You are currently viewing VAL THORENS 06.01.2023

VAL THORENS

06.01.2023

Опис:

Традиционално, и оваа година со С-Травел скијајте во најголемиот ски центар во светот “Три Долини”. Сместувањето е во Val Thorens. Алпски рај и еден од најелитните ски центри во југоисточна Франција, со повеќе од 600 километри ски обработен терен. Љубителите на скијањето имаат на располагање 430 стази со 1300 топови. 25те  планински врвови се поврзани со 200 ски лифтови, со надморска височина од 1.300 до 3.250 метри. Цетарот има капацитет од превезување на 300.000 луѓе на час, помеѓу сите осум населби и 13 ски – центри. Тука се и 6-те глечери со надморска височина од над 3.000 метри, а на нив скијачка сезона трае во текот на целата година.   

ЦЕНОВНИК:

Термини: VAL THORENS –LES 3 VALLES   од 549
06.01.2023 Ski F R A N C E  2023

FIRST MINUTEЦЕНА:За уплата до 30.09.2022

Тип на сместување / SKI IN – SKI OUT Број на кревети  
  6 5 4 3 2
Studio cabine  “ETERLOUS”     549 589 669
Studio cabine  “TROIS VALLEES”     549 589 669
Studio cabine  “VANOISE”     549 589 669
Апартман “ARCELLE”  2 соби     569 599 699
Апартман “LAC DU LOU” 2 соби   559 579 639  
Апартман  “ROC DE PECLET” 2 соби 549 569 599    
Апартман  “ROC DE PECLET” 2 соби 559 579 609    
Апартман  “SCHUSS” 2 соби 559 579 609    

*Цените се дадени за пакет аранжман во евра по лице. Плаќање исклучиво во денари според курсот 1€=62 мкд

Програма:

 1. ден-петок. СкопјеVal Thorens Состанок на групата на паркингот кај спортската сала “Борис Трајковски” во 07:00 часот. Поаѓање за Val Thorens во 07:30 часот. Се патува преку граничниот премин Tабановце. Патување преку Србија, Хрватска, Словенија, Италија, со попатни паузи и гранични формалности. Ноќно возење.

2 ден-сабота. Val Thorens: Пристигнување во попладневните часови и сместување во апартманите после 15h. Слободно попладне за запознавање со местото. Ноќевање.

3–8 ден. Val Thorens: Шест дневно скијање во Val Thorens/Orelleили “Les 3 Vallees”. Ноќевање

9. ден-саботаVal ThorensСкопје: Напуштање на собите до 10:00. Поаѓање за Скопје со попатна посета на еден од најголемите шопинг outlet центри во Италија – VICOLUNGO, непосредно пред Милано.

10 ден – недела. Скопје: Пристигнување во Скопје во попладневните часови.

Во цената на пакет аранжманот е вклучено:

 • Превоз со високотуристички автобус со LCD TV, DVD на релација Скопје–Val Thorens–Скопје
 • 7 дневно сместување во одбрани студиа / апартмани според ценовникот,  во Val Thorens
 • 6 дневен скипас за стазите на Val Thorens/Orelle (150 км стази).
 • Туристички пратител за време на турата

Во цената на пакет аранжманот не е вклучено:

 • Доплата за “3 Долини ски пас” (600 км стази) изнесува 40€ по лице.Задолжителна предрезервација припријавувањето и плаќање во агенција.
 • Постелнина и крпи.
 • Завршно чистење на апартманите.
 • Задолжително патничко, тип Конфорт, осигурување со вклучен додаток за спортско скијање 750 ден.
 • Задолжителна Туристичка такса 15€  по лице за цело време на престој. Се плаќа во агенција, во денари.

За ова патување важат Општите услови за патување на С-ТРАВЕЛ со Лиценца А, кои се составен дел на секој Договор за патување (освен отказните трошоции кои важат според наведеното за овој ски аранжман).

Генерален опис на  Студиата и Апартманите во Val Thorens

Апартманите и студијата во понудата се наоѓаат во различни резиденции/згради по должината на целата населба. Се разликуваат по површина и опременост, секој апартман е со различен мебел, опременост, квадратура и содржина. 

