ПАРИЗ – ДИЗНИЛЕНД

ПАРИЗ – ДИЗНИЛЕНД

Aвион / 5 дена / 4 ноќевања

со вклучен 3 часовен разглед со локален водич

Можност за плаќање на 4 месечни рати (Ноември,Декември,Јануари,Февруари)

1 Ден 06.03.2019 (Среда) Скопје-Париз

Состанок на групата на аеродром во Скопје во 15:00 часот.Полетување за Париз во 17:35 часот со директен лет на компанијата Wizz Air,слетување во Париз во 20:40.Приватен трансфер до хотелот,сместување во хотел.Ноќевање.

 

2 Ден 07.03.2019 (Четврток) Париз

Појадок.Превоз до градот и три часовен панорамски разглед со локален водич.Посета на Елисејските полиња,Триумфалната капија,плоштадот Конкорд,црквата Мадлена,операта Гарние,плоштадот Вандом,музејот Лувр, островот Сите,латински кварт,Богородичната црква, Сорбона,Луксембуршки парк,Инвалидите, Трокадеро,Ајфелова кула.Слободно време за одмор и ручек.Во вечерните часови организирана посета на Ајфелова кула со метро (влезницата се доплаќа). Препорачуваме вечера на Трокадеро или (Факултативна посета) на Француското кабаре Мулен Руж.Враќање во хотел.Ноќевање.

 

3 Ден 08.03.2019 (Петок) Париз

Појадок.Во 08.30 часот факултативна полудневна посета на дворецот Версај и парковите.Ремек делото на францускиот класицизам,величенствениот дворец Версај,една од најлуксузните кралски палати во Европа.Прошетка по кралските апартмани,салата со огледалата и прекрасните градини на “Кралот на Сонцето” Луј ХIV,со многубројните фонтани,скулптури и прекрасни фигури од зеленило…Слободно време за прошетка,шопинг и ручек.Во попладневните часови организирано крстарење со брод по Сена(влезниците се доплаќаат).Разгледот завршува на Елисејските полиња од каде ќе имате можност да ја видите Триумфалната капија и познатата авенија Шанзелизе.Препорачуваме вечера во некој од француските традиционални ресторани.Враќање во хотел.Ноќевање.

 

4 Ден 09.03.2018 (Сабота) Париз

Појадок.Во 09:00 факултативна три часовна посета на музејот Лувр(превоз со метро).Еден од најбогатите светски музеи-импресивиот Лувр,резиденција на француските кралеви,се до нивното преселување во дворецот Версај.Посета на најпознатата светска колекција на уметнички дела,меѓу кои и Да Винчиевата славна Мона Лиза,античката скулптура на Венера.Слободно време за ручек.Попладне посета на квартот на сликарите Монмартр и Базиликата Sacre Couer која парижани ја нарекуваат“белата гулабица“,прошетката продолжува до квартот Пигал,познат по бројните кабареа,меѓу кои и светски познатиот Mouline Rouge.Во вечерните часови организирана прошетка до квартот Сан Мишел и Латински кварт.Факултативна вечера.Враќање во хотел. Ноќевање.

 

5 Ден 10.03.2018 (Недела)Париз-Дизниленд-Скопје

Појадок.Одјавување од хотелот,багажот се остава на рецепција,организирана (факултативна)посета на Дизниленд.За оние кои остануваат во Париз(факултативна) посета на највисоката кула Монтпарнас-високa 210 метри,кој се наоѓа во областа Монтпарнас,кулата вила изградена од 1969-1973 година и овозможува прекрасен поглед на Париз.Со најбрзиот лифт во Европа имате можност за помалку од минута да се искачите на врвот од кулата.Слободно време за прошетки во Shoping Centar Мontparnasse.Организиран превоз од хотелот до аеродром.Полетување за Скопје во 21:15 часот, слетување Скопје во 23:55..

 

За уплата до 20 Декември:335 / 20.770 Денари

Цена на аранжманот:359 / 22.258 Денари

Во цената се вклучени следниве услуги:

 • Авио билет на релација Скопје-Париз-Скопје со Wizz Air
 • 4 ноќевања со појадок во хотел со 3*
 • Рачен багаж со (димензии 40x30x20 cm) маx до 10 кг.
 • Организиран трансфер со автобус од аеродром до хотел и обратно
 • Трочасовен разглед на Париз со автобус и локален водич
 • Пешачките тури кои се наведени во програмата
 • Организација на патувањето
 • Придружник за целиот престој во Париз

 

Во цената не се вклучени следниве услуги:

 • Аеродромски такси 990 мкд
 • Чекиран куфер (1 куфер до 10 кг.) 1.100 мкд.
 • Чекиран куфер (1 куфер до 20 кг.) 3.700 мкд.
 • Чекиран куфер (1 куфер до 32 кг.) 5.700 мкд.
 • Јавен превоз со метро и автобус во Париз (цена околу 14€ карнет за 10 возења)
 • Влезница за Ајфелова Кула ( влезница до 2-кат 22€, 3-кат 30€)
 • Посета на Лувр 35€ влезница+водич (со метро)
 • Посета на Версај – 65€ влезница+водич,не е вклучена влезница за парковите и чини 9€
 • Крстарење по Сена 15€ (со метро)
 • Посета на Мулен Руж со престава (цена од 120€ со пијалок ½ шампањ и место за седење) се патува со метро
 • Посета на Дизниленд 100€,дете до 11 години 90€(превоз од хотел + целодневна влезница за 1 парк)
 • Влезница за Монтпарнас
 • Задолжително здравствено и патничко осигурување 150 мкд.
 • Туристичка такса во хотел околу 3€ по лице на ден.

 

Важна напомена:

 • Плаќањето е задолжително во денари по курс 1 Еур=62 Денари.
 • За ова патување потребен е валиден биометриски пасош, валиден мин 120 дена од денот на враќањето
 • Kраен рок за откажување на аранжманот од страна на агенцијата 7 дена пред патување
 • За резервација задолжителна уплата аванс од 30% од вкупниот износ, целосна доплата 15 дена пред патување
 • За реализација на аранжманот потребен е минимум од 25 патници
 • За овој аранжман важат општите услови на патување на С-Травел и СКТМ
 • Можност за плаќање на 4 месечни рати (Ноември,Декември,Јануари,Февруари)