You are currently viewing Hot Springs Medical & Spa 4* – 2023/24

HOT SPRINGS MEDICAL & SPA 4* – с. Бања (област Разлог)

Хотелот Hot Springs Medical & Spa се наоѓа во месноста Бански пат во близина на селото Бања, меѓу три планини – Рила, Пирин и Родопите, сосема блиску до Разлог и само 5 минути возење до Банско. Се наоѓа на површина од околу 13 декари, со минерална вода, чии својства се познати со милениуми. Во хотелот се користи минерална вода од изворот.
Елегантен комплекс дизајниран во алпски стил.

Редовен ценовник за 2023 год.

ЦЕНИ ЗА СОБА НА ДЕН ЗА ДВЕ ЛИЦА ВО ЕВРА НА БАЗА ПОЛУПАНСИОН

Капацитет во соба 2 + 0 2 + 1 2 + 2 2 + 2
тип на соба COMFORT EXECUTIVE ALPINE STUDIO JUNIOR SUITE
02.01 – 16.04.2023
Недела-Четврток 163,00 173,00 187,00 198,00
Петок и Сабота 173,00 198,00 218,00 233,00
17.04 – 20.07.2023
Недела-Четврток 138,00 150,00 177,00 187,00
Петок и Сабота 167,00 183,00 193,00 208,00
21.07 – 09.09.2023
Недела-Четврток 163,00 173,00 187,00 198,00
Петок и Сабота 173,00 198,00 218,00 233,00
10.09 – 22.12.2023
Недела-Четврток 138,00 150,00 177,00 187,00
Петок и Сабота 167,00 183,00 193,00 208,00

Цени во  се плаќа во денари,  = 62 мкд

Дете до 5,99 г. на дополнително легло Бесплатно
Дете до 6-11,99 г. на прв дополнителен кревет    31,00
Дете 6 – 11,99 г. на втор дополнителен кревет 21,00
Возрасен / Дете 12+ год. на прв дополнителен кревет  41,00
Возрасен / Дете 12+ год. на втор дополнителен кревет 31,00

Редовен ценовник за 2024 год.

ЦЕНИ ЗА СОБА НА ДЕН ЗА ДВЕ ЛИЦА ВО ЕВРА НА БАЗА ПОЛУПАНСИОН

Капацитет во соба 2 + 0 2 + 1 2 + 2 2 + 2
тип на соба COMFORT EXECUTIVE ALPINE STUDIO JUNIOR SUITE
02.01 – 06.04.2024
Недела-Четврток 185,00 196,00 211,00 221,00
Петок и Сабота 201,00 216,00 237,00 247,00
07.04 – 18.07.2024
Недела-Четврток 160,00 175,00 201,00 211,00
Петок и Сабота 185,00 201,00 227,00 237,00
19.07 – 22.09.2024
Недела-Четврток 185,00 196,00 211,00 221,00
Петок и Сабота 201,00 216,00 237,00 247,00
23.09 – 23.12.2024
Недела-Четврток 160,00 175,00 201,00 211,00
Петок и Сабота 185,00 201,00 227,00 237,00

Цени во  се плаќа во денари,  = 62 мкд

Дете до 5,99 г. на дополнително легло Бесплатно
Дете до 6-11,99 г. на прв дополнителен кревет    31,00
Дете 6 – 11,99 г. на втор дополнителен кревет 21,00
Возрасен / Дете 12+ год. на прв дополнителен кревет  41,00
Возрасен / Дете 12+ год. на втор дополнителен кревет 31,00
 • Појадок и вечера
 • Користење на СПА Центар – внатрешни и надворешни базени со минерална вода, сауна, парна бања, турска бања, ледена фонтана, солена соба, тепидариум, лакониум, фитнес
 • Интернет, паркинг
 • Туристичка такса

Специјални пакети:

10% попуст за престој од 3 – 4 ноќевања
15% попуст за минимален престој од 5 ноќевања

Минимален престој за викенд – 2 ноќевања

Дополнителни услови :

