You are currently viewing Велигден 2022 – Јордан – Авионска Програма

Велигден 2022 – Јордан – Авионска Програма

Откријте ја магијата на ноќното небо со гледање ѕвезди во Вади Рум -ЈОРДАН . Во околината на пустината Вади Рум, можете да истражувате малку познати светови, со употреба на преносливи телескопи. Астрономите ќе бидат при рака да ви зборуваат за вашето искуство и да ви помогнат да ги забележите бројните небесни објекти. Совршено за секој кој има страст за уметноста на астрономијата или само бара нешто малку „надвор од овој свет“.Високите карпи и црвениот песок ја карактеризираат пустината Вади Рум, позната и како Долина на Месечината со гoлем избор на бедуински кампови за незаборавно искуство. Самото име доаѓа од арапскиот збор wadi што значи „долина“ и рум што значи „подигнат“ или „висок“. Оваа локација сведочи за еволуцијата на човечкиот живот, човечките мисли и раниот развој на пишувањето. Во карпите можете да видите разни натписи, а се проценува дека ги има над 25.000. Многумина го споредуваат Вади Рум со Марс поради неговиот изглед, па затоа стапнете на Марс доколку сте во посета на Јордан.

1 ДЕН – (17.04.2022) – Скопје-Истанбул-Аман

Состанок на патниците нa Скопскиот Аеродром во вчерните часови според претходно договорено време. Полетување за Истанбул во 20:50 часот со лет ТК1006. Пристигнување во Истанбул во 23:25 часот. Полетување за Аман на 18.00 во 02: 05 часот со лет TK814.

2 ДЕН – (18.04.2022) – Аман

Пристигнување во Аман во 04.20 часот локално време. По завршување на пасошка и царинска контрола, пречек од страна на локален партнер и трансфер до хотел. Сместување во соби. По одморот и појадокот посета на Џераш – „Помпеја на истокот“, Гераса, еден од Декаполис „познатите 10 грчко-римски градови“ Сместен на 45 километри северно од Аман, Џераш е најдобро зачуваниот пример на римската цивилизација во Јордан. Главните моменти: Триумфната капија или Адријан лак, Хиподром, овалниот плоштад, улицата со колонади, храмот на Афродита, Храмовите на Артемида и Зевс и римскиот театар, Нимфеумот, 14 цркви од раната христијансковизантиска ера, некои Населбите на Омајадите и Мамлуците.Посета на Ум Кејс – Стариот римски „Гадара“ гледа на езерото Тибериј, еден од Декаполис „познатите 10 грчко-римски градови“.Гадара била и дом и родно место на многу римски писатели и филозофи кои биле инспирирани од убавината на панорамските глетки. Главните моменти: урнатините на три театри, храм, асфалтирана улица со двојни колонади, базилика и најдолгиот аквадукт за пиење вода познат во античко време.Трансфер назад до хотел во Аман. Вечера. Ноќевање

3 ДЕН – (19.04.2022) – Хотел Аман – Разглед на градот Аман – Плажа на Мртвото Море

По појадокот организирана разглед на градот Аман – е главен град на Хашемитското Кралство Јордан, основано пред 7000 години. Главните моменти на градот: Цитаделата Аман: каде што можете да го посетите Археолошкиот музеј Аман, храмот Херкулес, византиската црква и палатата Умајад. Римскиот амфитеатар е во центарот на градот веднаш до Фолклорниот музеј. Улиците во центарот на Аман се идеални за кратка шопинг прошетка во рамките на старите пазари, а исто така можете да уживате во кафулето Аман во Новиот дел од градот каде што се наоѓаат главните трговски центри.Потоа се упатуваме кон Плажата на Мртвото море,
најниската точка во светот каде што ќе имате можност да уживате во благодетите на солената лековита вода.Враќање во хотел во Аман. Вечера. Ноќевање.

4 ДЕН – (20.04.2022) – Хотел Аман – Мадаба (Црквата Свети Џорџ и Мозаик карта) – планината Небо – Мала Петра – Хотел Петра