  *Residence“ROCHE BLANCHE”:Ла Рош Бланш се наоѓа во срцето на ски центарот.Веднаш до плоштадот и живиот кварт Карон, продавниците, рестораните, куглањето и спортскиот центар со базен и велнес центар. Како и сите услуги на одморалиштето (ски школа, туристичка канцеларија, пошта, банка, спортски клуб…).Пристап до скијачките патеки на 50м и ski in-ski out.Продавница SKISET / GOITSCHEL SPORT (GS2) во резиденцијата ESKIVAL на помалку од 100 метри.Можност за изнајмување на гаража во подрум на резиденцијата. Локација на мапа 74/D2.                              

Studio RB84, 28м2,приземје. 4 лица максимум: Еднособно студио-една просторија. Дневна со софа на извлекување која се претвара во единечни кревети за 2 лица, плус 2 кревета на спрат на влезот. ТВ. Опремена кујна со електрични решоа, микробранова печка, фрижидер, машина за миење на садови, садови и прибор за јадење, место за јадење со маса и 4 столици. Купатило со када и лавабо. Посебно WC.               

                                                                                                                                                                                                                                                 *Studio  “ETERLOUS”:Резиденцијата Eterlous се наоѓа во областа Карон во срцето на ски центарот, со продавници, ресторани и услуги за одморалиште (туристичка канцеларија, банки, ски училиште и собир, детски тобогани итн.) Наспроти падините.За изнајмување ски, продавницата Skiset (GS2) се наоѓа на 100 метри од вашата резиденција.     Локација на мапа. 32/Е2. 

*Studio cabine  “ETERLOUS”,  ET43, 31м2, 3-ти спрат. 4 лица максимум: Еднособно студио-една просторија. Дневна со Софа на отварање која се претвара во голем кревет за 2 лица плус 2 кревета на спрат на влезот. ТВ. Опремена кујна со електрични решоа, микробранова печка, фрижидер, машина за миење на садови, садови и прибор за јадење, место за јадење со маса и 4 столици. Купатило со када и лавабо. Посебно WC.·         Residence “TROIS VALLEES”:Сместена во горниот дел на одморалиштето, во областа Peclet, резиденцијата Les Trois Vallées е во срцето на животот во Вал Торенс. Наспроти трговскиот центар Péclet со локални продавници, супермаркет SHERPA, ресторани, барови, пабови, пекара, ски училиште… Ски продавница за изнајмување SKISET / GOITSCHEL SPORT Snowberry спроти резиденцијата или GOITSCHEL SPORT GS1.Билетарница за ски-лифтовите и пристап до патеките оддалечени 50 метри.   Локација на мапа. 87/Е3                                                                                                                                             

*Studio cabine TV40537м2,1-ви спрат. 4 лица максимум:Еднособно студио-една просторија. Дневна со Софа на отварање која се претвара во голем кревет за 2 лица, плус кабина со 2 кревета на спрат на влезот. ТВ. Опремена кујна со електрични решоа, микробранова печка, фрижидер, машина за миење на садови, садови и прибор за јадење, место за јадење со маса и 4 столици. Купатило со када и лавабо. Посебно WC.                                                  

*Studio cabine TV41335м2,1-ви спрат. 4 лица максимум:Еднособно студио-една просторија. Дневна со софа на извлекување која се претвара во единечни кревети за 2 лица, плус кабина со2 кревета на спрат на влезот. ТВ. Опремена кујна со електрични решоа, микробранова печка, фрижидер, машина за миење на садови, садови и прибор за јадење, место за јадење со маса и 4 столици. Купатило со када и лавабо. Посебно WC. Нема балкон.·        

*Residence VANOISE:                                                            

