You are currently viewing Спа хотел “STRIMON GARDEN 5*” 2023

 

 

Комплетно реновираната „Стримон Гарден“ во Ќустендил им раскажува на своите гости модерна приказна за Римјаните, Тракијците… и исклучителен луксуз. Воодушевени од исцелителните термички води и блага клима, античките Римјани го претворија Ќустендил во атрактивно место за лекување и одмор, нарекувајќи го Пауталија и „град на изворите“. Во „Стримон Гарден“ ги комбиниравме античките традиции со современите достигнувања во балнеологијата за да создадеме уникатно искуство. Го задржавме аристократскиот дух на зградата и за внатрешноста се обложуваме на модерната елеганција и удобност.
Ќустендил, наречен и „град на изворите“, со векови е признат како балнеолошко одморалиште. Неговата илјадагодишна историја е тесно поврзана со лековитата термичка вода и во римско време одморалиштето Улпија Пауталија беше најголемото место за лекување, рекреација и забава на илјадници римски воини, уморни од продолжените битки.
Одморалиштето Ќустендил лежи 527 метри надморска височина, во подножјето на планината Осогово. Денес тој е признат како најзелен град во Бугарија и го држи второто место за чистиот воздух.
Професионалниот персонал и рецепција ќе ви помогнат да обезбедите информации и да организирате тури за прошетка, посети на различни места од интерес во градот, резервации за настани или други активности.
Термичка вода
Во својот состав, термичката вода во Ќустендил е сулфурна. Слично е на француските термални води на планините во Пиринеите: Eaux le Bonnes, Bagneres de Luchon, Bareges et cauterets. Лековитите својства на оваа вода главно се должат на високата содржина на сулфид компоненти и водород сулфид. Тој е погоден за лекување на болести на локомоторниот систем, гинеколошки заболувања – главно неплодност, траума и воспалителни заболувања.Термичката вода и во римско време Улпија Пауталија беше најголемото место за лекување, рекреација и забава на илјадници римски воини, уморни од продолжените битки.

Цените важат за периодот до 31.12.2023 година, со исклучок на национални и државните празници кога важат други цени.

СПА ХОТЕЛ “STRIMON GARDEN 5*

ПАКЕТ „БАЛНЕО ВАКАНЦИЈА“ 

Тип на соба ПАКЕТ 4 ПОЛУПАНСИОНИ
Еднокреветна соба Делукс 412€
Двокреветна соба Делукс 622€
Двајца во Сјут Егзекјутив/Мезонет делукс 686€
Двајца возрасни и дете 6-14г на доп.легло во двокреветна деллукс 692€
Двајца возрасни и трет возрасен на дополнително легло во двокреветна делукс 849€
Двајца возрасни со 2 деца 6-14г во фамилијарен апартман 865€

*Наведените цени се по соба 

Во цената Е вклучено:

 • 4Ноќевање со вклучен појадок и вечера на шведска маса по соба
 • 6 процедури за секој возрасен за време на престојот:
 • Хидромасажна бања 36o C, 20 минути – 2 пати;Класична масажа на грбот, 25 минути – 2 псти;Нанесување со црноморска луга, 20 минути – 2 пати;Стримон Гарден Ваучер за 15% попуст од цената на сите третмани од нашето спа мени за времетраење на вашиот престој
 • СПА & Велнес;
 • Велнес Солен внатрешен минерален базен,
 • римска бања,
 • финска сауна,
 • инфрацрвена  сауна,
 • парна бања,
 • контрастен базен,
 • топла клупа за релаксација, 
 • Теретана
 • Игротека
 • Паркинг
 • Wi-Fi
 • Патничко осигурување и ДДВ
 • Деца од 0 до 6 години се сместуваат бесплатно со појадок и вечера

 Во цената Не е вклучено:

 • Туристичка такса се наплаќа дополнително во износ од 0.356еу  по лице за ноќевање
 • Доцно одјавување (по можност) до 18:00 часот се доплаќа 50% од цената на сместувањето
 • Раното пријавување (ако е можно) од 10:00 часот се доплаќа  26 еу.
 • Пријавување после 15:00 часот
 • Одјавување до 12:00 часот

ПАКЕТ „2=3“ од Недела до Четврток

Тип на соба ПАКЕТ 3 ПОЛУПАНСИОНИ
Двајца возрасни во двокреветна соба Делукс 304€
Двајца возрасни и дете 6-14г на доп.легло во двокреветна деллукс 360€
Двајца возрасни и трет возрасен на дополнително легло во двокреветна делукс 390€
Двајца возрасни во Сјут Егзекјутив/Мезонет делукс 354€
Двајца возрасни со 2 деца 6-14г во фамилијарен апартман 496€
   

