You are currently viewing Вила Анемос – Пефки, Евиа  2021

Островот Евија  е втор по големина остров во Грција. Се протега по брегот на Беотија и Атика од северните споради до островот Андрос во близина на Киклади. Главниот град на Халкидис е еден од највлијателните антички градови. Пефки се наоѓа на северниот раб на Евија, преку островот Скијатос. Се карактеризира со долга плажа со песочна камче, долга 4 километри, чисто и мирно море, поволни климатски услови, богата со флора и фауна, долга сезона. Близината на Атина е предност за сите оние што сакаат да се запознаат со грчката престолнина.

Пефки е мирно место сместено на крајниот север на Евиа. Самото име Пефки значи дека местото е опкружено со борова шума која е преставува воздушна бања и е идеална за оние кои сакаат природа, чист воздух, кои во комбинација со прекрасното море се наслада за Вашите сетила и здравје, право место за вистински одмор. По краткото возење со ферибот од само 25 мин. пристигнувате во Агиокампос, а Пефки е на само 20 км источно од пристаништето. Се работи за мирно и мало место, но со сите потребни содржини за пријатен одмор. Тука се и таверните, маркетите, продавниците, кафетериите, љубезните домаќини… Долж местото се протега камчесто-песочна плажа, со баровите со чадори и лежалки, каде што со пијалок можете да ги користете бесплатно. Покрај плажата е поплочено долго шеталиште со голем број ресторани и таверни. Цените тука се поповолни од останатиот дел на Грција. Од Пефки постои можност за поволна посета на Скијатос, па вреди да ја искористите оваа можност и да го збогатите својот одмор.

Вила Анемос А категорија е прекрасно испланирана градба од најмодерен тип. Се наоѓа на 150 м од море, и е опкружена со борови и маслинки. Вилата нуди двокреветни, трокреветни и четворокреветни студија, како и четворокреветни и петтокреветни апартмани. Сите единици се опремени со кујна, фрижидер, бања, ТВ, клима уред (ВКЛУЧЕН ВО ЦЕНА), Wi-FI, прекрасен двор опремен со маси и столици, тревник, како и скара која е на располагање на гостите. Воедно добивате и крпи на користење.

GPS координати: 39.002917, 23.208238

Структура на кревети:

-1/2+1 STD = брачен кревет + помошен
-1/3 STD = брачен кревет + единечен
-1/3+1 STD = брачен кревет+ единечен кревет + помошен кревет
-1/4 STD = брачен кревет + 2 единечни кревети

1/4 APT = брачен кревет + 2 единечни кревети (во друга просторија)
-1/4+1 APT = брачен кревет + 2 единечни кревети + фотеља на отворање

Сместување во собите:    15:00h. (локално време)
Напуштање на собите:   10:00h. (локално време)

 

25% ПОПУСТ ЗА РЕЗЕРВАЦИИ НАПРАВЕНИ ДО 28.02.2021
20% ПОПУСТ ЗА РЕЗЕРВАЦИИ НАПРАВЕНИ ДО 30.03.2021
10% ПОПУСТ ЗА РЕЗЕРВАЦИИ НАПРАВЕНИ ДО 30.04.2021

ВИЛА АНЕМОС – ПЕФКИ – ЕВИА  
ЦЕНИ ЗА НАЕМ НА СТУДИО ЗА 7 НОЌЕВАЊА  
Термини Ноќ. 1/2 Студио 1/3 Студио 1/4 Студио 1/4+1Апартман
20.05-27.05.2021 7 49 промо 59 промо 69 промо 79 промо
27.05-03.06.2021 7 69 промо 79 промо 89 промо 99 промо
03.06-10.06.2021 7 89 промо 99 промо 109 промо 119 промо
10.06-17.06.2021 7 129 промо 139 промо 149 промо 159 промо
17.06-24.06.2021 7 189 199 219 229
24.06-01.07.2021 7 229 239 249 259
01.07-08.07.2021 7 259 269 279 289
08.07-15.07.2021 7 279 289 319 329
15.07-22.07.2021 7 299 309 339 349
22.07-29.07.2021 7 319 329 359 369
29.07-05.08.2021 7 329 339 359 369
05.08-12.08.2021 7 329 339 359 369
12.08-19.08.2021 7 329 339 359 369
19.08-26.08.2021 7 299 309 329 339
26.08-02.09.2021 7 269 279 309 319
02.09-09.09.2021 7 239 249 269 279
09.09-16.09.2021 7 199 209 239 249
16.09-23.09.2021 7 149 159 179 189
23.09-30.09.2021 7 99 109 119 129

Цените се во €, плаќањето е во денарска противвредност 1 = 62 денари.

КЛИМА и WI-FI– вклучени во цената

ПРОМО термините не подлежат на попуст
За уплата на 2 или повеќе термини одобруваме 7% попуст на вториот термин.

ПОПУСТИТЕ НЕ СЕ КОМБИНИРАТ
Доплата за туристичка такса 0,5 € по СОБА на ден (се плаќа во објектот)

За оваа програма важат ваучерите издадени за КОВИД 19 


Во цената не е вклучен превоз.

