You are currently viewing Maxi Park Spa 5* -Велинград, Бугарија 2023

Maxi Park Hotel & SPA е во срцето на планината Родопи, на највисоката точка на главниот град на СПА на Балканот, со спектакуларен поглед кон целиот град и доволно блиску до чистиот воздух и спокојството на природата.
Оние кои уживаат да поминуваат време во природа сигурно ќе ја ценат долгата прошетка во околниот парк од борово дрво. И иако луксузот по природа го обвива хотелот, дизајнот, атмосферата и капацитетите се создадени за да ги задоволат потребите и вкусот на нашите префинети гости. За да се исполни потребата за апсолутна релаксација во Велинград, хотелот нуди широк спектар на СПА терапии, вклучувајќи два надворешни базени, три внатрешни базени, два ресторани, внатрешно и отворено детско игралиште, фризерски салон, продавница за малопродажба, заштитен паркинг. , рецепција 24/7 и лоби бар во барок дизајн загреан со прекрасен камин кој ја збогатува атмосферата со вистинско спокојство и топлина. Maxi Park Hotel & SPA може да биде и идеална локација за деловни настани со своите две конференциски сали, целосно опремени за конференции или тим билдинг.

За период 01.01– 31.12.2023

(понудите не важат за верски, национални, официјални празници)

ТИП НА СОБА Недела Четврток НП Петок Сабота НП Недела Четврток ПП Петок   Сабота ПП
Standard studiо2+1chd 130 € 151 € 156 € 176 €
Standard studio 1+1chd 100 € 120 € 115 € 135 €
Deluxe studio 2+1chd 153 € 179 € 179 € 205 €
Deluxe studio 1+2chd 112 € 133 € 128 € 148 €
Premium studio 2+2chd 161 € 192 € 192 € 222 €
Premium studio 1+2chd 123 € 141 € 138 € 156 €
Junior suite 2+2chd 169 € 205 € 199 € 235 €
Junior suite 1+2chd 133 € 153 € 148 € 169 €
Apartman 2+2chd 128 € 143 € 159 € 174 €
Apartman 1+2chd 92 € 107 € 107 € 123 €

*chd -дете до 11,99 год. adl – возрасен, НП = ноќевање со појадок, ПП = полупансион

Во цената Е вклучено:

 • Појадок или појадок и вечера,
 • СПА центар со отворен базен со минерална вода,
 • Внатрешен базен со минерална вода,
 • Базен со водени ефекти,
 • Базен со сол од Мртво Море
 • Три топли мини базени
 • Парна бања,
 • Фински сауна,
 • Руска сауна,
 • Сауна од кедрово дрво,
 • Тепидариум,
 • Фитнес,
 • Просторија за релаксација,
 • Паркинг,
 • Туристичка такса,
 • Деца до 11,99 години се сместуваат бесплатно во собата на нивните родители.

Во цената НЕ Е вклучено:

 • Превоз
 • Патничко осигурување
 • Неспомнати услуги
 • Личен трошок на патникот
 • Еден возрасен и дете до 11,99 год. по редовно легло се доплаќа како еднокреветна соба.
 • Доплата за 3 возрасен на дополнително легло: 26еур/41еур

 

Понудата е валидна за сместување за денови од недела до четврток
За период 01.01– 30.06.2023
(понудите не важат за верски, национални, официјални празници)
Цените се по соба за 2,3,4 или 5 ноќи ( услуга по избор)

сместување капац. 2 НП 2 ПП 3 НП 3 ПП 4 НП 4 ПП 5 НП 5 ПП
Standard studio 2adl+1chd 248 296 352 421 454 543 548 655
Standard studio 1adl+1chd 189 219 269 311 347 400 419 483
Deluxe studio 2adl+1chd 291 340 414 483 534 623 644 752
Deluxe studio 1adl+2chd 214 243 304 345 391 445 472 537
Premium studio 2adl+2chd 306 364 435 518 560 667 676 805
Premium studio 1adl+2chd 233 262 331 373 427 480 515 580
Junior suite 2adl+2chd 321 379 456 538 587 694 709 837
Junior suite 1adl+2chd 253 282 359 400 463 516 558 623
Apartman 2+2 321 369 456 525 587 676 709 816
Apartman  1+2 243 272 345 387 445 498 537 601
Vip apartman 2+2 495 554 704 787 907 1014 1095 1224
Доп. легло за adl/chd над 12г. 52 82 78 123 104 164 156 205

Цените се во € се плаќа во денари 1€ = 62 денари

*chd -дете до 11,99 год. adl – возрасен, НП = ноќевање со појадок, ПП = полупансион