*Наведените цени се по соба

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

 • Пакет цени по соба ноќевање со вклучен појадок и вечера на шведска маса
 • СПА & Велнес;
 • 15% попуст за користење на услугите од СПА менито
 • Велнес Солен внатрешен минерален базен,
 • римска бања,
 • финска сауна,
 • инфрацрвена  сауна,
 • парна бања,
 • контрастен базен,
 • топла клупа за релаксација, 
 • Теретана
 • Игротека
 • Паркинг
 • Wi-Fi
 • Патничко осигурување и ДДВ
 • Деца од 0 до 6 години се сместуваат бесплатно со појадок и вечера

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Туристичка такса се наплаќа дополнително во износ од 0.36 еу  по лице за ноќевање
 • Доцно одјавување (по можност) до 18:00 часот се доплаќа 50% од цената на сместувањето
 • Раното пријавување (ако е можно) од 10:00 часот се доплаќа  26 еу.
 • Пријавување после 15:00 часот
 • Одјавување до 12:00 часот

СПА ВИКЕНД ВО МЕДИКАЛ СПА ХОТЕЛ “STRIMON GARDEN 5*

Тип на соба ПАКЕТ 2 ПОЛУПАНСИОНИ
Двајца возрасни во двојна Делукс соба 278 € 
Двајца возрасни со дете од 6г до 14г на доп.легло Делукс соба 323 € 
Двајца возрасни со трет на доп.легло двојна Делукс соба 348 € 
Двајца возрасни во Суит Егзекутив или Мезонет Делукс 327 € 
Двајца возрасни со две деца од 6г до 14 г  Фамилијарен апартман   458€ 

*Наведените цени се по соба

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

 • Пакет цени по соба ноќевање со вклучен појадок и вечера на шведска маса
 • СПА & Велнес;
 • 15% попуст за користење на услугите од СПА менито
 • Велнес Солен внатрешен минерален базен,
 • римска бања,
 • финска сауна,
 • инфрацрвена  сауна,
 • парна бања,
 • контрастен базен,
 • топла клупа за релаксација, 
 • Теретана
 • Игротека
 • Паркинг
 • Wi-Fi
 • Патничко осигурување и ДДВ
 • Деца од 0 до 6 години се сместуваат бесплатно со појадок и вечера

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Туристичка такса се наплаќа дополнително во износ од 0.36 еу  по лице за ноќевање
 • Доцно одјавување (по можност) до 18:00 часот се доплаќа 50% од цената на сместувањето
 • Раното пријавување (ако е можно) од 10:00 часот се доплаќа  26 еу.
 • Пријавување после 15:00 часот
 • Одјавување до 12:00 часот

1НОЌЕВАЊЕ ВО НЕДЕЛА ВО СПА ХОТЕЛ “STRIMON GARDEN 5*

Тип на соба НОЌЕВАЊЕ ПОЛУПАНСИОНИ
Двајца возрасни во двојна Делукс соба 92 € 
Двајца возрасни во Суит Егзекутив или Мезонет Делукс 107 € 
Двајца возрасни со дете од 6г до 14г на доп.легло Делукс соба 109€ 
Двајца возрасни со дете од 6г до 14г на доп.легло Суит Егзекутив 124 € 
Двајца возрасни со трет на доп.легло двојна Делукс соба 118€ 
Двајца возрасни со трет на доп.легло во Суит Егзекутив 133€ 
Двајца возрасни со 2 деца од 6-14г во фамилијарен апартман 150€ 

*Наведените цени се по соба

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

 •  Цена по соба ноќевање со вклучен појадок и вечера на шведска маса
 • СПА & Велнес;
 • 15% попуст за користење на услугите од СПА менито
 • Велнес Солен внатрешен минерален базен,
 • римска бања,
 • финска сауна,
 • инфрацрвена  сауна,
 • парна бања,
 • контрастен базен,
 • топла клупа за релаксација, 
 • Теретана
 • Игротека
 • Паркинг
 • Wi-Fi
 • Патничко осигурување и ДДВ
 • Деца од 0 до 6 години се сместуваат бесплатно со појадок и вечера

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Туристичка такса се наплаќа дополнително во износ од 0.36 еу  по лице за ноќевање
 • Доцно одјавување (по можност) до 18:00 часот се доплаќа 50% од цената на сместувањето
 • Раното пријавување (ако е можно) од 10:00 часот се доплаќа  26 еу.
 • Пријавување после 15:00 часот
 • Одјавување до 12:00 часот

 

Цените се во €, плаќање во денарска противвредност 1€ = 62,00 мкд

Не важат за национални празници

Во цената не e вклучена туристичка такса: 0,36 еур на човек 

*Домашни миленици не се дозволени во хотелот

GPS координати:42.2837681, 22.6891936

 

Легенда
DBL– двокреветна соба,STD– студио,APP– апартман
ADL– возрасен,CHD– дете,
BB– Ноќевање со појадок, HB – Полупансион, FB – Полнпансион.

