You are currently viewing Пролом Бања – ХОТЕЛ РАДАН – Србија 2021

Пролом Бања се наоѓа во Јужна Србија, на падините на Радан планина. Тоа првенствено е познат по неговотa лековитa Prolom вода, кои припаѓаат на ретка група на висока бањска вода со вредности:
висок алкална (pH 8,8 до 9.2), ниска (сув остаток од 148 mg / l) бикарбонат. Со цел да ве приближиме до овој уникатен подарок на природата, ви овозможивме да ја користите  Пролом  водата насекаде во хотелот.
За лечењето со Prolom вода се засноваат сите наши здравствени програми. Ефектот од третманот се зголемува со примена на  физички третман, соби со чист и свеж воздух  и прошетка  низ недопрената природа на Prolom бања.Надморска височина (550-668 м) и умерено-континентална клима со многу сончеви денови во годината  придонесуваат за уште подобар одмор.

Радан хотелски комплекс, нуди сместување во комфорни соби,  wellness третмани и објекти за рекреација, забава и прошетки. Ако сакате место за работа во тивка средина, ние обезбедивме простории за состаноци за вас со сета потребна опрема.  Без разлика дали доаѓате за третман или празници, деловни состаноци, или едноставно да се релаксирате во природа,  вашиот престој може да биде уживање во Wellness третмани, релаксирачки затворен и отворен базени, ручек во “Етно ресторанот”, патување во град на Ѓаволот, црквата Лазарица  и други културнио и  туристички атракција во областа Топлички.

Во хотел Радан  сместувањето  e во  во стандардни, комфорни соби и апартмани. Освен  еднокреветни и двокреветни соби, хотелот нуди и 8 трикреветни соби (француски кревет + дополнителен кревет  со стандардни димензии), 6 семејни соби (соба со француски лежај + соба со два класични кревети, поврзани исмегу со врата CONNECT) и 10 апартмани (спалнa со дневен престој и кујна).

ЦЕНОВНИК ЗА ХОТЕЛ „РАДAН“ – 2021

  Мај Јун Јул- Авг Сеп Окт Ное- Дек  
Осноевн БП 38 еур 39 еур 41 еур 40 еур 39 еур 36 еур
Комплетен БП 50 еур 51 еур 53 еур 52 еур 51 еур 49 еур

ЦЕНИТЕ СЕ ИЗРАЗЕНИ ВО ЕУР, ПЛАЌАЊЕ  ВО ДЕНАРСКА ПРОТИВВРЕДНОСТ  1 ЕУР   62 МКД

Цените се по човек на ден во двокреветна соба.

ОСНОВЕН БП на ден :

Медицински прегледи со лекари за време на престојот;
Балнеотерапија: пиење заздравување Пролом вода од изворот или во собата, Пролом лековита вода
во собата (сите соби се снабдуваат со лековита вода), хидрокинезиска терапија (групни вежби во базен со лековити води).
Медицинска контрола на лекарите: 24-часовна медицинска услуга во хотелот, отпусна листа
Дневна употреба на затворен базен (16x9m) со лековита вода, температура од 30 ° C;
Дневна употреба на отворени базени со лековита вода (кога временските услови дозволуваат);
Дневна употреба на фитнес сала и спортски терени (две асфалтни терени за мали спортови: ракомет, одбојка, кошарка); употреба на сала за забава: тенис на маса, билијард, пикадо, игри на табли;
Сместување во стандардни двокреветни соби во хотелот Радан: ТВ, WiFi интернет, бањарки, фен;
Полн пансион: појадок, ручек и вечера (појадок шведска маса, ручек/вечера избор од 3 оброци по мени)
Програма со аниматор: групни вежби во фитнес сала и на отворено, прошетки;
Такса за престој и осигурување.

КОМПЛЕТЕН БП на ден + 4 терапии на ден :

Електротерапија (дијадијамика, ТЕНС, галванизација, ултразвук……),
Хидромасажа во лековита вода (бисерна бања или подводна масажа),
Примена на лековити кал (до две апликации),
Рачна масажа – трае до 10 минути.

