You are currently viewing Етно село Станишичи – Бјелина 2022 (хтл Пирг 5* и хтл Рас 5*)

Етно Село Станишичи – Бјелина 2022

Место каде што се одмараат очите и душата, човекот станува поблагороден, но и помудар, слушајќи го чврчорењето на птиците, жуборот на потоците и работата на водениците.
На третиот километар од Бјелина кон мостот Павловиќ, во срцето на рамнината Сембер, на површина од 15 хектари, семејството Станишиќ го изградило Етно Село Станишиќи. Етно село Станишиќи е село со дваесетина автентични дрвени куќички, млекарница, воденица, ковач, штала за жито, стари куќи и голем гостински дом, кои се пренесени од селата во општина Вареш и селата од планините Звијезда и Романија, од соседните општини.

Етно село Станишиќи. Амбиентот на етно селото Станишиќи изгледа волшебно, како да не вади од сегашното забрзано време и да не враќа во минатото, да не враќа кај нашите предци и природата, предизвикувајќи восхит од едноставноста на некогашниот начин на живот. Во рамките на етно селото Станишиќи има два хотели со 5 ѕвезди како и апартмански комплекс со дваесетина етно викендици. Нашиот вкупен сместувачки капацитет е 360 легла.

Хотелот „Пирг“ завзема доминантна позиција во етно село Станишиќи, вклопувајќи се во комплетниот амбиент на селото. Изграден е во средновековен стил и се состои од две кули, од кои едната е реплика на Пиргот на Свети Сава од Хиланд.
Хотел Пирг е хотел од категорија 5*,  изграден во етнички стил. Нејзината надворешност го одзема здивот, а префинетата внатрешност обезбедува извонредна, необична атмосфера. Хотелските соби и апартмани можат да примат 75 гости, а гостите имаат пристап до отворен базен, како и када за џакузи, коктел сала со капацитет од 20 седишта и конгресна сала со капацитет од 100 седишта.
Кабловска телевизија, телефон, клима, безжичен интернет пристап, мини бар, сеф има во сите соби.

ЦЕНОВНИК:

Ноќевање со појадок во двокреветна соба 75 евра
Ноќевање со појадок во еднокреветна соба 52 евра
Нокевање со појадок во трокреветна соба  102 евра
Ноќевање со појадок во двокреветен апартман 111 евра
Ноќевање со појадок во четворокреветен апартман 140 евра
Ноќевање со појадок во претседателски апартман 158 евра


Хотел „Рас“ е модерен и луксузен хотел, со 5 ѕвезди и е изграден според највисоките европски стандарди за дизајн и градба. Хотелот располага со 80 луксузно опремени и комфорни сместувачки единици (капацитет до 160 гости), составени од еднокреветни, двокреветни, трокреветни соби и апартмани. Сите соби се опремени со модерен мебел, централна клима, мини-бар, сеф, бесплатен интернет, LCD телевизор и телефон.
Хотелот формира целина со свечените салони „Санкт Петербург“, „Москва“ и „Волга“.
Во склоп на хотелот има модерно опремен Wellness & Spa центар

Ноќевање со појадок во двокреветна соба 75 евра
Ноќевање со појадок во еднокреветна соба 52 евра
Нокевање со појадок во трокреветна соба  102 евра
Ноќевање со појадок во двокреветен апартман 111 евра

Во цената е пресметана туристичка такса и хотелско осигурување

Во составот на туристичкиот комплекс Етно село Станишиќи, покрај етно-музеите, рестораните, хотелите, планинските куќи, свечените салони, стадионите и спортските терени, сега е надополнет со новоизграден, модерен и модерно опремен Wellness & Spa центар Леонида на површина од над 3.500 m².  Затворениот базен на нашиот Wellness & Spa центар Леонида е идеално место за релаксација и уживање, а неговиот изглед го илустрира врвот на луксузот и префинетоста!
Велнес-центарот вклучува затворен базен со простор за сончање, био и финска сауна, парна бања и турска бања (хамам), тепидариум, кнеип, буре за ладење, фитнес центар, солариум , како и фризерски и козметички салон.
Внимателно ја одбравме понудата на третмани за лице и тело, масажи, велнес и спа ритуали, медицински спа третмани за лице и тело со цел да го претвориме вашиот престој во нашето етно село во незаборавно искуство.
Деца до 12 години во велнес центарот смеатв до 18 часот

Цената вклучува:

 • Ноќевање со појадок по соба на ден
 • Надворешниот базен на хотелот (сезонски), како и паркингот се на располагање на гостите бесплатно. 

