You are currently viewing Шпанија – Лето 2023

Шпанија – Лето 2023

Земја со богата историја, традиција и култура. Земја на Фламенгото, коридата и виното. Сончева, топла и возбудлива 24 часа. Ве водиме на Коста Брава – “ Дива Обала” , со стрмни, избраздани карпи и проѕирно сино море, скриени заливи, широки песочни плажи, во позадина со борова и храстова шума. Коста Брава т.е. Каталонската Ривиера нуди прекрасен одмор, многу атрактивни излети и незаборавни ноќи: Барселона, Фигерас, забавниот парк Порт Авентура, водени лудории, аквариум, Маринеленд… а ноќе многубројни дискотеки, барови и забава до раните утрински часови… Ние за Вас го одбравме најпознатиот центар на Коста Брава – ЛОРЕТ ДЕ МАР +++ Гламурот на Азурниот Брег: Ница, Kан, Монако, Монте Карло, Сен Тропе и шармот на Северна Италија: Венеција и Верона.

Пакет аранжман со АВТОБУС                         

Термини: 08,14,29 Јуни,  13 Јули,  03,24 Август,   07 Септември 2023                        

ПРОГРАМА:

ден  СКОПЈЕ – ВЕНЕЦИЈА:

Состанок на групата во 12.00ч.  Поаѓање во 12.30ч. Се патува преку гр. премин Табановце, Србија, Хрватска, Словенија со попатни паузи. Ноќно возење.

ден  ВЕНЕЦИЈА – ВЕНЕТО Регија:

Пристигнување во утринските часови. Факултативно, со брод се префрлуваме во островската Венеција. Разгледување на градот: плоштадот и црквата Сан Марко, Дуждевата палата, Кулата часовник, мостот на воздишки, мостот Риалто, Каналот Гранде. Прошетка низ тесните и живописни улички со безброј мостови над каналите низ кои пловат легендарните гондоли. Слободно време за индивидуални прошетки.

Со брод се враќаме кон пристаништето Пунта Сабиони од каде со автобус одиме до хотелот. Сместување во хотел. Ноќевање.

3ден  ВЕНЕТО – ВЕРОНА – ЉОРЕТ ДЕ МАР:

Појадок. Патувањето продолжува кон Верона. Целодневен престој и прошетка низ центарот на стариот град Верона: плоштадите Бра и Ербе, Дел Сињории, старата тврдина и нејзиниот познат мост, Арената. Прошетка низ пешачката улица Мазини, Куќата на Јулија… Слободно време за индивидуални прошетки. Патувањето кон Шпанија продолжува во вечерните часови. Се патува покрај Пиаченца, Генова, Вентимиља, Ница, Монпелие, Перпињан, Гирона. Ноќно возење.

4– 10 ден  ЉОРЕТ ДЕ МАР

Пристигнување во Лорет де Мар во предпладневните часови. Сместување во одбраниот хотел после 14:00ч.Слободно попладне.      Престој на база 6  ноќевања со појадок или 6 полу пансиони или 6 полни пансиона.

За време на престојот ќе бидат организирани бројни факултативни излети: BARCELONA PANORAMICA, BARCELONA MAGIC COSTA BRAVA TOUR, PORT AVENTURA – забавниот парк, BARCELONA BY NIGHT & DISCO OPIUM, AQUARIUM, NOU CAMP, FIGUERAS – MUSEUM DALI,FLAMENCO SHOW, дискотеки во Љорет де Мар…

10 ден  ЉОРЕТ ДЕ МАР – АЗУРЕН БРЕГ

Појадок. Напуштање на собите до 10.00 ч. Слободен ден за одмор, прошетки и индивидуални активности, или можност за факултативен излет: BARCELONA MAGIC: со посета на Аквариум и Магичните фонтани во вечерните часови kako и шопинг во големите стоковни куќи трговски центри! Во вечерните часови поаѓање за Азурен брег. Се патува преку Перпињан, Ним, Ноќно возење. 

11 ден   АЗУРЕН БРЕГ: Кан – Ница

Пристигнување на Азурниот брег во утринските часови. Престојот на Азурниот брег го започнуваме со   гламурот на Кан.

Кан,  – познат по својата Кроасета, филмската палата, луксузните хотели. Се искачуваме во стариот град Сике, познат по  својата тврдина и готска црква. Прошетка покрај познатата Филмска Палата и шеталиштето на Палмите- Кроасета.

Се возиме по Наполеоновиот Пат, покрај самата обала и идиличните мали гратчиња на патот кон Ница.

Ница,  – Кралица на Француската Ривиера, срцето на најбогатиот период познат како  ‘Belle Epoque”.

Иконскиот хотел Negresko, Шеталиштето на Англичаните или “Promenade des Angles”,  плоштадот Масена, стариот дел од градот со познатата Кралска Опера, куќата каде престојувал Наполеон, плоштадот Cours Saleya… Слободно време за индивидуални прошетки.

Сместување во хотел во регијата на Азурниот брег. Ноќевање.