ПРЕДЛОГ МЕСТА ЗА ПОСЕТА :

Средновековен тврдина “ Хисарлука“
Тврдината е од 4-5 век. Сместено е на ридот Хисарлука, кој се издига на 2 километри југоисточно од Кустендил. Тврдината била оштетувана и обновена многу пати……
Уметничка галерија „Владимир Димитров-Мајсторо“
Постои постојана изложба „Мајсторот“, во која има повеќе од 200 дела на националниот уметник Владимир Димитров-Мајстор…..
Куќата – музеј „Димитар Пешев“
Димитар Пешев е бугарски политичар, познат по својата голема улога во спасувањето на бугарските Евреи. Куќата се наоѓа во списокот на 100 национални туристички објекти. Во 2002 година беше обновена и претворен во музеј.
Средновековната црква „ Св. Георги“
Црквата датира од XII-XIII век и е една од најстарите во југозападна Бугарија. Храмот е национален културен споменик со голема археолошка, уметничка и историска вредност. Се претпоставува дека во него се наоѓа гробот на бугарскиот цар Михаил III Шишман.
Регионалниот музеј за историја “ Академик Јордан Иванов“
Основана е во 1897 година. Тој е еден од најстарите и најголемите музеи во земјата. Во него се сместени многу богати музејски фондови и збирки од сите историски времиња.
Рилскиот Манастир
Основана е во 10 век од Свети Иван Рилски, во горното течение на Рилска река. Манастирот Рила е еден од најзначајните споменици на културата во Бугарија, симбол на Бугарија вклучена во списокот за светско наследство на УНЕСКО. Се наоѓа на 90 км. од Kустендил.

Награди
2014 година – Иновативна медицинска SPA програма – ESPA
2013 година – Медицински хотел СПА од 2013 година – ЕСПА
2013 година – хотел СПА на Балканот – 2012 година
2008 година – Златна награда “ Најдобар хотел со пет везди“ – Награда на списанието “ Туризам и рекреација“ (заедно со Меѓународниот изложбен празник)
2007 година – Меѓународна награда за туризам – хотел и угостителска индустрија – Нов милениум награда 2007 златен трофеј
2006 година – “ СПА хотел на годината“ (десетта јубилејна награда БХРА)

УСЛОВИ:

 • Резервација се прави со авансна уплата од минимум 30% од цената на аранжманот и копија од лична карта.
 • Комплетна доплата 7 дена пред поаѓање.
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.

ОТКАЗ НА РЕЗЕРВАЦИЈА:

За отказ на резервација важат опшите услови , односно:

 • за отказ до 30 дена пред патувањето се задржува 30% од сумата.
 • за отказ 29 до 15 дена пред патувањето се задржува 50% од сумата.
 • за отказ 14 до 5 дена пред патувањето се задржува 80% од сумата.
 • за отказ 5-0 дена пред патувањето се задржува 100% од сумата.

Доколку патникот се откажува од аранжманот пред почетокот на патувањето, поради причини кои не можел да ги предвиди, избегне или отстрани (болест, повреда или смрт во потесното семејство, елементарна непогода или слично), а врз основа на важечка потврда од надлежните органи, во тој случај не ги плаќа отказните трошоци по наведената скала, туку само реалните трошоци произлезени од откажувањето на аранжманот, за кои организаторот е обврзан да ги плати на крајниот давател на услугата, без право на рефундација. Доколку патникот се откажува од аранжманот по почетокот на патувањето (за време на патување или за време на престој во местото на патување), поради настани кои се резулатат на влијание на “виша сила” (воени настани, терористички акти, елементарни непогоди, сообраќајни незгоди или слично), кои ниту патникот ниту организаторот не можел да ги предвиди, избегне или отстрани, организаторот не носи одговорност ниту има обврска за поврат на средства за нереализирани услуги, освен доколку крајниот давател на услугите прифати и изврши рефундација на истите.

ПРИГОВОРИ И ПОПЛАКИ:

 • Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на ова програма. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
 • Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
 • Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.

Важат Општите услови на СКТМ и Т.А. С-ТРАВЕЛ