Kalemi’s Beach and Hotel – Саранда, Албанија

Kalemi’s Beach and Hotel 3* –

Саранда, Албанија  2020

Саранда (албански: Sarandë; италијански: Santi Quaranta; грчки: Άγιοι Σαράντα) — град во јужна Албанија, сместен покрај брегот на Јонското Море. Тој е центар на истоимената околија и е една од најважните туристички центри во Албанија. Наспроти Саранда се наоѓа познатиот грчки остров Крф или Керкира. Во градот живеат околу 50.000 жители, а има и бројно етничко грчко население. Во последните години градот брзо се развива, а особено туризмот. Името Саранда потекнува од грчкиот збор -Σαράντα , што значи четириесет и се однесува на 40-те ерменски војници кои што не сакаа да се одречат од Христа. По наредба на кралот Лициниј, оставени се на немилост да умрат од студ. Официјална валута е „лек “, не е проблем и да платите во евра, но кусурот го добивате во леки. Во секој маркет, ресторан, кафуле – за 1 евро добивате 130 леки. Отприлика 1:2 е соодносот со македонскиот денар.

Хотел Kalemi’s Beach and Hotel 3* – сместен е само на неколку чекори од приватна плажа во склад на хотелот и на околу 1,3 км од центарот на градот Саранда. Секоја соба е климатизирана (во цената), ТВ,  современо купатило опремено со када или туш, крпи.  Достапна е и услугата rent a car. Хотелот нуди прекрасно мени на храна каде што може да вкусите традиционална грчка храна. Располага со 5 двокреветни, 2 четирикреветни и 18 трокреветни соби. Хотелот е оддалечен околу 1 км од Фери пристаништето и главната автобуска станица. Ксамил е оддалечен на околу 15 км. Замокот Лекуриши e оддалечен околу 5 км од каде што може да уживате во панорамскиот поглед на Саранда. Националниот парк Бутринт, заштитен од УНЕСКО и неговиот антички град се наоѓа на оддалеченост од околу 20 км.

Во близина на Хотел Kalemi’s Beach:

 • Supermarket alfa 2 – 29 км        
 • Restorant Kalaja e Lekuresit – 2.88км
 • Carrefour Market – 0.44 км          
 • Demi Beach Bar – 1.80км
 • Bar Restaurant Limani – 1.37 км

ЦЕНOВНИК ЛЕТО 2021

Термин Ноќ 1/2

приземје

1/2

без поглед

1/2

поглед море

1/3

без поглед

1/3

поглед море

1/4

поглед море

28.05-04.06.2021 7 151€ 151€ 161€ 151€ 161€ 161€
04.06-11.06.2021 7 151€ 151€ 161€ 151€ 161€ 161€
11.06-18.06.2021 7 151€ 151€ 161€ 151€ 161€ 161€
18.06-25.06.2021 7 161€ 161€ 181€ 161€ 181€ 181€
25.06-02.07.2021 7 161€ 161€ 181€ 161€ 181€ 181€
02.07-09.07.2021 7 211€ 211€ 231€ 211€ 231€ 231€
09.07-16.07.2021 7 211€ 211€ 231€ 211€ 231€ 231€
16.07-23.07.2021 7 211€ 211€ 231€ 211€ 231€ 231€
23.07-30.07.2021 7 231€ 231€ 251€ 231€ 251€ 251€
30.07-06.08.2021 7 231€ 231€ 251€ 231€ 251€ 251€
06.08-13.08.2021 7 231€ 231€ 251€ 231€ 251€ 251€
13.08-20.08.2021 7 231€ 231€ 251€ 231€ 251€ 251€
20.08-27.08.2021 7 231€ 231€ 251€ 231€ 251€ 251€
27.08-03.09.2021 7 141€ 141€ 161€ 141€ 161€ 161€
03.09-10.09.2021 7 141€ 141€ 161€ 141€ 161€ 161€
10.09-17.09.2021 7 141€ 141€ 161€ 141€ 161€ 161€
17.09-24.09.2021 7 121€ 121€ 131€ 121€ 131€ 131€
24.09-01.10.2021 7 121€ 121€ 131€ 121€ 131€ 131€

***ЦЕНИТЕ СЕ ИЗРАЗЕНИ ВО ЕУР, ПЛАЌАЊЕ ИСКЛУЧИВО ВО ДЕНАРСКА ПРОТИВВРЕДНОСТ ОД 62 МКД.

*Дадените цени се по лице за 7 ноќевања и минимум 2 лица во соба.

