You are currently viewing Велигден 2022 – Будимпешта – Виена – Сент Андреа

Велигден 2022 – Будимпешта – Виена – Сент Андреа

Будимпешта – Kралица на Дунав, преполна со култура која освојува и заведува, преполна со романтични мостови и широки булевари, улички со калдрма, живописни куќи… Со спојувањето на трите града- Будим, Обуда и Пешта во 1873 год. настанала единствената Будимпешта, денес град со околу 2 милиони жители, административен, културен, научен, трговски и сообраќаен центар на Унгарија. Будимскиот дворец, авенијата Андраши со плоштадот на хероите и Милениумската подземна железница се прогласени за светско културно наследство под заштита на УНЕСКО. Ако сте љубители на уметноста, архитектурата и историјата Будимпешта е вистинскиот избор за Вас.

1 ден ЧЕТВРТОК (21.04.2022) – СКОПЈЕ – БУДИМПЕШТА
  Состанок со групата на Дрводекор во 18.00 часот, поаѓање во 18:30 часот. Ноќно патување преку Србија со попатни паузи за одмор и царински формалности.
2 ден ПЕТОК (22.04.2022) – БУДИМПЕШТА
  Пристигнување во Будимпешта во утринските часови. Потоа следува факултативен панорамски разглед на градот со професионален туристички водич: плоштадот на хероите, Парламентот, Кралската палата, Рибарската тврдина, Цитаделата, црквите Св. Стефан и Св. Матеј, улиците: Андраши, Ракоци и Ваци, мостовите на Дунав. Сместување во хотел, време за одмор. Вечерта се упатуваме на крстарење со брод на Дунав со вклучен пијалок – шампањ или безалкохолен пијалок. Прошетка и во договорено време враќање во хотел. Ноќевање.
3 ден САБОТА (23.04.2022) – БУДИМПЕШТА –ВИЕНА
  Појадок. После појадокот, факултативна посета на Виена. Панорамски разглед на Виена – булеварот Рингштрасе, Операта, Парламентот, Музејот на модерна уметност, градската палата, Универзитетот, Катедралата Св. Стефан, Зимскиот дворец Хофбург и слободно време за индивидуални прошетки.лот Франц Јосиф) или слободно време за индивидуална прошетка низ центарот на Виена. Во попладневните часови враќање кон Будимпешта. Ноќевање.
4 ден НЕДЕЛА (24.04.2022) – БУДИМПЕШТА-СЕНТ АНДРЕА-СКОПЈЕ
  • Појадок. Напуштање на хотелот, организиран превоз до улица Ваци (најпознатата и најубавата улица во Будимпешта) каде има можност за индивидуални прошетки.
  Во 13:00 часот посета на Сент Андреа. Сент Андреа е место познато по десетиците музеи, големиот број кафулиња, како и магичната атмосфера на уличките помеѓу куќите изведени во различни стилови, преполни со продавнички за ракотворби и сувенири. Поаѓање за Скопје со попатни паузи. Пристигнување во Скопје во раните утрински часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 99 ЕВРА ПО ЛИЦЕ

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА :

 • Превоз со високотуристички автобус на наведената релација
 • 2 ноќевања со појадок во хотел со 3* во Будимпешта
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето.
 • Бесплатен трансфер од: Битола, Прилеп, Кавадарци (Црна Река), Велес и Куманово

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА :

 • Разглед на Будимпешта со локален водич -10 евра
 • Посета на Виена – 25 евра
 • Крстарење со брод по реката Дунав -15 евра
 • Посета на Сент Андреа – 10 евра
 • Патничко осигурување 
 • СПЕЦИЈАЛЕН ПАКЕТ – со сите вклучени факултативи (разглед на Будимпешта,посета на Виена, посета на Сент Андреа и крстарење со брод) – 50 евра по лице (со резервација во агенција)

ПОТРЕБНИ COVID – документи за ВЛЕЗ во Р.УНГАРИЈА & АВСТРИЈА :

 • Негативен PCR тест, не постар од 72 часа од денот на влегување во Унгарија; ИЛИ
 • Негативен RAPID антигенски тест, не постар од 24 часа од денот на влегување во Унгарија; ИЛИ
 • EU СЕРТИФИКАТ (вакцинален пасош, НЕ ПОСТАР од 270 дена за примени 2 дози на вакцина и тоа од следните производители : PFISER-BIONTEC; MODERNA, ASTRAZENECA, SPUTNIK, SINOVAC & SINOPHARM; ИЛИ
 • СЕРТИФИКАТ за прележан COVID 19 (не постар од 180 дена од денот на влез во Р.Унгарија);

УСЛОВИ:

– За реализација на аранжманот, потребен е миниум од 40 патници.
– Доколку патникот сака да резервира одредено седиште, при уплатата во агенцијата може да доплати 10 евра по лице и да бира седиште (освен првиот ред, кој е резервиран за персоналот)
– Се патува со сертификат за вакцинација (примени две дози) или негативен PCR тест
– За време на патувањето ќе бидат запазени сите протоколи, задолжителна дезинфекција при влез во автобус, одржување на дистанца на патници кои не патуваат заедно.
– За време на патувањето во автобус задолжително е носење на заштитна маска со која се покрива устата и носот.
– Патниците се должни за цело време траење на патувањето да внимаваат на својата безбедност и на безбедноста на цела група и да ги почитуваат правилата и препораките дадени од страна на водичот.

Со оваа програма важат Општите услови на Т.А.  С-ТРАВЕЛ- БИТОЛА и СКТМ