Резиденцијата Vanoise се наоѓа во срцето на одморалиштето, блиску до продавници, ресторани, услуги за одморалиште (туристичка канцеларија, француско ски училиште ESF, куглање…) и спортскиот центар Вал Торенс со базен, велнес центар, фитнес.Исклучителна локација со директен пристап до скијачките патеки.Продавница за изнајмување скии SKISET / GOITSCHEL GS1 SPORT на 100 метри во резиденцијата ЕСКИВАЛ. Локација на мапа 92/Д2..                                                                                                                                              

*Studio cabine VAN 45627м2, 4-ти спрат. 4 лица максимум. Еднособно студио-една просторија. Дневна со одвоен простор (со завеса) и голем кревет за 2 лица, плус кабина со2 кревета на спрат на влезот. ТВ. Опремена кујна со електрични-керамички решоа, микробранова печка, фрижидер, садови и прибор за јадење, место за јадење со маса и 4 столици. Купатило со када и лавабо. Посебно WC.

* Studio cabine VAN 46025м2, 4-ти спрат. 4 лица максимум. Еднособно студио-една просторија. Дневна со софа за седење плус одвоен простор со голем кревет за 2 лица, плус кабина со2 кревета на спрат на влезот. ТВ. Опремена кујна со електрични решоа, микробранова печка, фрижидер, машина за миење на садови ,садови и прибор за јадење, место за јадење со маса и 4 столици. Купатило со када и лавабо. Посебно WC. ·        

*Residence SCHUSS:                                                                      

Резиденцијата Schuss се наоѓа во горниот дел на ски центарот, во тивката област Slalom. Блиску до трговскиот центар Péclet со сите локални продавници, ресторани и билетарата за ски-лифт. Пристап до падините на 100 метри. Можност за изнајмување на гаража. Изнајмување ски SKISET GOITSCHEL SPORT кај Snowbery на 150м. Локација на мапа 78/F3..Апартман, 2 соби, SC1235м2, 2-ри спрат, 6 лица максимум. Двособен апартман. Дневна со 2 единечни софи/кревети. Спална соба со голем кревет за двајца. Кабина со кревети на спрат. ТВ. Опремена кујна со електрични-керамички решоа, микробранова печка, фрижидер, машина за миење садови, садови и прибор за јадење, место за јадење со маса и 6 столици. Купатило со када и лавабо. Посебно WC.  ·        

*Residence ARCELLE:                                                               

Резиденцијата Arcelle се наоѓа во срцето на ски центарот, област Карон, блиску до ресторани и продавници,              спроти спортскиот центар.Искористете ги предностите на забавата и услугите на ски центарот (туристичка канцеларија, куглање, ски-лифтови, училишта и скијачки собири и простор за тобоган за деца) во близина.За изнајмување ски, продавницата Skiset (GS2) се наоѓа на 100 метри од вашата резиденција.Директен пристап до падините доколку има добра снежна покривка (инаку 50 метри). Локација на мапа бр. 5/D2.Апартман, 2 соби, ARC 60630м2, 6-ти спрат. 4 лица максимум. Двособен апартман. Лифт. Дневна со тросед кој се претвара во голем кревет за 2 лица. Кабина со 2 кревета на спрат на влезот. ТВ. Опремена кујна со електрични решоа, микробранова печка, фрижидер, садови и прибор за јадење, место за јадење со маса и 4 столици. Купатило со када и лавабо. Посебно WC.Нема балкон.

Апартман, 2 соби,ARC 40130м2,4-ти спрат. 4 лица максимум. Двособен апартман. Лифт. Дневна со софа за седење, одвоен простор со  голем кревет за 2 лица. Кабина со 2 кревета на спрат на влезот. ТВ. Опремена кујна со електрични решоа, микробранова печка, фрижидер, садови и прибор за јадење, место за јадење со маса и 4 столици. Купатило со када и лавабо. Посебно WC.

*Residence LAC DU LOU:                                                         

Резиденцијата Le Lac du Lou се наоѓа во срцето на одморалиштето, областа Карон. Куглана, продавници, ресторани и туристички услуги (туристичка канцеларија, пошта, банка и скијачка школа ESF) во близина.Продавница за скисет (GS2) која се наоѓа на 50 метри од резиденцијата. Директен пристап до патеките преку шкафовите за скијање. Локација на мапа бр 44/Е2.