Во цената Е вклучено:

 • Појадок или појадок и вечера,
 • СПА центар со отворен базен со минерална вода,
 • Внатрешен базен со минерална вода,
 • Базен со водени ефекти,
 • Базен со сол од Мртво Море
 • Три топли мини базени
 • Парна бања,
 • Фински сауна,
 • Руска сауна,
 • Сауна од кедрово дрво,
 • Тепидариум,
 • Фитнес,
 • Просторија за релаксација,
 • Паркинг,
 • Туристичка такса,

Во цената НЕ Е вклучено:

 • Превоз
 • Патничко осигурување
 • Неспомнати услуги
 • Личен трошок на патникот

 

Понудата е валидна за сместување за денови од недела до четврток
За период 01.01-30.06.2023
(понудите не важат за верски, национални, официјални празници)

Цени на ден за соба за минимум 7 ноќевања

сместување капацитет 7+ НП 7+ ПП
Standard studio 2adl+1chd 111 132
Standard studio 1adl+1chd 86 99
Deluxe studio 2adl+1chd 132 153
Deluxe studio 1adl+2chd 97 109
Premium studio 2adl+2chd 139 165
Premium studio 1adl+2chd 105 118
Junior suite 2adl+2chd 147 172
Junior suite 1adl+2chd 114 126
Apartman ednospalen 2+2 143 164
Apartman ednospalen 1+2 108 121
Доплата за adl 26 41

Цените се во € се плаќа во денари 1€ = 62 денари

*chd -дете до 11,99 год. adl – возрасен, НП = ноќевање со појадок, ПП = полупансион

Во цената Е вклучено:

 • Појадок или појадок и вечера,
 • СПА центар со отворен базен со минерална вода,
 • Внатрешен базен со минерална вода,
 • Базен со водени ефекти,
 • Базен со сол од Мртво Море
 • Три топли мини базени
 • Парна бања,
 • Фински сауна,
 • Руска сауна,
 • Сауна од кедрово дрво,
 • Тепидариум,
 • Фитнес,
 • Просторија за релаксација,
 • Паркинг,
 • Туристичка такса,

Во цената НЕ Е вклучено:

 • Превоз
 • Патничко осигурување
 • Неспомнати услуги
 • Личен трошок на патникот

 

Доплати:

 • Деца до 11,99 години се сместуваат бесплатно
 • Доплата за трет возрасен на дополнително легло: 26 € (ноќевање со појадок)
 • Доплата за трет возрасен на дополнително легло: 41 € (полупансион)

Легенда:

 • 2+ 1 = две возрасни лица + 1 дете
 • 1+1 = еден возрасен + 1 дете
 • 1+2 = еден возрасен + 2 деца

Услови:

 • Резервација се прави со авансна уплата од минимум 30% од цената на аранжманот и копија од лична карта.
 • Комплетна доплата 7 дена пред поаѓање.
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.

Сместување:

 • ДЕ ЛУКС СТУДИО (48м2)
  Џамбо кревет, мини-бар со алкохолни и безалкохолни пијалоци, бања со туш и када, бањарки,  крпи, клима, сеф, кабловска телевизија, безжичен интернет (wi fi)

  Делукс студиото нуди сместување за 2 возрасни лица на редовно легло и 1 дете или возрасен на дополнително легло / софа кревет /. Повеќето од студијата имаат балкони.
 • ПРЕМИУМ СТУДИО (50м2)
  Џамбо кревет, мини-бар со алкохолни и безалкохолни пијалоци, бања со туш и када, бањарки,  крпи, клима, сеф, кабловска телевизија, безжичен интернет (wi fi)

  Премиум студиото нуди сместување за 2 возрасни на редовно легло и 2 деца или 1 возрасен на дополнително легло / софа кревет /. Сите премиум студија имаат балкони и панорамски поглед кон градот или планината.
 • ЈУНИОР СУИТ  (54м2)
  Џамбо кревет, мини-бар со алкохолни и безалкохолни пијалоци, бања со туш и када, бањарки,  крпи, клима, сеф, кабловска телевизија, безжичен интернет (wi fi)
  Јуниор суит нуди сместување за 2 возрасни на редовно легло и 2 деца или 1 возрасен на дополнително легло / софа кревет /. Сите Јуниор суити имаат балкони и панорамски поглед кон градот или планината.

Хотел:

 • ЛОБИ БАР
  Лоби барот е стилски опремен со масивен барок мебел..