Цената НЕ вклучува:

 • Превоз
 • Индивидуални трошоци
 • Сите гости кои престојуваат во една од нашите сместувачки единици имаат 50 проценти попуст за користење на Leonida Wellness&Spa центарот.

Услови за деца:

 • Деца до 6 години се сместуваат бесплатно.
 • За деца од 6 до 12 години се доплаќа  12 евра по дете, по ноќевање.
 • Влезот во Спа зоната за деца до 6 години е бесплатен. За деца од 6 до 12 години, влезот во Wellness and Spa 5,50 евра по дете на ден.
 • Децата над 12 години се сметаат за возрасни.

Услови:

 • Резервација се прави со авансна уплата од минимум 30% од цената на аранжманот и копија од лична карта.
 • Комплетна доплата 7 дена пред поаѓање.
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.

Отказ на резервација:

За отказ на резервација важат опшите услови , односно:

 • за отказ до 30 дена пред патувањето се задржува 30% од сумата.
 • за отказ 29 до 15 дена пред патувањето се задржува 50% од сумата.
 • за отказ 14 до 5 дена пред патувањето се задржува 80% од сумата.
 • за отказ 5-0 дена пред патувањето се задржува 100% од сумата.

Доколку патникот се откажува од аранжманот пред почетокот на патувањето, поради причини кои не можел да ги предвиди, избегне или отстрани (болест, повреда или смрт во потесното семејство, елементарна непогода или слично), а врз основа на важечка потврда од надлежнитеоргани, во тој случај не ги плаќа отказните трошоци по наведената скала, туку само реалните трошоци произлезени од откажувањето на аранжманот, за кои организаторот е обврзан да ги плати на крајниот давател на услугата, без право на рефундација. Доколку патникот се откажува од аранжманот по почетокот на патувањето (за време на патување или за време на престој во местото на патување), поради настани кои се резулатат на влијание на “виша сила” (воени настани, терористички акти, елементарни непогоди, сообраќајни незгоди или слично), кои ниту патникот ниту организаторот не можел да ги предвиди, избегне или отстрани, организаторот не носи одговорност ниту има обврска за поврат на средства за нереализирани услуги, освен доколку крајниот давател на услугите прифати и изврши рефундација на истите.

Приговори и поплаки:

 • Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од
 • сместувањето и почетокот на ова програма. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
 • Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
 • Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.

Останати услови и попусти:

 • Можност за плаќање од 6-12 рати преку СН кредити.
 • За уплата на два или повеќе последователни термини одобруваме 7% попуст на вториот термин,
 • Попустите не може да се комбинираат,
 • Патниците слегуваат на најблиската локација до сметувањето каде може да се паркира автобус,
 • При сместувањето влегувате во чисти соби, но за време на престојот сами се грижите за хигиената.По завршување на Вашето летување, должни сте апартманот да го оставите во пристојна(чиста) состојба.
 • Во случај на причинета штета за време на престојот,корисникот на апартманот ја надоместува штетата на сопственикот на вилата на лице место
 • Секој патник има право на превоз на 1 парче багаж до 20 кг и 1 парче рачен багаж.
 • Препорачуваме патничко осигурување (информации во агенцијата),
 • Минимум 1 ден пред секое поаѓање Ве замолуваме да се информирате во Агенција.
 • Ги замолуваме патниците да бидат на местата за поаѓање 15 минути пред поаѓањето.
 • Поради густиот сообраќај во текот на летната сеозна можни се определени доцнења за кои однапред се извинуваме.

Важат Општите услови на СКТМ и Т.А. С-ТРАВЕЛ