Појадок во хотел Аман. Мадаба (Црквата Свети Џорџ и Мозаична карта) – Градот исполнет со мозаици Мадаба е само 30 минути јужно од Аман на автопатот Кингс. Главниот белег е грчката православна базилика Свети Ѓорѓи или црквата на мапата што ја прикажува старата Света земја со 2 милиони парчиња мозаик, огромно добро сочувано уметничко дело што опфаќа карта на целиот регион на Јордан и Палестина, на север, до Египет на југ. Мадаба во денешно време е позната по своите мозаични школи и рачно ткаени килимиПланината Небо – планината Мојсеј, сместена на 10 километри западно од Мадаба, со поглед на долината Јордан, Мртвото Море, ЗападниотБрегиЕрусалим,кадештосеверувадекаесместенагробницатанаМојсеј.Главниотбелеге или црквата на мапата што ја прикажува старата Света земја со 2 милиони парчиња мозаик, огромно добро сочувано уметничко дело што опфаќа карта на целиот регион на Јордан и Палестина, на север, до Египет на југ. Мадаба во денешно време е позната по своите мозаични школи и рачно ткаени килимиПланината Небо – планината Мојсеј, сместена на 10 километри западно од Мадаба, со поглед на долината Јордан, Мртвото Море, Западниот Брег и Ерусалим, каде што се верува дека е сместена гробницата на Мојсеј. Главниот белег е византиската црква изградена во 4 век за спомен на пророкот Мојсеј, и местото каде што Мојсеј ја гледа „Земјата Ханаанска“ – Светата земја …Малата Петра – позната и како „Сик ал-Барид“ (ладен кањон), 9 километри северно од центарот за посетители на Петра, основана и издлабена во карпата во 01 век од нашата ера за култни цели и да биде место за одмор за караваните на трговскиот пат за кои не беше дозволен влез во „Светиот град“ Петра! Отворен плоштад, Хостел врежан во карпа, врежан храм и пештерска куќа.Ноќевање во хотел Петра.

5 ДЕН – (20.04.2022) -Хотел Петра – Посета на Петра – Камп Вади Рум Ноќевање

Појадок во хотел.Посетата на Петра – познат како „Розовиот град“ или „Изгубениот град“ е едно од новите седум светски чуда. Воодушевувачка прошетка со водич низ урнатините на античката Петра – градот што Набатејците го издлабиле од цврста карпа, датира од 300 п.н.е.! Посебни моменти за прошетка низ преминот Сик, кој драматично се отвора за да ја открие зградата на Ризницата (Ал-Казне). Ќе ги видиме и Римскиот театар, Коринтската гробница, Палатата на ќерката на Фарос, резбаниот римски театар и кралските дворови, заедно со една од најстарите катедрали на Епископското столче. За оние кои можат да го издржат напорното искачување, патека ве носи 1000 скалила до високото место: древно место за жртвување на Набатеј со жртвеник од карпата. Трансфер до кампот Вади Рум за ноќевање.Ноќевање во Вади Рум.

6 ДЕН – (21.04.2022) -Камп Вади Рум – Посета на Вади Рум – Панорамски разглед Акаба -Хотел Акаба

Појадок во кампот Вади Рум.Посета на Вади Рум – Месечевиот пејзаж од антички долини и издигнати планини од песочник се издигнуваат од розовиот и белиот песок. Тоа е местото каде што познатиот британски армиски офицер Лоренс и холивудските продуценти беа особено привлечени кон за научно-фантастичните филмови сместени на Марс како познатиот Филм Марсијан (филм – снимен во Вади Рум во 2015 година). Ќе ги посетите Седумте столбови на мудроста, Ал Казали, затворот Лоренс, областа зајдисонце. Активности како возење со џипови, јавање камила и скијање на песок, заедно со кампување под луксузни пустински кампови или капсули (како на Марс!)Панорамски разглед во Акаба (надвор од замокот) – пристаништето Јордан кој се наоѓа на
северниот дел на Црвеното Море, сместено јужно од Јордан, Акаба датира од пред 5500 години. Ќе ја посетите Тврдината која сега е музеј (музејот е затворен сега и може да се посети само надвор од замокот) и Куќата и џамијата на Ал Шериф Хусеин. Акаба е исто така многу позната со кристално чистата вода на песочните плажи и коралните гребени. Ќе имате можност за крстарење по Црвеното Море или да возите чамец со стаклено дно (*дополнителна активност со доплата).Трансфер до хотелот Акаба за пријавување.Ноќевање во хотел Акаба

7 ДЕН – (22.04.2022) – Акаба

Појадок во хотел во Акаба.Ден без организирани активности.Слободно време за капење и релаксација во Црвеното Море.Ноќевање.

8 ДЕН – (24.04.2022) – Акаба – аеродром

Појадок.Одјавување од собите во хотел, согласно правилата на хотелот (најдоцна до пладне). Слободно време за индивидуални активности, до времето предвидено за трансфер кон аеродром.

9 ДЕН – (25.04.2022) -Акаба-Истанбул-Скопје

Полетување кон Истанбул со лет ТК 819 во 01:40. Слетување во Истанбул. Продолжување на летот кон Македонија со TK 1003 за Сkопје во 07:50. Слетување во Скопје.

