You are currently viewing ИСТАНБУЛ 24 МАЈ 2022
 • Прв ден – петок (20.05)
  Средба на групата на Дрводекор во 15:00 часот и сместување на багажот. Поаѓање за Истанбул во
  15:30 часот. Ноќно возење со попатни паузи и царински формалности.
 • Втор ден – сабота (21.05)
  Планирано пристигнување во Истанбул во утринските часови. Во зависност од расположливостa
  на собите во хотелот, доколку има слободни соби, сместувањето е веднаш. Доколку нема, според
  правилата check in ќе биде после 14 часот по локално време (агенцијата секогаш се труди
  патниците веднаш да влезат во собите, но не сносува одговорност доколку собите не се
  ослободени).
  НАПОМЕНА: Доколку не успеат сите патници да влезат во собите, се оди на тура со цел да не се
  пропуштат локалитетите, а ќе влезат во хотел по завршувањето на разгледите). Во договор со организаторот и претставник од агенцијата, во одредено време групата се чека на
  рецепцијата од хотелот со локалниот водич и се упатува на пешачка тура односно кон разглед на
  населбата Аксарај, историскиот дел на Истанбул, каде се наоѓа најпознатата затворена чаршија на
  светот, Капали чаршија. Во попладневните часови планирано е посета на бизнис делот на Истанбул каде се наоѓаат големите холдинзи, облакодери и високи згради, секоја со свое посебно светло. Се посетува една
  од највисоките згради во Европа (236м) Sapphire Seyir Terasi (панорамска тераса).
  По посетата на Сафир, се упатуваме кон најпознатиот плоштад Таксим, местото кое живее 24часа,
  заедно со улицата Истиклал долга 2 километри каде од сите страни се наоѓаат продавници,
  кафулиња, ресторани, а крајот на улицата го краси прекрасната Галата кула. Слободно време за
  прошетка и уживање.
 • Трет ден – недела (22.05)
  По појадокот, во договорено време, групата се чека со локалниот водич на рецепцијата од
  хотелот. Потоа следува прекрасното крстарење по Босфорот. 90 минутно крстарење, незаборавно
  доживување, еден поинаков Истанбул, сите луксузни вили кои вредат милиони, каде се снимани и
  најпознатите сцени од популарните турски серии и знаменитостите одблизу.
  По крстарењето следи разглед на една од најпознатите палати на светот – Долмабахче, Турскиот
  Версај. Првата историска палата во османлиската империја, изградена во европски стил. Од нејзината
  изградба во 1853-та година до 1922 година (со прекин од 20 години) служела како главна
  резиденција на султанот. Тука живеел и починал Мустафа Кемал Ататурк, основачот на турската
  држава, наследена и отпратена во историјата во 19 и 20 век, претходна некогаш и главна (во 16 и
  17 век) Отоманска империја. Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул со посета на најубавите места во Азија. Ова е фантастична прошетка низ Истанбул, автобуска екскурзија со која се доживува неверојатното искуство со преминување од европската кон азиската страна на Истанбул по еден од мостовите
  над Босфор со посета на најзначајните места во Азија, кои буквално ќе ви го одземат здивот. Го
  посетуваме местото Кадикој на азиската. Мали, тесни улички, преполни со елитни кафулиња,
  ресторани, продавници, типично турски, со европски шмек. Место каде ќе имате слободно време
  да се сплотите со ова место и прошетате и да се напиете кафе. Вечерта слободно време за одмор. Ноќевање.
 • Четврт ден – понеделник (23.05)
  Овој ден ќе биде релаксирачки со можност за убава прошетка во некои од најубавите квартови
  (махали) на Истанбул. Ве носиме на прошетка низ прекрасниот Ортакој, една од најубавите
  населби во областа Бешикташ, која се наоѓа под големиот Босфорски мост. Нема слика или
  разгледница од Истанбул каде не е овековечено ова место, кое е опкружено со многу кафетерии,
  ресторани, продавнички, сувенирници. Слободно време за сликање и прошетка. Потоа се упатуваме кон една од најживописните населби Балат, позната во шарените куќи и сокачиња, каде се наоѓа и Вселенската патријаршија, една од најзначајните симболи на христијанството, Вселенската патријаршија, која е задолжителна за посета.
 • Петти ден – вторник (24.05)
  По појадокот, одјавување и поаѓање од хотелот во договорено време. Групата се упатува кон
  познатиот трговски центар ФОРУМ Истанбул, каде се наоѓа еден од најголемите аквариуми во
  Европа. Слободно време од околу 4 часа за шопинг, кафе во еден од најголемите трговски центри
  каде ги има сите трговски марки. Во склоп на самиот трговски центар се наоѓа и аквариумот
  „Туркуазу“ кој е првиот гигантски аквариум во Турција, кој на посетителите им нуди можност да
  пливаат меѓу петте тигар ајкули и да ги хранат. Водениот базен има површина од 8000м2 , а
  неговата вредност изнесува 17 милиони евра. Покрај 2.5 метарските тигар ајкули во слатките и
  солените води на аквариумот живеат и над 10.000 други видови на морски суштества, вклучувајќи
  ги и тропски загрозените. Благодарение на специјалните тунели кои се дел од објектот,
  посетителите уживаат во 270 степенската панорама. Всушност тука се наоѓа и еден од најдолгите
  поздемни тунели во светот 80м должина. Седум нуркачи редовно ги чистат водните басени во
  аквариумот и ги хранат ајкулите, некои и со гола рака. Планирано тргнување за Македонија во договорено време. Пристигнување во Скопје во утринските часови.