Во цената Е вклученo:

 • Туристичка такса
 • Појадок
 • Паркинг
 • Две лежалки на плажа

Во цената НЕ Е вклучено:

 • Превоз
 • Патничко осигурувањe

Доплати:

 • Дете од 0-5 годбесплатно
 • Дете од 5-14 год12€ (МАЈ/СЕП)  17€ (ЈУНИ/ЈУЛИ/АВГУСТ)
 • Лице + 14 год- плаќа по цена на возрасен зависно од типот на соба.

ЦЕНА ЗА ПРЕВОЗ од Скопје за Албанија:

Скопје (Дрводекор)/ Штип (паркинг пред пошта) / Велес (бензинска пумпа, мотел Македонија) -Трансфер до Битола
Скопје-Валона- 45 €
Скопје-Саранда – 55€
Скопје-Ксамил- 55 €
Деца од 2-11,99год: -10еур од цената на возрасен

ЦЕНА ЗА ПРЕВОЗ од Битола за Албанија:

Битола (Автобуска станица Транскоп на перон) / Прилеп (бензинска пумпа Luk Oil) –40€ по лице
Битола-Валона- 40 €
Битола-Саранда – 50€
Битола-Ксамил- 50 €
Деца од 2-11,99год: -10еур од цената на возрасен
Доплата за Трансфер од Кичево + 5 €

ЦЕНА ЗА ПРЕВОЗ од Охрид за Албанија:

Охрид (бензинска пумпа Лук Оил излез за Битола) / Струга (Хотел Дрим)- Трансфер до Битола
Охрид -Валона- 30 €
Охрид -Саранда – 40€
Охрид -Ксамил- 40 €
Деца од 2-11,99год: -10еур од цената на возрасен
Ресен (спроти автобуска станица) – +5€ по лице
Деца од 2-11,99год: -10еур од цената на возрасен

Време на поаѓање за АЛБАНИЈА :

23:00 h Скопје (Дрводекор) – Трансфер (претходен ден)
23:45h Велес (бензинска пумпа, мотел Македонија) – Трансфер
23:00h Штип (паркинг пред пошта) – Трансфер
00:30h Кавадарци (бензинска пумпа Макпетрол, Дреново) – Трансфер
01:20 h Прилеп (бензинска пумпа Лук Оил) – Трансфер
02:00 h Битола (Автобуска станица Транскоп – на перон)
02.30h Ресен (спроти автобуска станица)–Трансфер
03:00h Охрид (бензинска пумпа Лук Оил излез за Битола) – Трансфер
03.15h Струга (Хотел Дрим) –Трансфер
00:45h Кичево (бензинска пумпа Пуцко Петрол) – Трансфер

 ВАЖНО:

 • Патувањето за Саранда се реализира преку граничен премин КАФАСАН-Струга со што може да се патува со ЛИЧНА КАРТА или ПАСОШ. Вие сте должни да сте на договореното место и час, со Вашите документи и Вашиот багаж.
 • Релациите кои се наведени како ТРАНСФЕР се реализираат со патнички возила или комбе.
 • Превозот ги слегува патниците на најблиската локација до сметувањето каде може да се паркира автобус.

ПРИГОВОРИ И ПОПЛАКИ:

Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на ова програма. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани. Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции. Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност. Цените може да се корегираат според Општите услови на патување, а во случај на промена во курсот за размена на валути или промена на тарифата од давателот на услуга. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.

Важат Општите услови на СКТМ и ТА С-ТРАВЕЛ