You are currently viewing Луковска Бања – Хотел Јелак, Копаоник и Бела Јела– Србија 2024

Зелена ризница со лековити извори, така би ја опишале највисоката бања во Србија – Луковска Бања, се наоѓа на 681 m надморска височина, во пошумен слив на источните падини на Копаоник. Она што го прави посебен е изобилството на термални минерални извори и ефектот на сите 4 природни фактори: вода, клима, кал и гас. Го искористивме најдоброто од природата и го обединивме во понудата на три хотели: Бела Јела, Јелак и Копаоник, преку современи медицински и велнес капацитети. Подеднакво богат по природен и културно-историски потенцијал, гордо го носи епитетот на кралска бања. Можете да го најдете вашето место под сонцето во вкусните специјалитети под чадорот или вашиот омилен поглед од палубата за набљудување, базените или долгите прошетки. Вашиот мир ве чека.

ХОТЕЛ  ЈЕЛАК 

Локација и опис: Луковска Бања е лоцирана во јужниот дел на Србија, на источните падини на Копаоник. Со поставеност од 681м надморска висина, таа е највисоката бања во Србија со пријатна умерено континентална клима и голем број на сончеви денови. Карактеристична е по своите термо минерални извори, едни од најбогатите во земјата, недопрената природа на шумовитиот Копаоник и чистиот планински воздух. Модерните погодности и базени во Велнес и СПА центарот на хотел Копаоник во комбинација со релаксираните прошетки низ преубавата природа се подлога за идеален одмор.
Сместување: хотелот Јелак располага со 63 соби и 4 апартмани, двокреветни (со 2 класични кревети или со француски кревет), трокреветни (француски кревет и 1 еднинечен кревет), апартмани (спална со француски кревет и дневна соба). Собите се опремени со: ТВ, телефон, Wi-Fi интернет конекција (бесплатно), сопствен тоалет, бањарки и фен за коса.
Хотелски содржини: ресторан, кафе бар, медицински центар за прегледи и терапии (со работно време и во викенди и за празници), 2 тераписко-рекреативни базени со термална вода и подводни млазови со температува 33-35⁰C (1 внатрешен, 1 надворешен), сауна, солена соба, парно купатило, џакузи, топли клупи – тепидариум, тропски тушеви, конференциска сала.  
Хотел  ЈЕЛАК Јануари-Март  Април Мај-Јуни Јули-Септември Октомври-Декември
Основен БП 55 56 57 60 55
Дополнителен БП 70 71 72 75 70

*Наведените цени не важат за период  Велигден(13.04-17.04.2023 64еур по лице на ден),Први Мај(28.04-02.05.2023 64еур по лице на ден) и Есенски распуст  каде важат посебни празнични цени.

*Основниот БП се однесува за престој од 3 или повеќе дена, 
*Доплнителен БП  e за престој од 5 или повеќе дена .     
За престој пократок од 3 дена цените се зголемуваат за 20%

ХОТЕЛ БЕЛА ЈЕЛА

Хотел „Бела Јела“ 4* е отворен за првите гости во октомври 2021-ва година, изгледа импресивно и доминира во питомиот луковски слив како планински император. Располага со 85 соби, 8 апартмани и 2 луксузни апартмани. Сите соби се модерно опремени во согласност со најновите стандарди. Оброците се служат по принцип на шведска маса – појадок и вечера,  ќе можат да ручаат во   
“a la carte” ресторанот”.
Велнес центарот на хотелот  располага со отворен и затворен базен со температура од 33 до 35 степени, финска сауна, инфрацрвена сауна, парна бања, солена соба и топли клупи.
Гостите можат да го користат лоби барот на рецепцијата и велнес барот во велнес центарот за релаксација и уживање.
Гостите имаат можност да ги користат теретаната и салата за забава и рекреација. За најмладите гости е достапна модерна игротека.
Медицинскиот блок е модерно опремен и може да се користи електротерапија, хидротерапија, терапија со кал и рачни масажи. Терапиите ќе се одвиваат секојдневно, за време на викендите и празниците, а лекарите ќе бидат достапни 24 часа за прегледи и консултации.

Хотел  ЈЕЛАК Јануари-Март  Април Мај-Јуни Јули-Септември Октомври-Декември
Основен БП 63 64 65 68 63
Дополнителен БП 78 79 80 83 78

*Наведените цени не важат за период 12-14.01.2024 Српска Нова Година.  Велигден(13.04-17.04.2023 72еур по лице на ден),Први Мај(28.04-02.05.2023 72еур по лице на ден) и Есенски пакет  каде важат посебни празнични цени.