Апартман, 2 соби, LL101, 35м2, ниво1,  5 лица максимум. Двособен апартман. Дневна со софа која се претвара во голем кревет за 2 лица. Спална соба со 2 кревета на спрат и една единечна софа за 1 лице. ТВ, ДВД. Опремена кујна со електрични решоа, микробранова печка, фрижидер, машина за миење садови, садови и прибор за јадење, место за јадење со маса и 4 столици. Купатило со када и лавабо. Посебно WC.

Апартман, 2 соби, LL1, 35м2, приземје,  5 лица максимум. Двособен апартман. Дневна со софа која се претвара во голем кревет за 2 лица. Спална соба со 2 кревета на спрат и една единечна софа за 1 лице. ТВ. Опремена кујна со електрични решоа, микробранова печка, фрижидер, машина за миење садови, садови и прибор за јадење, место за јадење со маса и 6 столици. Купатило со када и лавабо. Посебно WC.                                                          

*Residence ROC DE PECLET:                                                        

Резиденцијата Roc de Péclet се наоѓа во горниот дел од ски центарот, во тивката областSlalom,до мини клубот ESF отворен за време на училишниот распуст, 200 метри од трговскиот центар Péclet со локални продавници и ресторани. Директен пристап до падините. Нема лифт во резиденцијата. Продавница за изнајмување ски SKISET/GOITSCHEL SPORT (GS 1 или Snowbery) на 200м. Локација на мапа 73/E4…

Апартман, 2 соби, RPC6, 48м2, приземје, 6 лица максимум. Двособен апартман. Дневна со софа за седење. Одвоен дел со кревети на спрат. Спална соба со голем кревет за двајца. Кабина со кревети на спрат. ТВ. Опремена кујна со електрични-керамички решоа, микробранова печка, фрижидер, машина за миење садови, садови и прибор за јадење, место за јадење со маса и 6 столици. Купатило со када и лавабо. Посебно WC.

Апартман, 2 соби, RPB2448м2, 3-ти спрат, 6 лица максимум. Двособен апартман. Дневна со софа која се претвара во голем кревет за 2 лица. Спална соба со 2 одвоени единечни кревети. Кабина со кревети на спрат. ТВ. Опремена кујна со електрични-керамички решоа, микробранова печка, фрижидер, машина за миење садови, садови и прибор за јадење, место за јадење со маса и 6 столици. Купатило со када и лавабо. Посебно WC.

 • Завршно чистење: Чистењето на апартманите не е вклучено во цената на аранжманот,  патниците се задолжени за средување на апартманот и доведување на истиот во иста состојба како  пред сместувањето. Апартманите нудат и служба за чистење, чија што услуга дополнително се плаќа на лице место (не го опфаќа чистењето на приборот за јадење, приборот за готвење, шпоретот, фрижидерот, фрлање на ѓубрето – тоа е задолжителен дел од чистењето). Студио за 2-4 лица: 55 € ,  Студио со 2 соби за 2-4 лица: 65 €,  Апартмани со 2 и 3 соби за 4-6 лица: 75 €, Апартман за 8-10 лица: 115-180€. Овие услуги може да се нарачат исклучиво 7 дена пред пристигнување, во агенција, и истите се плаќаат на лице место. 
 • Постелнина и крпи: Во цената не се вклучени крпите и постелнина за апартманите, сапуни, шампони, тоалет хартија. Постелнините и крпите може да се изнајмат на денот на пристигање по цена од: 12€ (единечна)-14€ (брачна) постелнина и 12€ сет крпи, по лице. Потребно е најмалку 7 дена пред тргање да се резервираат. Од досегашното наше искуство, најповолно е секој да понесе свои.

Ограничен број на Студиа/Апартмани !

ВАЖНИ ЗАВРШНИ НАПОМЕНИ:Дадената цена е пакет цена по лице во зависнот од бројот на лица и тип на сместување, за максимално даден број на лица во студио и апартман, за 7 ноќевања, 6 дневна стандардна ски карта и вклучен автобуски превоз.

