You are currently viewing Hotel & SPA Strimon Garden 5* – Новогодишен Пакет

Новогодишна понуда СПА ХОТЕЛ “STRIMON GARDEN 5*

30.12.2021-03.01.2022

ОПИС:

Комплетно реновираната „Стримон Гарден“ во Ќустендил им раскажува на своите гости модерна приказна за Римјаните, Тракијците… и исклучителен луксуз. Воодушевени од исцелителните термички води и блага клима, античките Римјани го претворија Ќустендил во атрактивно место за лекување и одмор, нарекувајќи го Пауталија и „град на изворите“. Во „Стримон Гарден“ ги комбиниравме античките традиции со современите достигнувања во балнеологијата за да создадеме уникатно искуство. Го задржавме аристократскиот дух на зградата и за внатрешноста се обложуваме на модерната елеганција и удобност.
Ќустендил, наречен и „град на изворите“, со векови е признат како балнеолошко одморалиште. Неговата илјадагодишна историја е тесно поврзана со лековитата термичка вода и во римско време одморалиштето Улпија Пауталија беше најголемото место за лекување, рекреација и забава на илјадници римски воини, уморни од продолжените битки.
Одморалиштето Ќустендил лежи 527 метри надморска височина, во подножјето на планината Осогово. Денес тој е признат како најзелен град во Бугарија и го држи второто место за чистиот воздух.
Професионалниот персонал и рецепција ќе ви помогнат да обезбедите информации и да организирате тури за прошетка, посети на различни места од интерес во градот, резервации за настани или други активности.
Термичка вода
Во својот состав, термичката вода во Ќустендил е сулфурна. Слично е на француските термални води на планините во Пиринеите: Eaux le Bonnes, Bagneres de Luchon, Bareges et cauterets. Лековитите својства на оваа вода главно се должат на високата содржина на сулфид компоненти и водород сулфид. Тој е погоден за лекување на болести на локомоторниот систем, гинеколошки заболувања – главно неплодност, траума и воспалителни заболувања. Во неговиот состав, термичката вода во ustустендил е сулфурна. Слично е на француските термални води на планините во Пиринеите: Eaux le Bonnes, Bagneres de Luchon, Bareges et cauterets. Лековитите својства на оваа вода главно се должат на високата содржина на сулфид компоненти и водород сулфид. Таа е погодна за лекување на болести на локомоторниот систем, гинеколошки заболувања – главно неплодност, траума и воспалителни заболувања. Термичка вода и во римско време одморалиштето Улпија Пауталија беше најголемото место за лекување, рекреација и забава на илјадници римски воини, уморни од продолжените битки.

ЦЕНОВНИК:

Тип на соба Пакет 3 полупансиони

(30.12-02.01)

Пакет 4 полупансиони

(30.12-03.01)

Двокреветна соба „Делукс“ 2ADL 715€ 764€
Двокреветна соба „Делукс“ 2ADL+CHD 6-14год на дополнително легло 802€ 890€
Двокреветна соба „Делукс“ 2ADL+1ADL на дополнително легло 895€ 1007€

 

Цената вклучува:

 • Цените се по соба за 3 или 4 ноќевања
 • Богато мени на шведска маса – сезонско овошје и зеленчук, вкусни сирења и колбаси, чадено месо и риба, свежо печен леб и пити, слатки специјалитети, органски и фитнес производи подготвени на лице место
 • Вечери на 30 Декември и 1 и 2 Јануари на избрано мени со три јадења
 • Свечена вечера на 31 декември на специјално избрано мени
 • Забавна музичка програма за новогодишната ноќ
 • Новогодишен појадок со богато мени на 1 Јануари од 08:00 до 13:00 часот.
 • Целодневна детска анимација со игри, кино, диско, работилници, забава и награди за време на престојот
 • Пристап до затворен солен минерален базен, Spa & Willnes (римска бања, финска сауна, инфрацрвена сауна, парна бања, контраст базен, топла клупа за релаксација, просторија за релаксација со топли кревети),
 • теретана
 • Паркинг
 • Wi-Fi
 • патничко осигурување и ДДВ

Цената НЕ вклучува:

 • Превоз
 • Индивидуални трошоци

Доплата и попусти:

 • Деца до 6години на дополнително легло бесплатно на база ноќевање со појадок

СЛИКИ:

УСЛОВИ:

 • Резервација се прави со авансна уплата од минимум 30% од цената на аранжманот и копија од лична карта.
 • Комплетна доплата 7 дена пред поаѓање.
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.

ОТКАЗ НА РЕЗЕРВАЦИЈА:

За отказ на резервација важат опшите услови , односно:

За отказ по 15.11.2021 50% од сумата на резервацијата

Доколку патникот се откажува од аранжманот пред почетокот на патувањето, поради причини кои не можел да ги предвиди, избегне или отстрани (болест, повреда или смрт во потесното семејство, елементарна непогода или слично), а врз основа на важечка потврда од надлежните органи, во тој случај не ги плаќа отказните трошоци по наведената скала, туку само реалните трошоци произлезени од откажувањето на аранжманот, за кои организаторот е обврзан да ги плати на крајниот давател на услугата, без право на рефундација. Доколку патникот се откажува од аранжманот по почетокот на патувањето (за време на патување или за време на престој во местото на патување), поради настани кои се резулатат на влијание на “виша сила” (воени настани, терористички акти, елементарни непогоди, сообраќајни незгоди или слично), кои ниту патникот ниту организаторот не можел да ги предвиди, избегне или отстрани, организаторот не носи одговорност ниту има обврска за поврат на средства за нереализирани услуги, освен доколку крајниот давател на услугите прифати и изврши рефундација на истите.

ПРИГОВОРИ И ПОПЛАКИ:

 • Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на ова програма. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
 • Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
 • Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.

Важат Општите услови на СКТМ и Т.А. С-ТРАВЕЛ