You are currently viewing Маурициус – Нова Година

Маурициус – Нова Година

25.12.2023

Без ни малку преувеличување островот Маурициус би можел да се нарече “рајската градина“ и тоа сосема нема да звучи погрешно. Дури францускиот поет Шарл Бодлер го нарекува тоа неверојатно катче на земјата со краткиот збор „рај“. Друг познат писател исто така пишува прекрасни зборови во своите цитати за
Маурициус:„Имате впечаток дека прво е создаден Маурициус , па после рајот – по негово убедување“ – Марк
Твен

Информација за Хотел
Пакетна програма за 7 ноќевања
25/12/2023  03/01/2024

 

Дополнителни информации

SEASENCE BOUTIQUE RESORT 5*/ Adults only /HB /charm room

Возрасен во двокреветна соба Еднокреветна соба Новогодишна вечера
3389 евра 4861 евра 100 евра – возрасен

 

SEASENCE BOUTIQUE RESORT 5*/ Adults only /ALL INCLUSIVE /charm room 

Возрасен во двокреветна соба Еднокреветна соба Новогодишна вечера
4019 евра 6121 евра 100 евра – возрасен

  

MARITIM RESORT 5*/ ALL INCLUSIVE/ CLASSIC ROOM

Возрасен во двокреветна соба Еднокреветна соба Дете до 11 години Дете од 12 до 17 години Новогодишна вечера
3384 евра 3965 евра 2606 евра 2830 евра 150 евра – возрасен – 100 евра – дете

  

SOFITEL MAURITIUS 5*/ HALF BOARD/ LUXURY ROOM

Возрасен во двокреветна соба Еднокреветна соба Дете до 11 г. со 2-ца возрастни Новогодишна вечера ( без вклучени пијалоци )
3844 евра 5736 евра 2153 евра 200 евра – возрасен

100 евра – дете

  

SHANTI MAURICE 5*/ BB / JUNIOR SUITE OCEAN VIEW

Возрасен во двокреветна соба Еднокреветна соба Трет вопзрасен во двокреветна соба Дете до 11 г. со 2-ца возрасни Новогодишна вечера
4229 евра 6506 евра 2621 евра  1878 евра 460 евра – возрасен 230 евра – дете