Терапиите ги пропишува лекар од хотелот според индикациите, а тие се изведуваат секој ден – за време на викендите и празниците.

БП  –  БОЛНИЧКИ ПАКЕТ

ДОПЛАТИ:
Доплата за еднокреветна соба: 13 € на ден.
Доплата за коморт соба: 5 € по човек на ден.
Доплата за сместување во апартман : 13 € по лице на ден,

ПОПУСTИ ЗА ДЕЦА (со двајца возрасни):
Децата до 9 години бесплатно,
Деца од 9-14 години: 50% од цената за возрасен.

ПОПУСИ ЗА ДЕЦА (со еден возрасен):
Деца до 3 години бесплатно,
Деца од 3-7 години: 50% од цената за возрасен.

ПЛАЌАЊЕ:
100% авансно плаќање, најмалку 15 дена пред пристигнувањето.

Пролом Wellness – Пакет 1/2021 

Тип на соба Мај Јун Јул-Авг Сеп  Окт Ное-Дек  
Двокреветна 109еур 113еур 117еур 113еур 108еур 104еур
Комфорт 118еур 122еур 126еур 122еур 116еур 113еур
Еднокреветна 136еур 139еур 143еур 139еур 134еур 130еур
Апартман 136еур 139еур 143еур 139еур 134еур 130еур

Пакетот се однесува за престој од 2 ноќевања и опфаќа:

 • Сместување во соба по избор со услуга полн пансион ( доручек , ручек и вечера )
 • Секојдневно користење на новиот Wellness центар
 • Отворено затворен базен
 • Сауна
 • Солена соба
 • Џакузи базен со  лековита Пролом вода 
 • Парна бања
 • Топли клупи 
 • Внатрешен базен
 • Користење на теретана и фитнес центар 
 • Користење на сала за рекреација ( билјарт , пинг понг , пикадо )
 • Секојдневно користење на базенот на отворено со мини аква парк во летните месеци
 • Утринска гимнастика со физиотерапевт 
 • Вежби во базен 

Допоплнителни погодности : 

 • Грижа за децата во детската игротека секој работен ден од 09 до 15 часот 
 • Бесплатен интернет 
 • Игротека на отворено
 • Децата од 9 години престојуваат гратис ( придружени со 2 возрасни лица )
 • Децата од 9 до 14 години плаќаат 50% од наведената цена ( придружени со 2 возрасни лица )

Пролом Wellness УЖИВАЊЕ – Пакет 2021 

Тип на соба Мај Јун Јул-Авг Сеп  Окт Ное-Дек  
Двокреветна 48еур 49еур 50еур 49еур 47еур 45еур
Комфорт 52еур 53еур 55еур 53еур 51еур 49еур
Еднокреветна 61еур 65еур 63еур 62еур 60еур 58еур
Апартман 61еур 62еур 63еур 62еур 60еур 58еур

Цената на пакетот е по лице и се однесува за едно ноќевање ( минимум 3 ноќевања ) и вклучува

 • Сместување во соба по избор со услуга полн пансион ( доручек , ручек и вечера )
 • Секојдневно користење на новиот Wellness центар
 • Отворено затворен базен
 • Сауна
 • Солена соба
 • Џакузи базен со  лековита Пролом вода 
 • Парна бања
 • Топли клупи 
 • Внатрешен базен
 • Користење на теретана и фитнес центар 
 • Користење на сала за рекреација ( билјарт , пинг понг , пикадо )
 • Секојдневно користење на базенот на отворено со мини аква парк во летните месеци
 • Утринска гимнастика со физиотерапевт 
 • Вежби во базен 

Допоплнителни погодности : 

 • Грижа за децата во детската игротека секој работен ден од 09 до 15 часот 
 • Бесплатен интернет 
 • Игротека на отворено
 • Децата од 9 години престојуваат гратис ( придружени со 2 возрасни лица )
 • Децата од 9 до 14 години плаќаат 50% од наведената цена ( придружени со 2 возрасни лица )

 