12ден АЗУРЕН БРЕГ – ЕЗ – МОНАКО:

Појадок.Ги сместуваме стварите во автобус. Се возиме  кон Ез со прекрасен панорамски поглед на Азурниот брег, на монденскиот полуостров Cap Ferat  каде се наоѓа вилата на Ephrussi de Rothschild, местата Villefranch –sur-Mer, Beaulie-sur-Mer  и средновековниот град ЕЗ и посета на најпознатата фабрика за производство на Француски парфеми ФРАГОНАРД во Ез. Можност да купите парфеми по фабрички цени.

Продолжуваме кон Монако: Прошетка низ стариот град познат по Палатата на Фамилијата Грималди, црквата Свети Никола, Океаногравскиот институт, прекрасниот парк, живописните тесни улички…  Пешачиме кон Монте Карло покрај пристаништето со луксузни јахти, патеката каде се вози Формула1.

Слободно време за индивидуални прошетки и посети. Во попладневните часови се упатуваме кон центарот на  МОНТЕ КАРЛО  за да го доловиме гламурот и сјајот преку неговите паркови, трговски центри, луксузни хотели и прочуени Казина. 

МОНАКО – СКОПЈЕ: Во вечерните часови, поаѓаме кон Скопје. Се патува покрај Генова, Верона, Љубљана, Загреб, Белград, гр.премин Табановце, со попатни паузи за одмор.   

13. ДЕН. СКОПЈЕ:  Пристигнување во вечерните часови.

ЦЕНА за уплата до 25 Mарт 2023 + ГРАТИС ПОЛУПАНСИОН  (со*)

 
 
             
      ALEGRIA FENALS MAR     Јуни   Јули                      Август   Септ,
3* Superior   8* 14 29 13* 3 24* 7*
По лице во 1/2 соба НП 499 499 589 569 669 539 529
Трето лице во 1/2+1 соба НП 459 459 519 519 569 489 479
1-во дете 2-11,99 г. НП 449 449 519 499 569 469 460
 * ГРАТИС ПОЛУПАНСИОН во Шпанија за термините:08 Јуни, 13 Јули, 24 Август, 07 Септември
 * ГРАТИС ПОЛУПАНСИОН во Шпанија важи до 25.03. или до пополнување на капацитетите.
 Редовна доплата за 6 ПОЛУПАНСИОНА во Шпанија: НП+ 50 евра / Деца 25 евра  
 
 
             
ALEGRIA MARINER 4*     Јуни   Јули                      Август   Септ,
    8* 14 29 13* 3 24* 7*
По лице во 1/2 соба НП 529 539 629 589 699 559 549
Трето лице во 1/2+1 соба НП 479 469 529 529 669 519 499
1-во дете 2-11,99 г. НП 399 419 499 439 499 429 419
2-ро дете 2-11,99 г. (на барање) НП 399 419 499 439 499 429 419
 * ГРАТИС ПОЛУПАНСИОН во Шпанија за термините:08 Јуни, 13 Јули, 24 Август, 07 Септември
 * ГРАТИС ПОЛУПАНСИОН во Шпанија важи до 25.03. или до пополнување на капацитетите.
 Редовна доплата за 6 ПОЛУПАНСИОНА во Шпанија: НП+ 50 евра / Деца 25 евра  
 Доплата за 6 ПОЛНИПАНСИОНИ во Шпанија: НП+ 90 евра / Деца 45 евра    
                 
ALEGRIA PLAZA PARIS 4*     Јуни   Јули                      Август   Септ,
    8 14 29 13 3 24 7
По лице во 1/2 соба НП 539 539 629 669 689 549 529
Трето/Четврто, лице во 1/3-4  НП 469 469 529 549 569 469 459
1-во, 2ро дете 2-11,99 г. НП 419 419 469 469 479 419 399
 Доплата за 6 ПОЛУПАНСИОНА во Шпанија: НП+ 50 евра / Деца 25 евра    
 Доплата за 6 ПОЛНИПАНСИОНИ во Шпанија: НП+ 90 евра / Деца 45 евра    

 

                 
 ALEGRIA SUN VILLAGE 4*     Јуни   Јули                      Август   Септ,
    8 14 29 13 3 24 7
По лице во 1/2 соба НП 539 539 619 659 669 539 529
Трето лице во 1/2+1 соба НП 459 459 519 549 549 469 459
1-во дете 2-11,99 г. НП 399 399 449 469 469 399 349
2-ро дете 2-11,99 г. НП 399 399 449 469 469 399 399
 Доплата за 6 ПОЛУПАНСИОНА во Шпанија: НП+ 50 евра / Деца 25 евра    
                 
     METROPOL  4*     Јуни   Јули                      Август   Септ,
    8 14 29 13 3 24 7
По лице во 1/2 соба НП 569 619 699 699 799 699 619
Трето лице во 1/2+1 соба НП 499 539 639 639 729 639 539
1-во дете 2-12 г. НП 429 459 599 599 679 599 459
 Доплата за 6 ПОЛУПАНСИОНА во Шпанија: НП+ 50 евра / Деца 25 евра    
                 
