You are currently viewing Пролом Бања – Хотел Радан – Србија 2023/24

ХОТЕЛ  РАДАН 2023/24

Пролом Бања се наоѓа во Јужна Србија, на падините на Радан планина. Тоа првенствено е познат по неговотa лековитa Prolom вода,кои припаѓаат на ретка група на висока бањска вода со вредности:висок алкална(pH 8,8 до 9.2),ниска (сув остаток од 148mg/l) бикарбонат. Со цел да ве приближиме до овој уникатен подарок на природата, ви овозможивме да ја користите  Пролом  водата насекаде во хотелот.За лечењето со Prolom вода се засноваат сите наши здравствени програми. Ефектот од третманот се зголемува со примена на  физички третман, соби со чист и свеж воздух  и прошетка  низ недопрената природа на Prolom бања.Надморска височина (550-668 м) и умерено-континентална клима со многу сончеви денови во годината  придонесуваат за уште подобар одмор.

Радан хотелски комплекс, нуди сместување во комфорни соби,  wellness третмани и објекти за рекреација, забава и прошетки. Ако сакате место за работа во тивка средина, ние обезбедивме простории за состаноци за вас со сета потребна опрема.  Без разлика дали доаѓате за третман или празници, деловни состаноци, или едноставно да се релаксирате во природа,  вашиот престој може да биде уживање во Wellness третмани, релаксирачки затворен и отворен базени, ручек во “Етно ресторанот”, патување во град на Ѓаволот, црквата Лазарица  и други културнио и  туристички атракција во областа Топлички.

Во хотел Радан  сместувањето  e во  во стандардни, комфорни соби и апартмани. Освен  еднокреветни и двокреветни соби, хотелот нуди и 8 трикреветни соби (француски кревет + дополнителен кревет  со стандардни димензии), 6 семејни соби (соба со француски лежај + соба со два класични кревети, поврзани исмегу со врата CONNECT) и 10 апартмани (спалнa со дневен престој и кујна).

ЦЕНИ  2024 Јануари-Март Април 01 Мај-20 Јуни 21 Јуни –10 Септември 11 – 30 Септември Октомври – Декември
Основен пакет 55 56 57 60 57 55

Цените се по лице на ден во двокреветна соба за престој од 2 и повеќе денови

За престој пократок од 3 дена цените се зголемуваат за 20%

Празнични цени за период: 01.01.-09.01.2024., 14.02.-19.02.2024., 30.04.-06.05.2024., 08.11.-13.11.2024. i 25.12.-31.12.2024.

Основен БП на ден :

 • Медицински прегледи со лекари за време на престојот;
 • Балнеотерапија: пиење заздравување Пролом вода од изворот или во собата, Пролом лековита вода
  во собата (сите соби се снабдуваат со лековита вода), хидрокинезиска терапија (групни вежби во базен со лековити води).
 • Медицинска контрола на лекарите: 24-часовна медицинска услуга во хотелот, отпусна листа
 • Дневна употреба на затворен базен (16x9m) со лековита вода, температура од 30 ° C;
 • Дневна употреба на отворени базени со лековита вода (кога временските услови дозволуваат);
 • Дневна употреба на фитнес сала и спортски терени (две асфалтни терени за мали спортови: ракомет, одбојка, кошарка); употреба на сала за забава: тенис на маса, билијард, пикадо, игри на табли;
 • Сместување во стандардни двокреветни соби во хотелот Радан: ТВ, WiFi интернет, бањарки, фен;
 • Полн пансион: појадок, ручек и вечера (појадок шведска маса, ручек/вечера избор од 3 оброци по мени)
 • Програма со аниматор: групни вежби во фитнес сала и на отворено, прошетки;
 • Такса за престој и осигурување.

Цената не вклучува:

 • Превоз
 • Индивидуални трошоци

Доплата и попуспи

 • Доплата за еднокреветна соба: 13 € на ден.
 • Престој во апартман: 13 € по лице од ден,

Попуст за деца (во придружба на двајца возрасни):

 • Деца до 6.99г години престојуваат бесплатно,
 • Од 7-11.99 години: 50% од наведените цени.

