You are currently viewing Хотел Nimfa – Валона, Албанија Лето 2022

ХОТЕЛ НИМФА 3* – ВАЛОНА – Лето 2022

ОПИС:
За Валона. Валона (албански: Vlorë; италијански: Valona) е град во Албанија и втор по големина по пристаништетоо Драч, сместен на Валонскиот Залив, третиот најнаселен град во Република Албанија и главен град на истоимената област и општина. Географски, градот се наоѓа на заливот Влора и подножјето на планините Кераунија на теснецот на Отранто по должината на Јадранското и Јонското Море во рамките на Средоземното Море. Западната авангарда на градот е островот Сазан и полуостровот Карабурун со кој Валона го чува „клучот“ за теснецот на Оранто. Валона  е антички град и најјужното пристаниште на Јадранот. Валона е раскрсница на водениот, воздушниот  и земјен пат на целиот регион. Одалечен од  главниот град Тирана по копно е 135км.
Позицијата на Валона гарантира голема циркулација на локални и странски туристи, кои го фаворизираат градот заради неговата прекрасна убавина.Област цо  најголем туристички потенцијал, со многу чиста природа, клима, вода, археологија, историја, култура.

Локација: Хотелот Нимфа се наоѓа на брегот на Валона (Југ на Албанија), на само 15 минути со автомобил до центарот на градот Валона. 
Хотелот нуди 46 климатизирани соби, единствена приватна плажа, еден бар / ресторан кој нуди медитеранска кујна и посебен Beach bar.
Повеќето од собите имаат балкони со поглед на море со уникатна панорама на заливот на Валона.
Достапни соби: 3 апартмани,  26 луксузни соби и 15 двокреветни соби.

Услуга:  Ноќевање со појадок

Содржини:  Бесплатен паркинг, бесплатна WiFi мрежа

Плажа: Приватна хотелска плажа.
Вклучени 1 голем чадор и 2 лежалки

  Мај Јуни Септември Јули  Август Октомври м2 Мак. бр на лица
DS-SV 82 112 152 72 95 5
DSD-SV 62 82 102 57 30 4
DT-SV 62 72 87 47 25 3
DD 57 72 92 47 35 4
JD-SV 52 67 82 36 20 2
DR-SV 57 72 87 37 22 4
DR-SSV 52 62 77 / 20 4

*Дадените цени се по соба за минимум 4 ноќевања и минимум 2 лица во соба.

ОПИС НА СМЕСТУВАЊЕ

DS-SV Делукс апартман со поглед на море 1 дупли 151-180см + 2 единечни+софа
DSD-SV Делукс  супериорна соба со балкон и поглед на море 1 дупли 151-180см + 2 на спрат
DT-SV Делукс  трокреветна соба со балкон и поглед на море 1 дупли 151-180см + 1 единечен
DD Делукс соба со балкон 1 дупли 151-180см + 1 единечен+софа
JD-SV Џуниор делукс двокреветна соба со балкон и поглед на море 1 дупли 151-180см
DR-SV Стандардна соба со балкон и поглед на море 1 дупли 151-180см + 2 на спрат
DR-SSV Стандардна соба со балкон и страничен поглед на море 1 дупли 151-180см + 2 на спрат

Цената вклучува:

 • Ноќевање со појадок
 • Паркинг
 • Wi-fi интернет и кабловска ТВ
 • Приватна хотелска плажа со вклучени 2 лежалки и чадор
 • клима,фрижидер….

Цената НЕ вклучува:

 • Превоз
 • Патничко осигурување
 • Индивидуални трошоци

Доплати и попусти:

Политика за деца и дополнителни кревети
Едно дете под 12 години бесплатно кога користи постоечки кревети. Нема капацитет за дополнителни кревети во собата.

УСЛОВИ:
Резервација се прави со авансна уплата од минимум 30% од цената на аранжманот и копија од лична карта.
Комплетна доплата 7 дена пред поаѓање.
Уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.
Можност за плаќање од 6 до 12 рати!!!

ОТКАЗ НА РЕЗЕРВАЦИЈА:

 • 30% од вкупната цена ако странката откажи 7 дена пред  датумот на пристигнување
 • 100% ако странката откажи 1 ден пред  датумот на пристигнување
 • Ако се откажи аранжманот или се направи промена на дата 7 дена пред датумот на пристигнување, нема да се наплаќаат пенали

Доколку патникот се откажува од аранжманот пред почетокот на патувањето, поради причини кои не можел да ги предвиди, избегне или отстрани (болест, повреда или смрт во потесното семејство, елементарна непогода или слично), а врз основа на важечка потврда од надлежните органи, во тој случај не ги плаќа отказните трошоци по наведената скала, туку само реалните трошоци произлезени од откажувањето на аранжманот, за кои организаторот е обврзан да ги плати на крајниот давател на услугата, без право на рефундација.
Доколку патникот се откажува од аранжманот по почетокот на патувањето (за време на патување или за време на престој во местото на патување), поради настани кои се резулатат на влијание на “виша сила” (воени настани, терористички акти, елементарни непогоди, сообраќајни незгоди или слично), кои ниту патникот ниту организаторот не можел да ги предвиди, избегне или отстрани, организаторот не носи одговорност ниту има обврска за поврат на средства за нереализирани услуги, освен доколку крајниот давател на услугите прифати и изврши рефундација на истите.

ПРИГОВОРИ И ПОПЛАКИ:

 1. Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле.
 2. Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на ова програма. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
 3. Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
 4. Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.

Важат Општите услови на СКТМ и Т.А. С-ТРАВЕЛ