XAINE PARK 4*     Јуни   Јули                      Август   Септ,
    8 14 29 13 3 24 7
По лице во 1/2 соба НП 519 529 749 749 749 619 499
Трето лице во 1/2+1 соба НП 479 489 679 679 679 569 469
1-во, 2ро дете 2-11,99 г. НП 399 399 519 519 519 459 399
 Доплата за 6 ПОЛУПАНСИОНА во Шпанија: НП+ 50 евра / Деца 25 евра    
 Доплата за 6 ПОЛНИПАНСИОНИ во Шпанија: НП+ 90 евра / Деца 45 евра    
                 
  GRAND      Јуни   Јули                      Август   Септ,
DON JUAN RESORT 4*   8 14 29 13 3 24 7
По лице во 1/2 соба НП 649 649 669 769 859 799 649
Трето лице во 1/2+1 соба НП 609 609 629 719 799 749 609
1-во, 2ро дете 2-11 г. НП 469 469 489 529 569 549 459
 Доплата за 6 ПОЛУПАНСИОНА во Шпанија: НП+ 60 евра / Деца 30 евра    
 Доплата за 6 ПОЛНИПАНСИОНИ во Шпанија: НП+ 100 евра / Деца 50 евра    

 

                 
                 
     GRAND FLAMENGO  4*     Јуни   Јули                      Август   Септ,
    8 14 29 13 3 24 7
По лице во 1/2 соба НП 559 619 659 759 829 699 569
Трето лице во 1/2+1 соба НП 499 559 589 669 719 619 499
 Доплата за 6 ПОЛУПАНСИОНА во Шпанија: НП+ 100 евра        
                 
DELAMAR  4*     Јуни   Јули                      Август   Септ,
    8 14 29 13 3 24 7
По лице во 1/2 соба НП 599 669 719 819 899 739 599
 Доплата за 6 ПОЛУПАНСИОНА во Шпанија: НП+ 100 евра        
                 
     TENT  2*     Јуни   Јули                      Август   Септ,
    8 14 29 13 3 24 7
По лице во 1/2 соба НП 479 479 569 599 659 599 close
                 
1-во дете 2-14 г. НП 389 389 419 439 469 439 close
 Нема можност за полупансион              

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА                                                                                                       

• Високотуристички автобус со клима, ТВ, видео.

 • 6 Ноќевања со појадок /полупансион/пансион според табелата во одбран хотел во Лорет де Мар.  
 • 1 Ноќевање со појадок во хотел 2*/3* во регијата на Азурен брег (Ница – Кан).  
 • 1 Ноќевање со појадок во хотел 2*/3*во регија Венето.
 • Целодневна посета на Верона.

• Сместувањеи услуги во дво/тро/четворокреветни соби, според табелата.

• Организација и туристички придружник на патувањето.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

 • Задолжително патничко осигурување420 денари (задолжително се плаќа во агенција ( до 60год.).
 • Туристичка такса за хотели  на Азурниот брег и Италија (задолжително се плаќа во агенција).
 • Туристичка такса за хотели  Шпанија1 €/по лице на ден хотел со 3* / 1,50 €/по лице на ден хотел со 4* (се плаќа на лице место).
 • Девизен дел, сервис на локалната Шпанска агенција: 25  по лице.
 • Задолжителен пакет излети Азурен брег: Кан, Ница, Фрагонард во Ез, Монако, Монте Карло : 30 €  по лице.

• Доплата за еднокреветна соба: 50% плус од цената, (задолжителна резервација и плаќање во агенција).

 • Факултативни излети и влезници според програмата. Информации во агенција.
 • Девизниот дел, задолжителниот пакет излети Азурен брегизбор на факултативни излети, се уплаќаат кај водичот на групата пред пристигнување во Шпанија. Еднаш пријавен излет, нема можност за откажување.

ОГРАНИЧЕН БРОЈ НА МЕСТА ВО СЕКОЈА СМЕНА !

НАПОМЕНИ:

 •  Редовната цена на аранжманот после 25 Март, се зголемува за 50 евра по лице.
 •  Задолжителна АКОНТАЦИЈА при пријавување: 30%од вредноста на аранжманот.
 • Останатиот износ се плаќа најдоцна 14 ден пред поаѓање.
 • Плаќање во денарска противвредност 1 (евро) = 62 денари
 • За реализација на програмата потребни се минимум 45 лица
 • Патниците се должни да поседуваат БИОМЕТРИСКИ ПАСОШ со рок на траење од мин. 90 дена од денот на напуштање на Шенген зоната
 • КОВИД 19 Протокол: Агенцијата континуирано ги следи протоколите за влез во земјите од програмата. За истите ги известува сите заитересирани патници.
 • НП – Ноќевање со појадок, Полупансион – (појадок + вечера), Полн Пансион ( појадок+ручек+вечера)
 • Распоредот на излети и посети може да претрпи измени
 • Цените на факултативните излети, влезници, локален превоз, може да претрпат измени
 • Распоредот на седење во автобусот е според датумот на уплатата, предност постари лица.
 • Со доплата од 10 евра по лице, може да се одбере број на слободно седиште.
 • Патникот има обврска да ја  провери сатницата и местото на поаѓање, 48ч. пред терминот на поаѓање.