ЦЕНИ НА АРАНЖМАНОТ:  1269 Евра по лице

Во програмата е вклучено:

 • Авио превоз Скопје-Аман/Акаба-Скопје
 • Аеродромски такси – подложни на промена
 • Рачен багаж до кг(40cmx20cmx25cm) и чекиран багаж до 30кг
 • Сите трансфери наведени во програмата
 • ноќевања со појадок во Amman во хотел 4*;
 • ноќевања на база полу пансион во Amman во хотел 4*;
 • ноќевања на база полу пансион во Петра во хотел 3*
 • ноќевања на база полу пансион во Wadi Rum бедуински камп
 • ноќевања на база полу пансион во Акаба во хотел 5*
 • Влезници на локациите споменати во програмата, што бараат влезници бидејќи некои локации се на бесплатна основа.
 • Локален водич за време на турите според програмата (На Англиски јазик)
 • Јавање коњи во Петра како дел од влезниот билет за Петра само за време на првата посета на Петра. Ова не е осигурена услуга и гостинот може да ја земе или да ја прескокне и да пешачи. Ве молиме имајте предвид дека момчињата со коњите очекуваат бакшиш ако јавате со коњ од околу 5$ по пат -часовна обиколка во Вади Рум со отворени бедуински камиони (камионите се од различни типови, модели и старост, ние немаме никаква контрола за тоа каков тип на возило ќе им биде доделен на нашите
  клиенти, бидејќи ова доаѓа според достапните возила кои чекаат да послужете на тој ден). Секои 6 лица ќе бидат сместени во 1 возило (1 лице на предно седиште + 5 лица во задниот дел на џипот)
 • Трошоци за организација на патувањето
 • Панорамски разглед во Акаба и Аман ,
 • Влезна виза за ЈОРДАН ;
 • Техничко водство од страна на АТЛАНТИС за пријавени 16 патници ;

Во програмата не е вклучено:

 • Патничко осигурување (препорачано осигурување коие покрива COVID-19)
 • Други услуги кои не се наведени во програмата
 • Индивидуални трошоци;
 • Бакшиши за локалните возачи и водичи
 • Факултативни екскурзии кој не се наведени во програмата ;

ДОПЛАТИ:

 • 1 час јавање со камила во Вади Рум на ден 2 – 25€
 • АТВ во Вади Рум – 55€
 • 4 часа џип-тура во Вади Рум на место 2 часа – 20€
 • Балон со топол воздух во Вади Рум – 185€
  (Во зависност од временските услови )
 • Гледање ѕвезди во Вади Рум – 25€
  (Сместен во еден од најубавите делови на Јордан, Rum Sky им овозможува на посетителите да уживаат во ѕвездените ноќи на Вади Рум. Програмата за патување со водич ви овозможува да дознаете повеќе за универзумот во кој живееме. Живеењето во полни градови го отежнува гледањето на величественоста на небото. Преку иновацијата на науката, ние сме во можност малку да се доближиме до скриените чуда на Универзумот. Ѕвезди, планети, маглини, сите ви се на дофат со RumSky. Претприемачки проект започна од група Јорданци, користејќи најсовремена технологија и мобилни апликации Опсерваторија.)

ДОПОЛНИТЕЛНИ ИНФОРМАЦИИ И УСЛОВИ

Потребни документи:

· Патниците мора да имат валидност на пасош повеке од 6 месеци од терминот на патување
· Организаторот го задржува правото да го откаже во целост аранжманот како резултат на пандемија, а агенцијата во однос на рефундација и/или промени на термини, ќе постапи согласно условите на авиокомпанијата и хотелите. Во моментов не е можно бесплатно откажување / полна рефундација или промена на резервацијата врз основа на позитивен тест за PCR
· Задолжителна вакцинација.
· Пополнување на формулар пред патување https://www.gateway2jordan.gov.jo/form/
· Формалностите за влез се предмет на промена. Препорачуваме повторно проверка пред поаѓање

Услови:

· При резервација се плаќа депозит од 40%,
· Понудата важи за минимум 16 пријавени патници.
· Задолжителна вакцинација.
· Патничко осигурување

Рокови за отказ на аранжманот и пенали:

§ До 45 дена пред датумот на поаѓање се задржува неповратниот депозит од 50% од вредноста на аранжманот;
§ Помеѓу 45-тиот и 36-тиот ден пред датумот на поаѓање се задржува 70% од вредноста на аранжманот;
§ помалку од 35 дена пред датумот на поаѓање се задржува 100% од вредноста на аранжманот.

Цената е дадена во евра и пресметана во денари, по курс 1 евро = 62 денари

Напомена:

 • Минимален број на патници на база на кој е калкулирана цената на аранжманот, изнесува 16 .

Забелешки:

· Организаторот на патувањето го задржува правото на промена на редоследот и тајминзите во програмата. Програмата како и редоследот на разгледи и посети се предмет на промени и се во зависност од состојбата на терен и други објективни причини.
· При лоши временски услови или друга виша сила, организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата.
· Со потпишување на Договор за туристичко патување, патникот плаќа 40% од цената на патувањето.
· Цените и расположивоста на места се подложни на промени