор – античката престолнина на египетските фараони. Посета на Карнак – најголемиот религиозен комплекс во светот, зафаќа површина од 840 акри. На античките Египјани им било познато како Ипет-Исут (најсвето место) и е град на храмови. Постојат 3 области, од кои најголем е храмот на Амон Ра; храмот на кралицата Хатшепсут – комплекс на антички египетски гробници, кој е вистинско архитектонско ремек дело, изградено во Деир ел Бахри (Северен манастир); Долината на кралевите е пустинска рамнина опкружена со стрмни ридови. Сместено е на западниот брег на Нил, во близина на градот Теба. Ова е местото каде се наоѓа познатиот гроб на фараонот Тутанкамон (еден од досега откриените 62 гробници); Тркала на Мемнон – две масивни камени статуи на близнаци кои го прикажуваат Аменхотеп III во седечка положба, со рацете потпрени на колена и гледаат кон исток, кон реката и изгрејсонцето; Алејата Сфинкс, која се наоѓала помеѓу храмовите. Фабрика Алабастер и музеј Папирус. Екскурзијата е цел ден со вклучен ручек во локален ресторан. (Во цената не се вклучени пијалоци консумирани за време на ручекот).

Пети ден (Сабота): Хургада

После појадокот слободно време за плажа и одмор. Можност за дополнителна екскурзија со доплата:

Сахара Парк Сафари (50 ЕУР)

Вашето запознавање со Египет нема да биде целосно ако пропуштите сафари во пустината. Ќе бидете импресионирани од брзината на џипови по дините, екстремното возење на АТВ-а. Ќе прошетате со камила и ќе имате можност да се запознаете со бедуинскиот живот во пустината. Посета на мини зоолошка градина и терариум и ќе гледате мултикултурно шоу (јога, дервиши, ориентални ора), а навечер ќе ги гледате sвездите со телескоп – сето тоа во една екскурзија со вклучена вечера!

Шести ден (Недела): Хургада

После појадокот слободно време за плажа и одмор. Можност за дополнителна екскурзија со доплата:

Нуркање во Црвеното Море (50 ЕУР)

Подводниот свет е шармантен, полн со живот и бои, неистражен и мистериозен и затоа е уште попривлечен. Нуркањето е начин да се запознаете со овој свет, неверојатно комбинирање на нови искуства, естетско уживање, романса од патување, самоистражување и, се разбира, бескрајно задоволство. Цената вклучува задолжително осигурување за нуркање, ручек и пијалоци.

Седми ден (Понеделник): Хургада

После појадокот слободно време за плажа и одмор. Можност за дополнителна екскурзија со доплата:

1001 ноќни приказни (35 евра)

Оваа екскурзија се одвива во палата која потсетува на палатата опишана во „Приказни за 1001 ноќ“, каде ќе имате можност да уживате во фонтаните насликани во различни бои придружени со класична музика. Шоуто ќе ве врати во времето на фараоните и Шехерезаде. Вие ќе бидете во можност да ги гледате вештите акробати и да се забавувате со ориентални фолклорни ревии.

Осми ден (Вторник): Хургада– Софија

Појадок. Трансфер до аеродромот Хургада за директен чартер лет за Софија управуван од BH Air со број на лет BGH 2016. Слетување на терминалот 1 на аеродромот во Софија.

ЦЕНА:

Цените се дадени во евра за уплата во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 мкд.

Датум на патување

По лице во двокреветна соба

Еднокреветна соба

Трет возрасен

1-во дете оддо11,99 год.

15.10.2019 г.

€ 357

€ 418

€ 345

€ 268

         

Цените важат за резервациите направени до 15.09.2019 година.