Пролом Wellness ЛУКС-УЖИВАЊЕ – Пакет 2021 

Тип на соба Мај Јун Јул-Авг Сеп  Окт Ное-Дек  
Двокреветна 56еур 57еур 59еур 57еур 56еур 54еур
Комфорт 61еур 62еур 63еур 62еур 60еур 58еур
Еднокреветна 69еур 70еур 72еур 70еур 69еур 67еур
Апартман 69еур 70еур 72еур 70еур 69еур 67еур

Цената на пакетот е по лице и се однесува за едно ноќевање ( минимум 3 ноќевања ) и вклучува

 • Сместување во соба по избор со услуга полн пансион ( доручек , ручек и вечера )
 • Секојдневно користење на новиот Wellness центар
 • Отворено затворен базен
 • 5 Сауни ( 3 фински , инфраред и био сауна )
 • 2 Солени соба
 • Џакузи базен со  лековита Пролом вода и Џакузи базен со морска вода
 • Парна бања
 • Кнеип патека
 • Топли клупи 
 • Внатрешен базен
 • Користење на теретана и фитнес центар 
 • Користење на сала за рекреација ( билјарт , пинг понг , пикадо )
 • Корпа со овошје во Wellness центарот
 • Секојдневно користење на базенот на отворено со мини аква парк во летните месеци
 • Масажа во времетраење од 30 минути
 • Утринска гимнастика со физиотерапевт 
 • Вежби во базен 

Допоплнителни погодности : 

 • Грижа за децата во детската игротека секој работен ден од 09 до 15 часот 
 • Бесплатен интернет 
 • Игротека на отворено
 • Децата од 9 години престојуваат гратис ( придружени со 2 возрасни лица )
 • Децата од 9 до 14 години плаќаат 50% од наведената цена ( придружени со 2 возрасни лица )

НАШ ПРЕДЛОГ :

За гостите на гостите на  Пролом Бањи повеќе пати неделно се организираат излети придружени со бањски водич до локацијата во нејзината близина и во околината:
Ѓавоља Варош:
Локалитетот  Ѓавоља Варош е на 27 километри од Пролом Бања. Под заштита е на државата како споменик на природата I категории и истовремено е единствениот претставник на Србија во изборот за “7 светски чуда на природата”.
Црква Преображение на Господа во Пролом Бањи:
Црквата Преображение на Господ се наоѓа на видиковецот преку патот на  хотелот Радан. Се стигнува преку атрактивен пешачки мост. Изградена е во 2013 година, со благослов на Патријархот на српската православна црква Иринеја.Од самиот видиковец се нуди прекрасен поглед на целата бања. По самата црква има скали каде се  до Етно куќа, а понатаму преку пешачка патека до црквата Лазарице.
Црква Лазарица во Пролом Бањи:
Црквата Лазарица е најдалечена, 2,4 км од хотелот. Обновна е во 1890 година и единствената црква  во Тополичкиот крај. По народните предскажувања, во оваа црква  дел од  војската на Кнез Лазар се причестила пред Косовската битка .
Полнењто на  Пролом вода:
На гостите му се овозможува прекрасен излет за фабриката за полнење  на вода ,да се запознат со начинот на полнење на вода и да го доживеат целиот процес, како Пролом вода со 220 м длабочина, во својот непостоен состав, целосно природно од ова место се упати кон своите потрошувачи. Доплнителна прошетка е и посетата на камената црква посветена на Св. Петки. Црквата е изградена во 13 век .
Луковска Бања:
Луковска Бања е одалечена  58 км од Пролом Бања. Претставува највисоко бања во Србија (681mnv.) И е познат по голем број извори на минерална вода со различен состав и температура. Хотелската служба за рекреација на Пролом Бањи организира целодневни излети до Луковска Бања со ручек во хотелите Копаоник и Јелак.
Црква од XII века во Куршумлија: Во Куршумлија, на 22 километри од Пролом Бања, се наоѓаат првите заложби на Стефана Немања од 12 век: Црквата Св. Николе и Црква Св. Богородица. Излет се организира во придружба на бањски водич. Обиколка на рановизантиските базилики и запознавање со знаменитостите на градот.

https://www.prolombanja.com/

https://goo.gl/maps/YZYcmcRGWfR2