You are currently viewing Pirin Park Hotel 5*- Sandanski, Bulgaria 2022

Парк Хотел ПИРИН” е сместен на западните падини на Пирин планина, во близина на паркот Сандански Спа, кој претставува најдобар центар во Европа за лечење на бронхијална астма. “Парк Хотел ПИРИН” е член на ланецот хотели ‘Sharlopov Hotels’ и е идеално место за оставрување на Вашите соништа, нудејќи прекрасни градини, лековита минерална вода и незаборавни погледи. Во почетокот на 2009 година од страна на Европската Спа организација хотелот ја има добиено престижната награда ‘Eurospera Wellness’, која е гаранција дека хотелот ги исполнува сите европски стандарди за велнес објекти, безбедност, врвно ниво на хигена и квалитет на услугите. Капацитет: 76 делукс двокреветни соби, 2 делукс апартмани, 4 ВИП свити, 2 претседателски апартмани, 3 алпинистички свит.

Период на валидност: 01.05.2022 – 22.12.2022 

ТИП СОБА ХОТЕЛ ПИРИН ПАРК ЦЕНА ПО СОБА  (НП) НЕДЕЛА-ЧЕТВРТОК ЦЕНА ПО СОБА (ПП)  ПЕТОК САБОТА  
Двокреветна Супериор 2ADL 114€ 124€
Еднокреветна Супериор-1ADL 93€ 98€
Двокреветна Лукс-2 ADL 163€ 114€
Еднокреветна Лукс-1ADL 82€ 87€
Двокреветна Стандард-2 ADL 93€ 103€
Еднокреветна Стандард-1 ADL 72€ 77€
Апартман лукс 2pax+1 145€ 145€
Апартман делукс  2pax+1 165€ 165€
Апартман Вип 2pax+1 180€ 180€
Апартман Президен 2pax+1 386€ 386€

Цената вклучува:

 • Ноќевање со појадок по соба
 • туристичка такса,
 • туристичко осигурување и ДДВ;
 • Интернет,
 • паркинг,
 • бесплатен шатл според распоред до центарот на градот и назад;
 • Употреба на базен со хидромасажни авиони, детски базен, џакузи;
 • Сауна-парк финска сауна, био сауна, ледена фонтана, топли кревети и клупи и област за релаксација .
 • Парк-градина со отворен базен и детско игралиште

Цената НЕ вклучува:

·         Превоз
·         Индивидуални трошоци

Доплати и попусти:

 • Дете од 0 до 3,99 години – бесплатно сместување во двокреветна лукс/супериор соба.
 • Дете од 4 до 11,99 години во двокреветна лукс/супериор соба  на дополнително легло 70% попуст од цената на редовно легло.
 • Дете од 4 до 11,99 години во двокреветна лукс/супериор/стандард соба на редовно легло со 1 возрасен 30% попуст од цената на редовно легло.
 • Дете над 12 години или трет возрасен во двокреветна лукс/супериор соба , на дополнително легло кога е 3-то лице во собата 50% попуст од цената на редовно легло.
 • Вечера за дете до 3,99 г бесплатно
 • Вечера за дете од 4г д0 11,99г 8€
 • Вечера за дете над 12г или возрасен 18€

 

 ПАКЕТ СПА & РЕЛАКС 2022
Период на валидност 01.06.2022 – 30.11.2022г  (минимум 4 ноќевања)

ТИП  НА СОБИ ХОТЕЛ ПИРИН ПАРК Цена по соба НП Цена по соба  ПП
Двокреветна Супериор- 2ADL 103€ 129€
Еднокреветна Супериор 1ADL 82€ 95€
Двокреветна Супериор 1+1CHD 88€ 107€
Двокреветна Супериор 2+1CHD 119€ 151€
Двокреветна Супериор-3 ADL 129€ 168€
Двокреветна лукс-2 ADL 93€ 98€
Еднокреветна лукс  1ADL 72€ 85€
Двокреветна лукс  1+1CHD 79€ 98€
Двокревена лукс 2+1CHD 107€ 139€
Двокреветна лукс  3ADL 117€ 147€
Двокреветна стандард 2ADL 83€ 108€
Еднокреветна стандард 1ADL 62€ 75€
Двокреветна стандард 1+1CHD 71€ 89€

 Цената вклучува:

 • Ноќевање со појадок или појадок и вечера по соба
 • туристичка такса,
 • туристичко осигурување и ДДВ;
 • Интернет,
 • паркинг,
 • бесплатен шатл според распоред до центарот на градот и назад;
 • Употреба на базен со хидромасажни авиони, детски базен, џакузи;
 • Сауна-парк финска сауна, био сауна, ледена фонтана, топли кревети и клупи и област за релаксација .
 • Парк-градина со отворен базен и детско игралиште

Цената НЕ вклучува:

·         Превоз
·         Индивидуални

Доплати и попусти:

 • Дете од 0 до 3,99 години – бесплатно сместување во двокреветна соба лукс/ супериор.
 • Дете од 4 до 11,99 години во двокреветна соба лукс/супериор, му следува дополнителен кревет.
 • Дете над 12 години или возрасен во двокреветна соба лукс/супериор, му следува дополнителен кревет.