*Основниот БП се однесува за престој од 3 или повеќе дена, 
*Доплнителен БП  e за престој од 5 или повеќе дена .     
За престој пократок од 3 дена цените се зголемуваат за 20%

Дадените цени се по лице од ден и вклучуваат:

Основен БП :

 • Сместување во двокреветни стандардни соби (ТВ, минибар, бањарки, фен),
 • Лекарски прегледи од дежурни лекари;
 • Балнеотерапија: капење во лековита вода (внатрешни џакузи базени, надворешни базени, „вирли“ во Горња Бања – места на природна изворска термална вода), терапија со хидрокинеза (групни вежби во базен со лековита вода);
 • Секојдневна употреба на Велнес центарот: финска сауна, био сауна, парна бања, солена соба, тепидариум;
 • Секојдневно користење на спортски терени (асфалтен терен за мали спортови: кошарка, ракомет, одбојка);
 • Програма за анимација со рекреативен терапевт: групни вежби во теретана и на отворено, прошетки низ областа;
 • Оброци на база полн пансион во Хотел Копаоник и Јелак: појадок – избор од 10 јадења, ручек и вечера (3 оброци од дневното мени + диета), по препорака на лекар се воведува посебни диета (за дијабетичари, за пациенти со висок крвен притисок, диета без глутен); 
 • Оброци на база полу пансион во Хотел Бела Јела: појадок и вечера шведска маса; 
 • WiFi интернет;
 • Такса за престој и осигурување.

Дополнителен БП:

 •  Се што вклучува основниот BO пакет + 4 терапии дневно и тоа; 
  – Електротерапија ( диадинамик, интерферентни струи, ТЕНС, галванизација, ултразвук, солукс ламба).
  – Хидромасажа во лековита вода ( бисерна купка или подводна масажа)
  – Нанесување на лековита кал ( до две нанесувања )
  – Рачна масажа 

Цената НЕ вклучува:

 • Превоз
 • Индивидуални трошоци

Доплата и попусти:

 • Доплата за еднокреветна соба: 13 € на ден. (Хотел Копаоник,Јелак,Бела Јела)
 • Доплата за Комфорт соба: 5 € по лице на ден. (Копаоник,Јелак)
 • Доплата за апартман: 13 € по лице на ден (Хотел Копаоник,Јелак)
 • Доплата за апартман 13€ по лице на ден  (Бела Јела)
 • Доплата за апартман ЛУКС 22€ по лице на ден (Бела Јела)
 • Деца до 5години бесплатен престој (Хотел Копаоник,Јелак,Бела Јела)
 • Од 5-10 години: 50% од наведените цени  (Хотел Копаоник,Јелак,Бела Јела)
 • 10 и повеќе години: плаќаат полна сума на престојот. (Хотел Копаоник,Јелак,Бела Јела)

Услови:

 • Резервација се прави со авансна уплата од минимум 30% од цената на аранжманот и копија од лична карта.
 • Комплетна доплата 7 дена пред поаѓање.
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.

Отказ на резервација:

За отказ на резервација важат опшите услови , односно:

 • за отказ до 30 дена пред патувањето се задржува 30% од сумата.
 • за отказ 29 до 15 дена пред патувањето се задржува 50% од сумата.
 • за отказ 14 до 5 дена пред патувањето се задржува 80% од сумата.
 • за отказ 5-0 дена пред патувањето се задржува 100% од сумата.

Доколку патникот се откажува од аранжманот пред почетокот на патувањето, поради причини кои не можел да ги предвиди, избегне или отстрани (болест, повреда или смрт во потесното семејство, елементарна непогода или слично), а врз основа на важечка потврда од надлежнитеоргани, во тој случај не ги плаќа отказните трошоци по наведената скала, туку само реалните трошоци произлезени од откажувањето на аранжманот, за кои организаторот е обврзан да ги плати на крајниот давател на услугата, без право на рефундација. Доколку патникот се откажува од аранжманот по почетокот на патувањето (за време на патување или за време на престој во местото на патување), поради настани кои се резулатат на влијание на “виша сила” (воени настани, терористички акти, елементарни непогоди, сообраќајни незгоди или слично), кои ниту патникот ниту организаторот не можел да ги предвиди, избегне или отстрани, организаторот не носи одговорност ниту има обврска за поврат на средства за нереализирани услуги, освен доколку крајниот давател на услугите прифати и изврши рефундација на истите.

Приговори и поплаки:

 • Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од
 • сместувањето и почетокот на ова програма. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
 • Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
 • Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.

Останати услови и попусти:

 • Можност за плаќање од 6-12 рати преку СН кредити.
 • За уплата на два или повеќе последователни термини одобруваме 7% попуст на вториот термин,
 • Попустите не може да се комбинираат,
 • Патниците слегуваат на најблиската локација до сметувањето каде може да се паркира автобус,
 • При сместувањето влегувате во чисти соби, но за време на престојот сами се грижите за хигиената.По завршување на Вашето летување, должни сте апартманот да го оставите во пристојна(чиста) состојба.
 • Во случај на причинета штета за време на престојот,корисникот на апартманот ја надоместува штетата на сопственикот на вилата на лице место
 • Секој патник има право на превоз на 1 парче багаж до 20 кг и 1 парче рачен багаж.
 • Препорачуваме патничко осигурување (информации во агенцијата),
 • Минимум 1 ден пред секое поаѓање Ве замолуваме да се информирате во Агенција.
 • Ги замолуваме патниците да бидат на местата за поаѓање 15 минути пред поаѓањето.
 • Поради густиот сообраќај во текот на летната сеозна можни се определени доцнења за кои однапред се извинуваме.

Важат Општите услови на СКТМ и Т.А. С-ТРАВЕЛ