  Лоби барот е отворен 24 часа и нуди широк спектар на алкохолни и безалкохолни пијалоци.
  Во близина на него има детско игралиште каде што децата можат да се забавуваат
 • ВИСКИ БАР
  Виски барот е најпрефинетиот бар во Велинград со префинета атмосфера.

  Виски барот е совршено место за состаноци, со повеќе од 200 видови виски и ретки пијалоци
 • РЕСТОРАН a-la-carte
  Најновиот a-la-carte ресторан, Модерно место со пријатна атмосфера и квалитет на подготвени јадења од локални производи по рецепти инспирирани од Родопите.

  Сето ова е подготвено од врвниот готвач Андре Токев.
 • РЕСТОРАН ГАЛЕРИЈА
  Дизајниран во светли пастелни бои, во ресторанот Галерија се служи појадок и вечера.

  Започнете го денот со пијалок од утринското кафе внатре или на пространа тераса во срцето на паркот со борова шума. Ресторанот „Галерија“ има 200 места.
  Нуди различна интернационална кујна (руска, медитеранска, бугарска)

СПА:

 • СПА БАР
  За погодност на посетителите, СПА центарот има внатрешен бар.

  Додека се релаксирате во бањата или се забавувате во минералните базени, за ваша удобност ви обезбедивме бар со богата разновидност на пијалоци, здрави шејкови и смути.
  Поради епидемиолошката вонредна состојба предизвикана од коронавирусот СОВИД-19, објектот беше привремено затворен. Сега одново клиентите можат да уживаат во пијалоци во лоби барот.
  Работно време на внатрешниот бар: секој ден од 08.00 до 20.00 часот.
 • БАР ЗА КАФЕ НА ОТВОРЕНО
  На располагање на гостите е отворен кафе-бар, каде што можете да консумирате пијалоци во топлите денови од годината, без да го прекинувате опуштањето околу базените.

  Кафе-барот е убаво место за одмор со кафе, освежителни пијалоци, сладолед и вкусни сендвичи, кои се подготвуваат на самото место.
  Работно време: секој ден од 8,00 до 20,00 часот
 • МИНЕРАЛНИ БАЗЕНИ
  Природното богатство на хотелот се 5 топли минерални базени, кои се „хранат“ од два извори на минерална вода.

  Двата отворени базени имаат температура од 36 ° C, а секој базен има џакузи со ефекти на вода за да придонесе за посакуваната релаксација. Водата има уникатни лековити својства.
 • БАЗЕНИ
  Трите затворени базени се дел од СПА центарот на Maxi Park Hotel & Spa. Работат во текот на целата година, се „хранат„ од природен извор со минерална вода од 95 ° C. Базените имаат квалификувани спасувачи во текот на целата година за да се осигури безбедноста на гостите.

  Надворешните базени работат според временските услови.
 • ГОЛЕМ БАЗЕН
  Големиот базен во Maxi Park Hotel & Spa е длабок од 1,00 до 1,50 м и долг 17,50 м, со посебен дел за најмладите гости. Минералната вода има температура од 33 ° С. Базенот е опкружен со бројни области за релаксација, како и затворен бар за пијалоци.
 • СОЛЕН БАЗЕН
  Водата во овој базен има целогодишна температура од 36 степени, збогатена со соли на Мртвото Море. Овие соли имаат позитивен ефект поради содржината на хемискиот состав на солта, која се состои од 26 минерални елементи во трагови. Употребата на соли на Мртвото Море е корисна за нервниот систем, намалување на стресот и напнатоста во телото, ревматска болка во зглобовите.

  Употребата на соли на Мртвото Море за убава кожа е позната уште од античко време. Тие ефикасно ја чистат кожата, помагаат да се отстранат различните осипи, како и хидратацијата и еластичноста. Солите на Мртвото Море имаат антиалергиско, антиинфламаторно и смирувачко дејство.
 • БАЗЕН СО ВОДНИ ЕФЕКТИ
  Во базенот со ефекти на вода може да се почувствува моќта на водата, благодарение на дополнителните додатоци што ги додадовме на минерална вода од 36 ° C.

  Во овој базен можете да се опуштите во кревети со вода, да почувствувате нежно галење на водата што истура од лакот или да ја почувствувате нејзината моќ благодарение на дополнителната опрема за хидромасажа.
 • КОНТРАСТ БАЗЕН
  Бавното потопување во овој базен предизвикува постепено затегнување на сите мускули и контракција на крвните садови од дното нагоре. Ја поддржува циркулацијата на крвта и лимфата, го зајакнува имунолошкиот систем и олеснува низа болести.

