You are currently viewing Римска Бања – Село Бања 2023/24

ОПИС:

Селото Бања се наоѓа во планински регион на 801м надморска височина,во центарот на долината Разлог помеѓу три планини Пирин,Рила и Родопи.На 5км од Банско и Разлог,и околу 150км од Софија и Пловдив. Во селото има турска бања,наречена Муртина бања,од XVII век и друга турска бања наречена Римска бања.Месноста Трестеник се наоѓа на периферијата на селото.Постојат минерални извори и богата вегетација.Трестеник е популарно место за излети во шумата.Постои Етнографско-историски музеј во селото.

Цени за соба на ден – полупансион (Важат 07.01.2024-03.03.2024)

сместување лица балкон петок и сабота недела-четврток
Еднокреветна соба 1 да 67 60
Еднокреветна соба 1 не 62 55
Двокреветна соба 2 да 113 101
Двокреветна соба 2 не 107 97
Студио 2 да 118 106
Студио 2 не 113 101
Апартман со 1 спална 2 да 123 111
Апартман  со 2 спални 4 да 215 193
Доп. легло возрасен     35 35
Доп. легло дете 4-11,99 во соба     28 25
Доп. легло дете 4-11,99 во студио     28 25
Доп. легло дете 4-11,99 во апп 2 спални     28 25
Доп. легло дете 4-11,99 во апп 1 спална     21 19

Цената вклучува:

 • појадок и вечера (без пијалоци)
 • употреба на термички СПА центар: два затворени базени со минерална вода со температура на водата + 31 ° С и + 35 ° С, џакузи, сауна, парна бања, турска бања, јапонска бања, ледена соба, фитнес, област за релаксација;
 • употреба на комбиниран спортски терен (тенис, одбојка, кошарка, фудбал);
 • WiFi низ хотелот;
 • сеф за лаптоп во секоја соба;
 • креветче за бебиња во собата и столици за бебиња во ресторанот (додека резервите траат);
 • незаштитен паркинг со видео надзор;
 • превоз до и од почетната станица на лифтот за време на скијачката сезона;
 • туристичка такса и ДДВ.

Ценовник 04.03.2024-30.04.2024

Цените не важат за време на училишни и државни празници.

Ценовник    04.03.2024-30.04.2024 Петок-Сабота Недела-Четврток
Еднокреветна соба со балкон 1 лице 72 60
Еднокреветна соба без балкон 1 лице 67 56
Двокреветна соба со балкон 2 лица 123 102
Двокреветна соба без балкон 2 лица 118 97
Студио со балкон 2 лица 128 106
Студио без балкон 2 лица  123 102
Едноспален апп со балкон 2 лица 133 110
Двоспален апп со балкон 4 лица 235 193
Дополнително легло возрасен 39 35
Доп.легло дете 4-11.99г во соба,студио,двоспален апартман 28 25
Доп.легло дете 4-11.99г во едноспален апартман 21 19

Цените се по ноќевање за соодветната соба и вклучуваат:

 • појадок и вечера (без пијалоци)
 • употреба на термички СПА центар: два затворени базени со минерална вода со температура на водата + 31 ° С и + 35 ° С, џакузи, сауна, парна бања, турска бања, јапонска бања, ледена соба, фитнес, област за релаксација;
 • употреба на комбиниран спортски терен (тенис, одбојка, кошарка, фудбал);
 • WiFi низ хотелот;
 • сеф за лаптоп во секоја соба;
 • креветче за бебиња во собата и столици за бебиња во ресторанот (додека резервите траат);
 • незаштитен паркинг со видео надзор;
 • превоз до и од почетната станица на лифтот за време на скијачката сезона;
 • туристичка такса и ДДВ.

Доплати и попусти:

 • Деца на возраст до 3,99 години на дополнително легло престојуваат бесплатно.
 • Деца до 11,99 години на редовно легло ја плаќаат цената за возрасен
 • На деца до 11,99 години не им е обезбедена бањарка.
 • check in после 14:00 часот, check out е до 12:00 часот.
 • Ран check in само доколку хотелот располага со слободни соби.
 • сместување од 8:00 до 14:00 часот – 50% од цената за една ноќ,
 • сместување пред 8:00 часот се плаќа цена за една ноќ.
 • Доцен check out- доколку хотелот располага со слободни соби
 • Check out од 12:00 до 18:00 часот – 50% од цената за една ноќ.
 • После 18.00 часот се наплатува цена за една ноќ.

