You are currently viewing Велигден 2022 – Прага – Карлови Вари – Виена – Сигурна Реализација

Велигден 2022 – Прага – Карлови Вари – Виена

Магична, мистична, прекрасна се само дел од атрибутите кои Прага, главната престолнина на Република Чешка, со сигурност ги заслужува. Сместена во срцето на Европа, плени со својата специфична архитектонска традиција, а воедно претставува и значајна раскрсница на која се среќаваат уметници и научници од целиот свет. Како популарна туристичка дестинација, Прага со гордост го зазема шестото место на најпосетувани европски градови.

ДЕН 1: ЧЕТВРТОК 21.04.2022 СКОПЈЕ-ПРАГА
  Состанок на групата во 11:30 часот на Дрводекор, поаѓање за Прага во 12:00 ч., преку Србија и Унгарија. Дневно и ноќно возење со попатни паузи и царински формалности.
ДЕН 2: ПЕТОК 22.04.2022 ПРАГА
  • Пристигнување во Прага во претпладневните часови. Разглед на Стариот град со локален водич: Карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Карло IV, Кралскиот пат, Еврејскиот кварт, Париската улица, Старомајскиот плоштад со астрономскиот часовник- Орлој, Црквата Лорето, Градската куќа, Прашната кула, Националниот музеј, Дворецот Храдчани, катедралата Св. Вито…
  Сместување во хотел. Во вечерните часови индивидуална можност за прошетка низ центарот на Прага. Враќање во хотел. Ноќевање.
ДЕН 3: САБОТА 23.04.2022 ПРАГА-КАРЛОВИ ВАРИ-ПРАГА
  Појадок. После појадокот факултативно заминување за Карлови Вари- најпознатиот бањски центар во Чешка и омиленото место на европската аристократија .. Град во кој ќе посакате да останете… .Враќање во хотел. Во вечерните часови факултативна можност за крстарење по реката Влтава, а потоа посета на најпознатата Прашка пивница. Во договорено време враќање во хотел. Ноќевање.
ДЕН 4: НЕДЕЛА 24.04.2022 ПРАГА-ВИЕНА-СКОПЈЕ
  • Појадок. После појадокот напуштање на хотелот и поаѓање за Виена околу 10:00 часот. Попатна посета на шопиг центарот Знојмо. Панорамски разглед на градот: Плоштадот Рингштрасе, Операта, Парламентот, Музејот на модерната уметност, градската палата, Универзитетот, палатата Белведере. Катедралата Св. Стефан, Зимскиот дворец Хофбург. Слободно време за индивидуална прошетка.Поаѓање за Скопје во вечерните часови.
  Пристигнување во Македонија во раните утрински часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 119 ЕВРА ПО ЛИЦЕ

Во цената е вклучено:

– Превоз со високотуристички автобус на наведената релација
– 2 ноќевања со појадок во хотел со 3* во Прага
– Oрганизиран разглед на Виена
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето.
– Организиран трансфер од Битола,Прилеп,Кавадарци,Неготино и Велес.

Во цената не е вклучено:

– Разглед на прага со локален водич -10 евра
– Факултативен излет на Карлови Вари -25 евра
– Крстарење по реката Влтава -15 евра
– Патничко осигурување 

НАПОМЕНА:

– За реализација на аранжманот, потребен е миниум од 40 патници.
– За резервација задолжителна е уплата од 30% од вкупната сума
– Доколку патникот сака да резервира одредено седиште, при уплатата во агенцијата може да доплати 10 евра по лице и да бира седиште (освен првиот ред, кој е резервиран за персоналот)
– За ова патување задолжителен е сертификат за вакцинација (примени две дози)
– За време на патувањето ќе бидат запазени сите протоколи, задолжителна дезинфекција при влез во автобус, одржување на дистанца на патници кои не патуваат заедно.
– За време на патувањето во автобус задолжително е носење на заштитна маска со која се покрива устата и носот.
– Патниците се должни за цело време траење на патувањето да внимаваат на својата безбедност и на безбедноста на цела група и да ги почитуваат правилата и препораките дадени од страна на водичот.

ПОТРЕБНА COVID-19 ДОКУМЕНТАЦИЈА ЗА ВЛЕЗ во ЕУ :

 • ЕВРОПСКИ СЕРТИФИКАТ за ВАКЦИНАЦИЈА – НЕ ПОСТАР од 270 дена од денот на влез во Р.Чешка (минимум 2 дози од следните производители) : ASTRAZENECA, COVID SHIELD, JANSSEN, MODERNA & PFISER-BionTech) ИЛИ
 • PCR-тест (не постар од 72 часа) од денот на влез во Р.Чешка ИЛИ
 • RAPID (брз) антиген тест (не постар од 24 часа) од денот на влез во Р.Чешка ИЛИ
 • ЕВРОПСКИ СЕРТИФИКАТ за прележан COVID 19 (не постар од 180 дена) од денот на влез во Р.Чешка

Со оваа програма важат Општите услови на Т.А С-ТРАВЕЛ  БИТОЛА и СКТМ.