*Доплата за вечера – 70 евро на ден за возрасен и 35 евра на ден за дете

1.Ден.25.12.2023, СОФИЈА- ИСТАНБУЛ
Средба на аеродромот во Софија во 19:30ч за лет Софија-Истанбул со АК Turkish Airlines во 21:30ч. Слетување
во Истанбул во 23:55ч. Краток престој на аеродромот, и полетување од Истанбул-Маурициус во 02:20ч
2.Ден.26.12.2023, ИСТАНБУЛ – МАУРИЦИУС
Пристигнување на остров Маурициус во 13:15ч. Пречек и трансфер од аеродромот до избраниот од Вас хотел.
Сместување во хотел на соодветниот пансион. Ноќевање.
3
 27.12.2023, О-В МАУРИЦИУС
Појадок. Слободно време за одмор или дополнителни екскурзии по желба.Ви предлагаме да изберете
неочекувана средба со делфини – полудневна екскурзија(со доплата)Уживајте во една нескојдневна средба со
делфини. Ке одиме со моторна лотка и ке го посетите остров Benitiers, каде ке имаме и вкусен ручек.Уникатниот
дел од доживувањето е пливањето со делфини во природната средина!Цена по лице: 130 EUR (при минимум 4
лица)
4.Ден. 28.12.2023, О-В МАУРИЦИУС
Појадок . Слободно време за одмор или дополнителни екскурзии по желба.Полудневна екскурзија на главниот
град Порт Луис (со доплата)Обиколка на главниот град на остров Маурициус- прекрасниот Порт Луис, ке ви ги
долови страниците на уникатната историја и културното многуобразие на островот.Религиозното разнобразие е
дел од културната традиција на островот. Храмовете се отворени за секој еден љубопитен турист – муслимански
џамии, кинески пагоди, индиски храмови и христијански цркви.Порт Луис е нај големиот град на Маурициус,
како и економски и административен центар на островот. Точно до главниот плоштад можете да се прошетате по
нај-познатиот булевар – Place d’Armes, обиколен од двете страни со кралски палми. Можете да се насладите на
неколку прекрасни француски колониални згради, поготово на зградата на правосудството и на општинскиот
театар. Ке имате слободно време, за да ја посетите крајбрежната улица, како и трговскиот комплекс Le Caudan
Waterfront. Живата крајбрежна улица ни дава многу можности – за пазар, места за забава, ресторанти со поглед
кон пристаништето Порт Луис. Крајбрежието на Порт Луис е центарот на културниот живот во Маурициус.Цена
по лице: 90 EUR (при минимум 8 лица)
5.Ден. 29.12.2023, О-В МАУРИЦИУС
Појадок . Слободно време за релакс или дополнителни екскурзии по желба.Целодневна екскурзија со катамаран
(со доплата )После појадокот, ке имаме еден ден исполнет со сонце, пијалоци, вкусна храна, многу забава и
релаксација на крстарење со катамаран!За ваше задоволство, ние предлагаме голем избор на крстарења до
неколку дестинации, со неколку различни места. На север, изборот е мегу Gabriel Island и Flat Island. Можете
исто да видите делфини зо време на еден од нашите крстарења по западното крајбрежје. Друга можност е да
изберете крстарење на источниот брег со посета на познатиот остров Ileaux Cerfs.За време на крстарењата ке
имате слободно време за нуркање, сончеви зраци и одмори за пливање .На катамаранот ке можете и да уживате и
на вкусен BBQ ручек с пресна риба, пиле и селекција од салати и леб со лук.Цена по лице: 120 EUR (при
минимум 10 лица)* цената може да биде различна во зависност од екскурзијата, која ке ја изберете и хотелот , во
којсе наогате на островот.
6.Ден. 30.12.2023, О-В МАУРИЦИУС
Појадок . Слободен ден в за релакс и одмор во хотелот.Седумте каскади/ водопадите Тамаринд (со доплата )
Имате можност да отидете длабоко во родните шуми на југот на Маурициус – LesSeptCascades. Буквално во
превод името значи “седум водопади”, местото, омилено од месните жители за туризам во големо
зеленило.Преодот ни ги открива едни од нај-убавите места, а до крајот на вашата прошетка ке стигнете до
прекрасните извори и водопади. Ке имате можност да уживате од воодушевување од панорамските глетки. Ке
минуватепо мала патека, од каде ке ги видете пред вас седумте водопади, а после тоа ке запрете на уште неколку
места, од каде ке имате можност да ги разгледате водопадите од различни страни.На крајот на нашата
екскурзија го оставаме најинтересниот дел, а имено – Водопадите Шамарел и цветната земја на Маурициус!
Природен феномен, кој се формира од трансформациј а на базалтната лава во глинени минерали. Тоа е релативно
мала површина која содржи песок од седум различни бои (црвена, кафено, виолетово, зелено, сино, лилјаково и
жолто). Цена по лице: 135 EUR (при минимум 10 лица )
7.Ден. 31.12.2023, О-В МАУРИЦИУС
Појадок . Слободно време за одмор.Вечерта дочек на Нова 2023 година во хотелот! Нокевање
8.Ден. 01.01.2024, О-В МАУРИЦИУС
Појадок. Слободно време за одмор во хотелот. Освен прекрасните плажи, белиот песок и топлите води, остров
Маурициус нуди многу можности за дополнителни активности, како нуркање, сурфање. Пробајте и вие!
9.Ден. 02.01.2024, О-В МАУРИЦИУС – ИСТАНБУЛ
Појадок. Напуштање на собите во 12ч на ручек. Слободно време за доцен трансфер до аеродромот за лет до
Истанбул во 20:55ч.
10.Ден. 03.01.2024, ИСТАНБУЛ – СОФИЈА
Слетување на аеродромот во Истанбул во 06:00ч. Краток престој и лет за Софија во 08:45ч. Пристигнување на
аеродромот Софија во 09:05ч.

