You are currently viewing Интерхотел 4*-Сандански,Велигден 2024

Сандански  е град на југозападот на Бугарија, во подножјето на Пирин планина на само 40 км од Македонската граница. Овај регион има најтопла клима во Бугарија и најмногу сончеви денови во годината. Тука се наоѓаат над 80 минерални извори со температура од  33°С до 83°С со ниска минерализација и успешно се користат за третмани на најразлични болести.
Интерхотел Сандански е најголемиот медицински центар за балнеологија и рехабилитација на Балканот и е сместен во самиот центар на градот на главната пешачка улица.

Цената важи за 3 или 4 ноќи во периодот од 02-06.05.2024

ЦЕНОВНИК:

Цена по соба – сопствен превоз

сместување капацитет 4  НП 3 ПП 4 ПП
Двокреветна соба 2 644€ 608€ 763€
Еднокреветна соба 1 482€ 425€ 534€
Супериор соба 2 760€ 696€ 870€
Студио 2 900€ 802€ 1006€
на редовно легло (цени по лице)
 Дете 4-11,99 со еден возрасен во соба  18€ 45€  54€
на дополнително легло (цени по лице)
Возрасен во студио 228€ 234€ 290€
Дете 12-15,99 г во соба 228€ 234€ 290€
Дете до 3,99 г. бесплатно бесплатно бесплатно
Дете 4-11,99 г. во двокреветна соба 102€ 108€ 134€
Дете 4-11,99 г. во студио 18€ 45€ 54€

Цените се во €, плаќање во денарска противвредност 1€ = 62,00 мкд

НП – ноќевање со појадок
ПП – појадок и вечера

Цените се по соба и вклучуваат:

 • Појадок (или појадок и вечера, според избраниот пакет),
 • Сауна,
 • Парна бања,
 • Фитнес центар;
 • Внатрешен базеб
 • Надворешен и термо базен со минерална вода,
 • Паркинг,
 • Безжичен интернет,
 • Сеф во секоја хотелска соба
 • Детско катче со професионален аниматор
 • Туристичка такса,
 • Велигденски појадок на 05.05.2024 година
 • Празничен Велигденски ручек на 05.05.2024 година,
 • Детска Велигденска работилница  за деца на 05.05.2024.

Во цената НЕ Е вклучено:

 • Превоз
 • Патничко осигурување
 • Личен трошок на патникот
 • Неспомнати услуги

Напомена !

Сместување по 14:00 ч. (локално време)
Напуштање до 12:00 ч. (локално време)

Доколку сакате да користите услуги во хотелот (собна сметка) гостите мора да ги наведат деталите за својата кредитната картичка.
Хотелот не прима домашни миленици

Важно:

За резервација треба да се плати во 50% од вкупниот износ на денот на склучување договор.
Доплата до 100% треба да се плати најдоцна до 15.04.2024 година.
За понуди испратени по 15.04.2024 година, хотелот бара аванс од 100% по испраќањето на понудата
Интерхотел Сандански не сместува резервации кои не се целосно уплатени однапред
Промени и откажувања на резервации може да се направат до 15.04.2024 без казна.
Во случај на откажувања и промени по 15.04.2024 г. или во случај на непојавување, однапред платениот износ не се враќа, хотелот го задржува како казна.
Во случај на порано заминување, однапред платените износи не се враќаат.
Доколку е потребна рефундација на однапред пејд износ, под условите опишани погоре, Интерхотел Сандански ќе ги врати износите во рок од 30 дена

Бебе – дете 0-3,99 год
Дете – дете 4-11,99 год
Дете од 12-15,99 год – дополнителен кревет плаќа како возрасен

Сместување / соба / Максимум лица
 Двокреветна соба 2 возрасни + 1 дете до 15.99г. + 1 дете до 3.99г.
 Супериор соба 3 возрасни + 1 дете до 11.99г. + 1 дете до 3.99г.
 Студио 3 возрасни + 1 дете до 11.99г. + 1 дете до 3.99г.

СЛИКИ:

Приговори и поплаки :

 • Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на ова програма. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
 • Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
 • Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.

Разгледи во близина на Сандански:

 • Рилскиот манастир, еден од најголемите манастири во Бугарија. Изградена во 30-тите години наХ век. Денес Рилскиот манастир е дел од светското наследство на УНЕСКО, со својата автентична атмосфера,бесценети икони и резби, привлекува посетители од целиот свет. Рилски манастирот се наоѓа меѓу миризливи борови шуми на планината Рила, 63 км. од градот Сандански.
 • Мелник–“градот на виното” е најмалиот град во Бугарија со население од само 230 жители. Мелник е место со богато историско наследство, пријавен за културно-историски резерват и градски музеј. Мелник исто така е прочуен по своите висококвалитетни вина. Мелник е оддалечен 20 км. од Сандански.
 • Рожденски манастир, 7 км. од Мелник, е вториот по големина манастир во Бугарија по Рилскиотманастир. Со своите уникатни резби и витраж, тој е вистински ремек-дело на средниот век.Природниот резерват Рупите со својата уникатна природа, фауна и термални извори е на само15 км. од Сандански. Во Рупите можете да ја посетите куќата на најпознатиот бугарски пророк Ванга. Во самата близина по волјата на баба Ванѓа, во 1992 година е изграден храм-споменик “Света Петка Бугарска” – еден од 100-те национални туристички објектот во Бугарија. Рупите е кратер на угаснет вулкан. Постојат остатоци од древниот град Хераклеја Синтика.

Услови за агентот и гостинот:

 1. За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% депозитуплатен при самото резервирање од страна на агентот или гостинот, а со целосна уплата до пред поаѓање.
 2. Агентот или гостинот има право да ја откаже или промени резервацијата до 7 денапред пристигнувањето без пенали.
 3. Агентот или гостинот има право да промени име на резервацијата 3 денапред датата на престигнување без пенали. Промена на име и термин помалце од 3 дена пред датата на пристигнување, агентот или гостинот ја плаќа првата ноќ  од резервацијата.
 4. Откажување или промена на резервацијата помалку од 7 денапред датата на пристигнување, агентот или гостинот ја плаќа првата ноќ од резервацијата.
 5. Откажување или промена на резервацијата на денот на пристигнување на гостинот или порано напуштање на хотелот, платената сума не подлежи на враќање на агентот или гостинот.
 6. Промена или откажување на резервација за време на празници до 30 денапред пристигнување е без пенали.
 7. Промена или откажување на резервација за време на празници помалку од 30 денапред пристигнување, агентот или гостинот плаќа 100% од целата резервација.
 8. Хотелот прифака рекламации во рок од 48 ч. За валидни рекламации ќе се сметаат оние кои се со документ потпишан  од страна на гостинот и од овластените во хотелот.

Важат Општите услови на СКТМ и Т.А С-ТРАВЕЛ