  Ефектот се подобрува кога потопувањето е веднаш по престојот во сауна или парна бања.
 • ЛЕКОВИТИ РАСТВОРУВАЧИ
  Трите лековити топи имаат температура од 36 °, 38 ° и 40 ° степени и се наоѓаат во затворениот дел од СПА центарот за да бидат достапни за гостите во текот на целата година. Лековитите растворувачи помагаат да се регулира метаболизмот и да се зголеми виталната активност
 • САУНА ПАРК
  Се загрева, ја чисти кожата, ги релаксира мускулите, делува релаксирачки, стврднува …

  Сауната е добро позната по своите здравствени придобивки. Тоа е природен и релаксирачки начин за прочистување, подмладување. Сауната е одлична за чистење на кожата и целото тело, бидејќи топлината ги отвора порите на кожата. Од високата температура телото се поти и со тоа токсините се ослободуваат преку потта. Сауната делува релаксирачки и им помага на луѓето кои се под стрес. Ги релаксира преморените мускули после тренинг, помагајќи му на автономниот нервен систем, кој го контролира истегнувањето на мускулите.
  Сауната не се препорачува за време на бременоста.
  Минималната возраст за пристап до термалната област, која вклучува сауни, парна бања и просторија за релаксација, е 12 години поради безбедноста, здравјето на децата.
  Деца на возраст под 12 години можат да уживаат во затворените и надворешните базени.
  Финската сауна е отворена само за време на викендот.
 • РУСКА САУНА
  Традиционалната руска сауна ги комбинира поволните ефекти на сауната со лековито дејство на разни видови билки. Ниска влажност, висока температура на воздухот, се користи топла до топла пареа.

  Предности: Ги проширува порите на кожата, стимулира елиминација на токсините, го забрзува метаболизмот, го релаксира целото тело, ја подобрува заситеноста на кислород во клетките и формирање на црвени крвни клетки.
 • ФИНСКА САУНА
  Финската сауна се карактеризира со многу висока температура и мала влажност. Мешана со арома на нане или еукалиптус, топло дрво, сауната создава уникатно чувство.

  Предности: Ефект на чистење на целото тело, ја подобрува циркулацијата на крвта, ја ублажува болката во мускулите, ги забрзува метаболичките и детоксикалните процеси во телото, ги подобрува респираторните проблеми и астмата
 • КЕДРОВА САУНА
  Влажноста во кедровата сауна е мала и температурата на воздухот достигнува 70 степени.

  Придобивки: Пријатната арома што ја испушта материјалот е погодна за релаксација, медитација и делува смирувачки, помага во природата и делува лековито врз кашлицата и отежнато дишење.

Информации, услови, попусти

 • Овие цени не важат за време на верски или национални празици, специјални понуди..
 • Сместување во собите прв ден е после 14 часот (локално време),
 • Напуштање на собите последен ден најдоцна до 10 часот (локално време)
 • Препорачуваме патничко осигурување (информации во агенцијата)
 • Агенцијата организатор не превзема одговорност за квалитетот и покриеноста на интернет конекцијата во капацитетите од понудата

Отказ на резервација:

За отказ на резервација важат опшите услови , односно:

 • за отказ до 30 дена пред патувањето се задржува 30% од сумата.
 • за отказ 29 до 15 дена пред патувањето се задржува 50% од сумата.
 • за отказ 14 до 5 дена пред патувањето се задржува 80% од сумата.
 • за отказ 5-0 дена пред патувањето се задржува 100% од сумата.

Доколку патникот се откажува од аранжманот пред почетокот на патувањето, поради причини кои не можел да ги предвиди, избегне или отстрани (болест, повреда или смрт во потесното семејство, елементарна непогода или слично), а врз основа на важечка потврда од надлежните органи, во тој случај не ги плаќа отказните трошоци по наведената скала, туку само реалните трошоци произлезени од откажувањето на аранжманот, за кои организаторот е обврзан да ги плати на крајниот давател на услугата, без право на рефундација. Доколку патникот се откажува од аранжманот по почетокот на патувањето (за време на патување или за време на престој во местото на патување), поради настани кои се резулатат на влијание на “виша сила” (воени настани, терористички акти, елементарни непогоди, сообраќајни незгоди или слично), кои ниту патникот ниту организаторот не можел да ги предвиди, избегне или отстрани, организаторот не носи одговорност ниту има обврска за поврат на средства за нереализирани услуги, освен доколку крајниот давател на услугите прифати и изврши рефундација на истите.

Приговори и поплаки:

 • Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на ова програма. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
 • Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
 • Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.

Важат Општите услови на СКТМ и С-ТРАВЕЛ