РЕДОВНА ЦЕНА 99€ по лице,
ДОПЛАТА за трансфер Битола, Прилеп, Дреново, Росоман, Велес – 10евра

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

 • Три ноќевања во хотел 3* со појадок во населбата Аксарај/Лалели
 • Автобуски превоз на релација Скопје – Истанбул – Скопје
 • Пешачка тура низ стариот историски дел на Истанбул со лиценциран водич: Капали
  чаршија, Сината Џамија, Хиподромот, Аја Софија,
 • Посета на трговскиот центар Форум Истанбул
 • туристички пратител за време на престојот
 • организација за време на патувањето
 • Тест за враќање во Македонија (за невакцинираните)

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Задолжително патничко осигурување 300 денари по лице
 • Факултативните излети:
 • Крстарење по Босфорот – 20 евра
 • Долмабахче со вклучена посета Харемот – 35 евра
 • Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул – 15 евра
 • Ноќен Истанбул со посета на Сафир Сехир Тераси со Галата Кулата и Таксим (вклучена
  влезница за 4Д проекција) – 25 евра
 • Прошетка во населбите Ортакој, Балат и Вселенската патријаршија – 15 евра
 • Туркуазу Аквариум (влезница) –15 евра

ПАКЕТ ФАКУЛТАТИВИ:

 • SILVER – 65 евра
 • Посети ја Азија: Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул:
  –прошетка во населбата Кадикој во Азија
 • Крстарење по Босфорот
 • Долмабахче палата со вклучена посета Харемот

 

 • GOLD – 90 евра
  Посети ја Азија: Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул:
  – прошетка во населбата Кадикој во Азија
 • Крстарење по Босфорот
 •  Највисоката зграда во Истанбул со 64 ката, Сафир Сехир Тераси со Галата Кулата и Таксим
  (вклучена влезница за 4Д проекција)
  Долмабахче палата со вклучена посета Харемот

 

 • PREMIUM – 105 евра
 • Посети ја Азија: Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул – Прошетка во
  населбата Кадикој во Азија
 • Крстарење по Босфорот
 • Највисоката зграда во Истанбул со 64 ката, Сафир Сехир Тераси со Галата Кулата и Таксим
  (вклучена влезница за 4Д проекција)
 • Долмабахче палатата со вклучена посета Харемот
 • Прошетка во Ортакој, Балат и Вселенската патријаршија

 

 • ВИП – 120 евра
 • Посети ја Азија: Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул: прошетка во
  населбата Кадикој во Азија
 • Крстарење по Босфорот
 • Највисоката зграда во Истанбул со 64 ката, Сафир Сехир Тераси со Таксим (вклучена
  влезница за 4Д проекција)
 • Долмабахче палатата со вклучена посета Харемот
 • Прошетка во Ортакој, Балат и Вселенската патријаршија
 • Туркуазу Аквариум

ИНФОРМАЦИИ:

 • Патувањето ќе се одвива според протоколите за безбедноста на здравјето.
 • За сингл соба се доплатуваат 45 евра дополнително од аранжманот

 

Попусти за деца:

 • Деца од 0 – 3 години бесплатно (спијат во кревет со родител)
 • Деца од 3 до 12 години плаќаат 50 евра
 • Хотелот се одредува на неколку дена пред тргнувањето во зависност од бројката на
  патници

Важат Општите услови на СКТМ и Т.А. С-ТРАВЕЛ