Сместување:  Хотелот има вкупно 88 соби , 5 еднокреветни , 53 двокреветни соби , 2 студија ,                 19 апартмани стандард и 9 апартмани лукс. Минерална вода тече во чешмата и тушот во тоалетите.

 • АПАРТМАНИ СТАНДАРД: Еднособен апартман со поглед на Пирин и Рила , шумата или село Бања.Апартманите имаат спална и дневна соба и мала тераса со маса и столчиња.Во секој апартман : туш , фен , тоалетна козметика , бањарки и крпи , кабловска ТВ , телефон и бежичен интернет , работна маса , електронски сеф за лап топ.На барање може да се обезбеди дополнително легло за спиење – софа.
 • ДВОКРЕВЕТНА СОБА: Една пристојна просторија , повеќето од собите се со тераси со маса и столици. Во секоја соба : туш , фен , тоалетна козметика , бањарки и крпи , кабловска ТВ , телефон и бежичен интернет работна маса , електронски сеф за лап топ.На барање може да се обезбеди дополнително легло за спиење – софа.
 • ЕДНОКРЕВЕТНА СОБА: Една просторија , три од собите имаат балкони со маса и столчиња.Во секоја соба : туш , фен , тоалетна козметика , бањарки и крпи , кабловска ТВ , телефон и бежичен интернет работна маса , електронски сеф за лап топ.
 • ХОТЕЛСКИ СОДРЖИНИ:На местото на една од римските терми многу години подоцна е изградено селото Бања. Хотелот Римска бања 4* користи лековита минерлана вода од извори со температура од 58С.
 • БАЗЕНИ: Два базени со големина 400 м3 и 600 м3Има два базени , ЕЛИПСА и ТРАПЕЗ со минерална вода со различна температура +- 36С и +32
  Водата во базен ТРАПЕЗ е поладна. Над базенот ЕЛИПСА има пареа поради високата тепмература на водата. Овие природни инхалации се корисни за лекување на бронхитис , астма и други респираторни заболувања како и за лекување и ублажување на алергии.
 • САУНИ:Има две сауни , солена сауна и билна сауна спорит влезот на базенот ЕЛИПСА.Сауната е со влажност околу 15% и со температура од +80 +90 степени. Во солената сауна топлиот воздух е со лековита пареа од морска сол од Поморието на Бугарија.Во билната сауна има различни лековити билки од ПИРИН.Кога се загреваат билките ја пополнуваат сауната со мириси.Не ризикувајте за вашете здравје….Ако имате кардиоваскуларни проблеми консултирајте се со доктор пред да ја посетите сауната!Во зима во сезона има обезбеден безплатен превоз до и од гондолата во Банско.
 • АМАМ (Турска бања)Турската бања е наследник на римските бањи тоа е топол камен на кој се прави масажата. Температурата во амамот е околу +40 степени.Амамот може да го посетат и деца и лица со нарушено здравје без проблеми.
 • РИМСКА БАЊА Влажноста во римската бања достигнува 100% и температурата е 45-48 степени.Влагата топлата средина делува како инхалатор , ја зголемува заштитата од настинки а високата температура ги уништува микробите и токсините во телото.Бањата помага да се зачува не само здравјето туку и младоста го подобрува тенот на кожата ги поправа порите минува низ воспалението ја подобрува исхранетоста на косата и слично.
 • ЈАПОНСКА БАЊА Во Европа , јапонските минерални бањи се сметаат за егзотични.2 дрвени буриња – со тепмература од 45 и 36 степени во кои можат да влезат 4-6 лица и буре со температура на водата од +8 до +12 степени.Јапонските бањи се корисни првенствено за здравје а потоа за рекреација и релаксација свежина на кожата и слично.
 • ЛЕДЕНА СОБАЛадното ја стимулра циркулацијата на крвта,му дава на телото енергија,помага да согоруваат калории.А спротиставените температури,наизменични со топла и ладна вода,помагаат за заштита од вируси.Ако сакате да ја подмладите вашата кожа,користете ја нашата снегулка.Отстанувањето на снегот ја тонира кожата и ја стимулира циркулацијата на крвта.Ледената соба наликува на магична пештера.Sидовите се покриени со мраз и снег,а разнобојните светла создаваат чуство дека сте дошле во бајка.За овај третман се користи планинска вода.
 • ХИДРОТЕРАПИЈА НА ТЕЛО
 • СОБА ЗА МАСАЖИ
 • ЗОНА ЗА РЕЛАКС
 • ФИТНЕС САЛА