Напомена!
Хотелот го задржува правото на промена на понудата и цената
Цените не се валидни за национални и верски празници

Легенда:

DBL – двокреветна соба, APP – апартман, STD – студио SGL – еднокреветна соба,
BB – ноќевање со појадок, HB – полупансион ( појадок+вечера)

СПА:

 • сауна,
 • фитнес,
 • солариум,
 • масажа,
 • турска бања,
 • надворешен и внатрешен базен
 • детски базен,
 • финска сауна,
 • биосауна,
 • парни бањи – калдариум и лакониум,
 • ледена фонтана,
 • зона за релакс

Минералната вода што ја користи Парк Хотел Пирин е од изворот на Мирото:

 • Кристално чистa, безбојна, pH 7,8;
 • Вкупно минерализација – 0,590 g / l;

Паркот во Сандански е одлично место за прошетка и одмор,парк со над 200 видови медитерански растенија

 • Археолошкиот музеј со остатоци од епископската базилика и една од најбогатите збирки во Бугарија;
 • Градска уметничка галерија.

Како да стигнете до центарот на градот?

 • Парк Хотел Пирин е на 2 километри од центарот на градот Сандански. Можете да стигнете до центарот со автомобил, такси или со користење на нашиот бесплaтен трансфер.

РАЗГЛЕДИ  во близина на Сандански:

Рилскиот манастир,  еден од најголемите манастири во Бугарија. Изградена во 30-тите години на Х век. Денес Рилскиот манастир е дел од светското наследство на УНЕСКО, со својата автентична атмосфера, бесценети икони и резби, привлекува посетители од целиот свет. Рилски манастирот се наоѓа меѓу миризливи борови шуми на планината Рила, 63 км. од градот Сандански.

Мелник – “градот на виното” е најмалиот град во Бугарија со население од само 230 жители. Мелник е место со богато историско наследство, пријавен за културно-историски резерват и градски музеј. Мелник исто така е прочуен по своите висококвалитетни вина. Мелник е оддалечен 20 км. од Сандански.

Рожденски манастир, 7 км. од Мелник, е вториот по големина манастир во Бугарија по Рилскиот манастир. Со своите уникатни резби и витраж, тој е вистински ремек-дело на средниот век.
Природниот резерват Рупите со својата уникатна природа, фауна и термални извори е на само
15  км. од Сандански. Во Рупите можете да ја посетите куќата на најпознатиот бугарски пророк Ванга. Во самата близина по волјата на баба Ванѓа, во 1992 година е изграден храм-споменик “Света Петка Бугарска” – еден од 100-те национални туристички објектот во Бугарија. Рупите е кратер на угаснет вулкан. Постојат остатоци од древниот град Хераклеја Синтика.

Парк Хотел Пирин  на своите деловни гости им нуди три конференциски сали со различен капацитет:

 • Сала во Бугарија: до 260 седишта
 • Пирин сала: до 35 седишта
 • ВИП соба “Десудава”: до 14 седишта
 • Бизнис центар
 • Ние обезбедуваме личен координатор за секој од вашите настани.

Конференциските сали во Парк хотел “Пирин” се опремени со звучна техника, екрани, мултимедија, проектор, флипчарт, брз безжичен интернет. Доколку е потребна дополнителна техничка опрема и преведувачки услуги, подготвуваме дополнителна понуда согласно конкретното барање.
За секој настан обезбедуваме можности за организирање на работни и празнични ручеци и вечери, кафе паузи, коктели, организирање на тематски вечери со фолклорна програма и национална кујна, караоке забава, танц лекции, indoor и outdoor настани и други.

УСЛОВИ ЗА АГЕНТОТ И ГОСТИНОТ:

 • За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% депозит уплатен при самото резервирање од страна на агентот или гостинот, а со целосна уплата до пред поаѓање.
 • Агентот или гостинот има право да ја откаже или промени резервацијата до 7 дена пред пристигнувањето без пенали.
 • Агентот или гостинот има право да промени име на резервацијата 3 дена пред датата на престигнување без пенали. Промена на име помалце од 3 дена пред датата на пристигнување, агентот или гостинот ја плаќа првата ноќ од резервацијата.
 • Откажување или промена на резервацијата помалку од 7 дена пред датата на пристигнување, агентот или гостинот ја плаќа првата ноќ од резервацијата.
 • Откажување или промена на резервацијата на денот на пристигнување на гостинот или порано напуштање на хотелот, платената сума не подлежи на враќање на агентот или гостинот.
 • Прoмена или откажување на резервација за време на празници до 30 дена пред пристигнување е без пенали.
 • Промена или откажување на резервација за време на празници помалку од 30 дена пред пристигнување, агентот или гостинот плаќа 100% од целата резервација.
 • Хотелот прифака рекламации во рок од 48 ч. За валидни рекламации ќе се сметаат оние кои се со документ потпишан од страна на гостинот и од овластените во хотелот.

Важат Општите услови на Т.А. С-Травел.