Цената на пакетот е во евра и вклучува:

 • Авионски билет со директен чартер лет со вклучени аеродромски такси;
 • Еден багаж до 7 кг. и чекиран багаж од 20 кг;
 • Сите трансфери;
 • 1 вечер во Каиро во хотел Barcelo Cairo Pyramids 4* (или сличен) со вклучен појадок;
 • 6 ноќи во Хургада во Fortuna хотел 4 * (Lemon & SoulGarden Makadi 4 *, King Park Tut Aqua Park 4 * или Sphinx Aqua Park 4 *) на база All Inclusive;
 • 1 вечера во ресторан во Каиро;
 • Услуги на лоаклните претставници од партнер компанијата со превод на Бугарски јазик за време на сите трансфери и екскурзии во рамките на програмата;
 • Преведувач од Бугарија за време на целото патување и целиот престој;

Цената на пакетот НЕ вклучува:

 • Дополнителни екскурзии;
 • лични трошоци;
 • Опција за внатрешен лет со авион од Каиро до Хургада / Хургада до Каиро – 110 евра;
 • Екскурзија во Каиро – разгледување на пирамидите, Сфингата и Националниот египетски музеј – 55 евра;
 • Бакшиши – 5 долари.
 • Влезна виза за Египет – 25 долари, што се плаќа на аеродромот Хургада. При промена на цената, туристите ќе бидат информирани навремено;
 • Допалта за гориво – објавено 21 ден пред летот (доколку тоа го бара авиокомпанијата);

Услови:

1. Плаќањe:

– Авансно плаќање на 50% депозит по лице при резервација;

– Доплата: до 30 дена пред датумот на поаѓање;

2. Потребни податоци при резервација:

– Точно име и преезиме (латински) како што е во пасош

–  Датум на раѓање;

– Број на пасош и датум на истекување;

ВАЖНО: Промена на цените е можна во случај на: промена на трошоците за транспорт / гориво /, аеродром, пристаниште, итн. такси; промена на повеќе од 3% од девизниот курс во периодот помеѓу датумот на склучување на договорот и заминувањето; непредвидени зголемувања на цените од страна на нашите партнери, како и во други објективно итни случаи.

На девизниот курс што се користи за пресметување на програмата ЕУР / УСД е 1,18.

Поради постојано менување на цените на горивата, авиокомпаниите можат да наплатат т.н. доплата на гориво. Во овој случај, тур-операторот го задржува правото да ја промени цената на патувањето со вистинската вредност на полнењето на горивото и ќе се должи на сите резервации за летовите за кои се наплаќа, без оглед кога се направени. Цените на горивото во програмата во Софија и Каиро / Хургада се пресметуваат со параметри 780 $ / тон и 1 евро = 1,18 долари. Ако се променат цените на горивото, може да се наплати данок на гориво. Оваа такса мора да ја објави тур-операторот и да ја плати корисникот не подоцна од 21 ден пред датумот на поаѓање.

ВНИМАНИЕ: Авиокомпанијата го задржува правото да го промени времето на полетување и слетување, за што компанијата ќе ги извести патниците навремено.

Забелешка: Турскиот оператор НЕ е одговорен за каква било промена на цените за влезници во музеите и работното време на истите. Овие такси се во согласност со информациите содржани на страниците на наведените туристички места. Може да се појават промени. Туристичката агенција го задржува правото да го промени редоследот на спроведување на програмата од причини кои не се под нејзина контрола и не е одговорна за туристите што не им се дозволени од релевантните гранични органи.

Важно: За деца под 18 години. Патниците без родители или само еден од нив мора да имаат оригинал и копија на заверена нотарска изјава дека двајцата родители се согласуваат да патуваат во странство. Ако дете под 18 години патува со само еден родител (или друг придружник освен родителот), тој или таа мора да носат заверено полномошно од родителот кој не патува + копија од тоа (и ако тој / таа патува со друг родител – двајцата родители ) за детето да замине во странство (ако детето патува со своите двајца родители, но тие се од различни семејства, тие мора да му дадат извод од матична книга на родените на детето и копија од тоа).

Важни информации:

Потребен е валиден меѓународен пасош за патување во Египет. Пасошот мора да важи најмалку 6 месеци по датумот на излегување од Египет. Не се потребни дополнителни вакцини.

Транспортот на специјална опрема за екстремни спортови како сурфање, сурфање со змејот, нуркање и други се организира само по барање и откако информациите ќе бидат доставени однапред до тур-операторот.

Увозот и употребата на беспилотни летала, како беспилотни летала, хеликоптери и авиони со далечински управувач, е забрането во Египет. Забележете дека таквата опрема ќе биде конфискувана и нејзината употреба ќе биде предмет на строги казни, како што се тешки казни и апсење!

>> Забелешка: Цитираните цени се ексклузивни за најавениот период.

>> Минимален број за спроведување на програмата – 25 лица