Попуст за деца (во придружба на еден возрасен):

 • Деца до 3 години престојуваат бесплатно(со придружба на едно возрасно лице)
 • Од 3-7 години: 50% од наведените цени(со придружба на едно возрасно лице)

Наш предлог:

За гостите на гостите на  Пролом Бањи повеќе пати неделно се организираат излети придружени со бањски водич до локацијата во нејзината близина и во околината:
Ѓавоља Варош:
Локалитетот  Ѓавоља Варош е на 27 километри од Пролом Бања. Под заштита е на државата како споменик на природата                 I категории и истовремено е единствениот претставник на Србија во изборот за “7 светски чуда на природата”.
Црква Преображение на Господа во Пролом Бањи:
Црквата Преображение на Господ се наоѓа на видиковецот преку патот на  хотелот Радан. Се стигнува преку атрактивен пешачки мост. Изградена е во 2013 година, со благослов на Патријархот на српската православна црква Иринеја.Од самиот видиковец се нуди прекрасен поглед на целата бања. По самата црква има скали каде се  до Етно куќа, а понатаму преку пешачка патека до црквата Лазарице.
Црква Лазарица во Пролом Бањи:
Црквата Лазарица е најдалечена, 2,4 км од хотелот. Обновна е во 1890 година и единствената црква  во Тополичкиот крај. По народните предскажувања, во оваа црква  дел од  војската на Кнез Лазар се причестила пред Косовската битка .
Полнењто на  Пролом вода:
На гостите му се овозможува прекрасен излет за фабриката за полнење  на вода ,да се запознат со начинот на полнење на вода и да го доживеат целиот процес, како Пролом вода со 220 м длабочина, во својот непостоен состав, целосно природно од ова место се упати кон своите потрошувачи. Доплнителна прошетка е и посетата на камената црква посветена на Св. Петки. Црквата е изградена во 13 век .
Луковска Бања:
Луковска Бања е одалечена  58 км од Пролом Бања. Претставува највисоко бања во Србија (681mnv.) И е познат по голем број извори на минерална вода со различен состав и температура. Хотелската служба за рекреација на Пролом Бањи организира целодневни излети до Луковска Бања со ручек во хотелите Копаоник и Јелак.
Црква од XII века во Куршумлија:Во Куршумлија, на 22 километри од Пролом Бања, се наоѓаат првите заложби на Стефана Немања од 12 век: Црквата Св. Николе и Црква Св. Богородица. Излет се организира во придружба на бањски водич. Обиколка на рановизантиските базилики и запознавање со знаменитостите на градот.

Услови:

 • Резервација се прави со авансна уплата од минимум 30% од цената на аранжманот икопија од лична карта.
 • Комплетна доплата 7 дена пред поаѓање.
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс  1€ = 62мкд.

Отказ на резервација:

За отказ на резервација важат опшите услови , односно:

 • за отказ до 30 дена пред патувањето се задржува 30% од сумата.
 • за отказ 29 до 15 дена пред патувањето се задржува 50% од сумата.
 • за отказ 14 до 5 дена пред патувањето се задржува 80% од сумата.
 • за отказ 5-0 дена пред патувањето се задржува 100% од сумата.

Доколку патникот се откажува од аранжманот пред почетокот на патувањето, поради причини кои не можел да ги предвиди, избегне или отстрани (болест, повреда или смрт во потесното семејство, елементарна непогода или слично), а врз основа на важечка потврда од надлежнитеоргани, во тој случај не ги плаќа отказните трошоци по наведената скала, туку само реалните трошоци произлезени од откажувањето на аранжманот, за кои организаторот е обврзан да ги плати на крајниот давател на услугата, без право на рефундација. Доколку патникот се откажува од аранжманот по почетокот на патувањето (за време на патување или за време на престој во местото на патување), поради настани кои се резулатат на влијание на “виша сила” (воени настани, терористички акти, елементарни непогоди, сообраќајни незгоди или слично), кои ниту патникот ниту организаторот не можел да ги предвиди, избегне или отстрани, организаторот не носи одговорност ниту има обврска за поврат на средства за нереализирани услуги, освен доколку крајниот давател на услугите прифати и изврши рефундација на истите.

Приговори и поплаки:

 • Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден одсместувањето и почетокот на ова програма. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
 • Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
 • Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.

Важат Општите услови на СКТМ и Т.А. С-ТРАВЕЛ

 •