 • За сместување во еднокреветна соба се плаќаат две суми
 • Дете до 5.99 год. – бесплатно
 • Прво дете од 6-11.99 год. на дополнително легло – доплата 31€ на ден
 • Второ дете од 6-11.99 год. на дополнително легло – доплата 21€ на ден
 • Дете од 6-11.99 год. на редовно легло 75% посто плаќа од цената на возрасен
 • Трет возрасен на дополнително легло – доплата 41€ на ден
 • Четврт возрасен на дополнително легло – доплата 31€ на ден

Хотелот нуди сместување во 138 соби и апартмани, во пријатна атмосфера. (најмалите се 25м2.)
Сите простории се со модерен и функционален ентериер, со пространа тераса и поглед кон паркот или шумата, комплетно опремени со:

 • кабловска телевизија,
 • телефон, безжичен интернет,
 • сеф,
 • мини бар,
 • бања со када или туш кабина
 • фен,
 • тоалетна козметика,
 • папучи,
 • целосен сет крпи,
 • бањарки.

Капацитет во собите:

Двокреветна комфорт соба: минимум 2 возрасни / максимум 2 возрасни
Двoкреветна Екзекутив соба, минимум 2 возрасни / максимум 3 возрасни
Алпин студио, минимум 2 возрасни / максимум 4 возрасни
Јуниор Суит, минимум 2 возрасни / максимум 4 возрасни

Хотелот располага со :

Екслузивно СПА центар со топла минерална вода која извира со температура од околу 56°C и е со докажано лековити својства.

 • СПА зоната вклучува:
 • Базени – надворешни и внатрешни,
 • Сауни, Парни бањи,
 • Контрастни тушеви,
 • Џакузи, Џакузи процедури во самите базени,
 • Амам,
 • Солена соба,
 • Фински сауни (80°C и 90 °C), Био сауна 65°C,
 • Ледена фонтана,
 • Тепидариум,
 • Лакониум,
 • Разни терапии, ресторан во самата СПА зона, во која гостите можат да уживаат вкусна храна и пијалоци во бањарки.
 • Хотелот нуди уште првокласни ресторани со елегантен и модерен ентериер, парк, многу можности за спорт и релаксација како
 • тенис / 2 тениски игралишта со стандардни димензии,
 • затворени во текот на зимата и отворени во текот на летото /,
 • фитнес,
 • велосипедизам,
 • ски гардероба,
 • шатл до Банско,
 • модерно опремена конференциска сала за 150 лица,
 • голем подземен и надземниот паркинг,
 • голема детска зона со игралиште.

Слики:

Услови:
Резервација се прави со авансна уплата од минимум 30% од цената на аранжманот и копија од лична карта.
Комплетна доплата 7 дена пред поаѓање.
Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.

Отказ на резервација:

За отказ на резервација важат опшите услови , односно:

 • за отказ до 30 дена пред патувањето се задржува 30% од сумата.
 • за отказ 29 до 15 дена пред патувањето се задржува 50% од сумата.
 • за отказ 14 до 5 дена пред патувањето се задржува 80% од сумата.
 • за отказ 5-0 дена пред патувањето се задржува 100% од сумата.

Доколку патникот се откажува од аранжманот пред почетокот на патувањето, поради причини кои не можел да ги предвиди, избегне или отстрани (болест, повреда или смрт во потесното семејство, елементарна непогода или слично), а врз основа на важечка потврда од надлежните органи, во тој случај не ги плаќа отказните трошоци по наведената скала, туку само реалните трошоци произлезени од откажувањето на аранжманот, за кои организаторот е обврзан да ги плати на крајниот давател на услугата, без право на рефундација. Доколку патникот се откажува од аранжманот по почетокот на патувањето (за време на патување или за време на престој во местото на патување), поради настани кои се резулатат на влијание на “виша сила” (воени настани, терористички акти, елементарни непогоди, сообраќајни незгоди или слично), кои ниту патникот ниту организаторот не можел да ги предвиди, избегне или отстрани, организаторот не носи одговорност ниту има обврска за поврат на средства за нереализирани услуги, освен доколку крајниот давател на услугите прифати и изврши рефундација на истите.

Приговори и поплаки:

Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на ова програма. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.

Важат Општите услови на СКТМ и Т.А. С-ТРАВЕЛ