РЕЗЕРВАЦИЈА:

 • Резервација за аранжманот е со задолжителна уплата од 10.000 денари по лице, остатокот се доплаќа најдоцна до 03-ти. декември 2022.
 • Со самата резервација и платен аванс, патниците добиваат договор за патување со сите податоци за патувањето, типот на сместување, разни доплати како и општи услови за патување.
 • Уплатата може да се плати во готово или на кредитна/дебитна картичка, со добивање на фискална сметка, или преку пошта/банка, или вирмански со издадена фактура.
 •  Постои можност да се спојат индивидуалните патници во повеќекреветно студио/апартман, како не би плаќале поскапо. Агенцијата може да посредува, но НЕ и да гарантира при ваквите случаи.

Затоа, дефинитивниот тип на студио/апартман и дефинитивната цена ќе зависи од бројот на лицата кои остануваат и типот на студиото/апартманот кој е одбран. Патниците однапред се согласни за овие услови, и истите ги прифаќаат.

 • Според Шенгенските правила, Македонски пасош мора да има важност од мин. 90 дена од денот на напуштање на Шенген зоната (датум на враќање во Скопје).
 • За реализација на патувањето потребно е минимум 40 патници.
 • Агенцијата не може да влијае на  спратност, поглед, локација или одреден објект, повеќе од наведеното. Тоа е во рамките на локалната агенција. Одредени  желби на патниците, како за сместување во еден објект на повеќе студиа/апартмнаи, агенцијата ќе ги пропрати до локалната агенција, но без да вети за исходот.
 • FIRST MINUTE  цена важи до објавениот датум во ценовникот. После тој датум цената се зголемува за 40€ по лице, без оглед на тип на сместување.
 • Патниците се должни 48 часа пред патување да го проверат часот и местото на поаѓање.
 • Багаж: Секој патник може да понесе 1 личен багаж (куфер или торба), 1 пакет ски или борд опрема сместени во багажник на автобус и 1 мала кабинска торба/ранец и храна за пат во автобус.
 • Агенцијата го задржува правото на отказ на аранжманот во случај на недоволен број на пријавени лица, најдоцна 30 дена пред тргнување. Во  таков случај, уплатените средства во целост се враќаат исклучиво на трансакциона сметка на лицето кое уплатило или  вирмански доколку се така уплатени, според законот за платен промет.

ОТКАЗНИ ТРОШОЦИ:

 • Откажување од патувањето може да се направи исклучиво по писмен пат, доставен до агенцијата, со причини за отказот. Отказните трошоци се во согласност со отказните трошоци на иностраниот партнер, на кои агенцијата не може да влијае.
 • Трошоците за откажување на патувањето кои се задржуваат:

–      Од моментот на пријавување до 8 недели пред поаѓање: 10% од цената

–      8 – 4 недели пред поаѓање: 30% од цената

–      4 – 2 недели пред поаѓање: 50% од цената

–      2 недели и помалку пред поаѓање100% од цената

 • Депозит: Депозит (гаранција) за секое студио е задолжителен и изнесува 350-1.500€ по студио/апартман.Се плаќа на самото пристигање, непосредно пред сместувањето. Плаќањето е исклучиво со резервирање на средства во висина на депозитот од  кредитна картичка (VISA или MASTERCARD).Депозитот на крајот од сместувањето се деблокира, доколку апартманот е вратен во првобитната состојба (чист, среден и без оштетени предмети), и  гостите ќе го добијат блокираните средства наредните денови. Во случај на било какви оштетувања во студиото/апартманот при сместување, гостите се должни да достават писмена забелешка до локалната агенција во рок од 48 часови.                   
 • Износ на депозит за сместување: (*можно да претрпи мали промени)                                                                                                                
 • за Студио 2- 4 лица – 400€      
 • за  Апартман до 6 лица – 600€  
 • за  Апартман до 8 лица – 800€                                                                                 

  Важат Општите услови на Т.А. С-Травел.