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА :
Авио билет Софија-Истанбул – Маурициус–Истанбул -Софија со вклучени такси сАК “Turkish
Airlines” со багаж до 40кг по лице;
7 ноќевања на соодветнио пансион во избраниот хотел;
Трансфер аеродром-хотел-аеродром и пакет „Добре дојдовте“, кој вклучува:
Пречек на аеродромот во Маурициус од нашата фирма партнер со цвекиња и минерална вода;
Асистент на аеродромот;
Пакет, кој влкучува мапа на остров Маурициус, информација за екскурзиите;
Придружба за до хотел од представник на фирмата партнер;
Средба за информации во избраниот хотел;
Лично планирање на екскурзиите;
24 часовна подршка зо време на престојот;
Медицинско осигурување со COVID покритие од 10 000 евра по лице;
ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:
Доплата за Новогодишна вечера во хотелот – се доплака задолжително при резервација
Дополнителни екскурзии на лице место – изборот од екскурзии е многу голем, од овде се предложени
само дел од екскурзиите на лице место со информативен карактер;
Трошоци од личен карактер;
Осигурување “Промена на патување”.
Услови за резервација:
ü Депозит во износ од 30% од вкупната цена,по лице – до 3 дена по потврдување на резервацијата;
ü Доплата до 40 дена пред поаѓање.
ü Рок за известување за минималниот број на собрани учесници за патувањето: 30 дена пред поаѓање.
ü Потребни документи за регистрација – копија или податоци од меѓународен пасош /валиден минимум 6
месеци од денот на поаѓање/, потпишан договор за организирано патување.
ü Туроператорот го задржува правото да го промени редоследот на извршување на активностите во
рамките на програмата доколку е потребно.
Услови за отказ:
· до 90 дена пред датум на поѓање– целата сума се враќа од страна на ТУРОПЕРАТОРОТ
· од 89 до 41 денови пред датумот на поаѓање се задржува од страна на ТУРОПЕРАТОРОТ
сума во вредност на 1000 лева;
· од 40 денови до датумот на патувањето од страна на ТУРОПЕРАТОРОТ се задржува сума
во висина од 100% од вкупните трошоци на патувањето;
· Промена на име до 14 денови пред патување се врши без доплата.
· При отказ на патувањето од страна на ТО, сумата се враќа во рок од 7 дена од денот на
отказ;
· Во случај КОРИСНИКОТ доброволно да го прекине патувањето за време на неговото
времетраење, сите дополнителни трошоци, вклучувајќи го и превозот, се на негов трошок.
Распоред на летопви :
1TK1030 25DEC SOFIA 2130 ISTANBUL 2355
2 TK 176 26DEC ISTANBUL 0220 MAURITIUS 1315
3 TK 177 02JAN MAURITIUS 2055 ISTANBUL 0600*
4 TK1027 03JAN ISTANBUL 0845 SOFIA 0905
ЗАБЕЛЕШКИ:
§ Минимален број туристи за реализација на програмата: 16
§ Рок за известување за несобран минимум – 20 дена пред поаѓање;
§ Промена на цената е возможна при: промена на транспортни расходи (гориво), аеродромски,
пристанишни и др. такси; промена со повеќе от 3% на валутниот курс во периодот меѓу датумот
склучување на договорот и поаѓањето; непредвидено покачување на цените од страна на партнерите, како
во други објективно итни случаи.
§ Посочените пакетни цени се калкулирани при курс на лев – долар 1.00 USD = 1.80 BGN.
§ Авиокомпанијата го задржува правото да го промени времето на поаѓање и пристигнување, за што тур
операторот навремено ќе ги информира корисниците.
§ Туроператорот го задржува правото да направи промени во редоследот на извршување на програмата
причини надвор од негова контрола и не е одговорен за туристите кои не се примени од релевантните
гранични органи.
§ Пред поаѓање, тур-операторот ќе ги информира туристите за сите барања, процедури и препораки
врска со влезот и престојот во Оман.
Неопходни документи:
• Меѓународен пасош с мин. валидност 6 месеци од датумот на враќање;
• Патувањето е без задолжителни медицински барања за имунизација.
• За деца до 18 г. кои патуваат со еден или без родители, нотарска заверка од еден или двата родители!
Во случај КОРИСНИКОТ доброволно да го прекине патувањето, за време на неговото траење, сите
дополнителни трошоци, вклучувајќи го и превозот, се на негов трошок.
КОРИСНИКОТ има право да го пренесе своето право да патува на трето лице во период според спецификите
на дестинацијата, издавајќи авионски билети за меѓународни летови најдоцна еден месец пред поаѓање и се
обврзува да му ги исплати на ТУРОПЕРАТОРОТ само износите поврзани со можното реиздавање на
билетите.
Информација во однос на здравствените барања:нема задолжителни медицински и санитарни барања при
патување до Маурициус.
Вид на транспорт што се користи: Авион, Автобус
Пред поаѓање, тур-операторот ќе ги информира туристите за сите барања, процедури и препораки во врска
со влезот и престојот во Маурициус.
Патување за лица со намалена подвижност: Патувањето е генерално погодно за лица со намалена
подвижност

Важат Општите услови на СКТМ и Т.А. С-ТРАВЕЛ