При резервации се уплаќа аванс од 30% од вредноста на аранжманот, а остатокот по потврдувањето на резервацијата, и тоа најдоцна до 15 дена пред реализацијата на аранжманот

Услови за “early booking”: За резервација е потребно 30% уплата од сумата на аранжманот, доплата се врши најдоцна до датумот кога истекува попустот за рано букирање. Сите резервации направени или платени по предвидените датуми за рано букирање ќе бидат наплатени по редовни или ревидирани услови и цени актуелни во периодот на доплата.

Автобуски превоз

Автобускиот превоз е организиран со високотуристички лиценцирани автобуси со клима, тв, и придружник на патвањето. Поаѓањето започнува од Скопје, преку Велис и Битола, Кожани и Лариса, при што патувањето се скратува за стотина километри. Организирани трансфери од останати градови со доплата.

 

  • Автобуски превоз : Скопје-Велес-Кавадарци – 50 € за возрасни,
  • Прилеп & Битола – 50 € за возрасни.
  • Попуст за ДЕЦА од 2-12 години – 10€ од цената за возрасен.

 

Време на поаѓање превоз Евиа :
00:00 h Скопје (Дрводекор) патува преку Битола
00:45 h Велес (бензинска пумпа, мотел Македонија) трансфер до Битола
23:45 h Штип (паркинг пред пошта) трансфер до Велес и Битола
01:30 h Кавадарци (бензинска пумпа Макпетрол,Дреново) трансфер до Битола
02:20 h Прилеп (бензинска пумпа Лук Оил) трансфер до Битола
03:00 h Битола (Градска Автобуска Станица)
02.15 h Ресен (спроти автобуска станица) – Трансфер до Битола
01:30 h Охрид (бензинска пумпа Лук Оил излез за Битола)
01.00 h Струга (Хотел Дрим) – Трансвер до Битола
01:00 h Кичево (бензинска пумпа Пуцко Петрол)

Време на заминување од Грција: Пефки 14h по МК време.

Првиот ден на доаѓање и последниот ден на заминување патниците сами го пренесуваат својот багаж од местото на запирање до/од објектот на сместување.

Секој патник има право на превоз на 1 парче багаж до 20 кг и 1 парче рачен багаж.

Минимум 1 ден пред поаѓање Ве замолуваме да се информирате во Агенција
Ги замолуваме патниците да бидат на местата за поаѓање 15 мин пред поаѓањето.
Можни се доцнења во летната сезона заради густината на сообраќајот за кои однапред се извинуваме.

Вие сте должни да сте на договореното место и час, со Вашите документи и Вашиот багаж

ОСТАНАТИ УСЛОВИ И ПОПУСТИ
Во студио е дозволено сместување на лица согласно предвидениот капацитет (број на кревети), преку дозволениот број може да се смести максимум едно дете до 6 години во кревет со родител,
Превозот ги слегува патниците на најблиската локација до сметувањето каде може да се паркира автобус,
Препорачуваме патничко осигурување (информации во агенцијата),
Важат Општите услови на Т.А. С-ТРАВЕЛ

ЕКСКУРЗИ И ИЗЛЕТИ

Екскурзија до островите Лихадонисja
Кога станува збор за патувања во Евија, можеби најинтересно е она што им се нуди на туристите, можност да сезапознаат со познатите Вулкански острови Лиhадонизија, кои многу често може да се слушнат како ги нарекуваат грчки Сејшели или Бахамите. Она што е особено интересно е појавата на овие острови, кои биле создадени од природната сила по ерупцијата на вулканите и сега се сметаat за рај на земјата, пред сè, затоа што биле населени во минатото, но денес нема жители и се познати како посебна привлечност за туристите. Покрај тоа што се фасцинирани од убавината на овие острови, некои туристички агенции нудат и тури за разгледување места, така што најверојатно ќе имате можности да ја набудувате не само убавината на самите острови, туку и морското дно. Немојте да се изненадите кога гледате делфини и морски фоки што живеат во водата. Најчесто станува збор за еден од островите, кој е најголем од нив, каде имате време за капење и сончање и можете да имате ручек. Цената на оброк во локална таверна во повеќето тури не е вклучен во цената на патувањето, а сувлаки чини околу 3 евра. Постои можност за посета на познатата бања „Едипсос“, и во тој случај, а потребно е околу еден час за да стигне во бањата. Од Пефки до Лихадонисја, потребни се околу два часа да се патува, а потоа околу островот со глисери.

Екскурзија од Евиа до Скијатос
Доколку сте заинтересирани за екскурзии од Евија, не се сомневаме дека вашиот избор ќе биде поврзан со турата на островот Скијатос, што ќе ве однесе за само околу 90 минути со брод од Пефки. Додека престојувате во Скијатос, ќе ја посетите и познатата плажа Кукунарис, која ви ја нудиме по одлична цена, не повисока од 20 тина евра. Обично екскурзијата е организирана на таков начин што ќе бидат потребни три часа да останете во главниот град на островот и на споменатата плажа, така што дефинитивно ќе имате време да ги откриете многуте знаменитости на овие интересни локации.
Она што ја прави плажа Кукунарис посебна е бојата на песок што е исклучителна, но и тиркизно сино море, карипско сино. Во непосредна близина на плажата е познатата плажа Амбелакија, а на нејзината спротивна страна е уште една помала и многу убава плажа, позната како Марата.
Во главниот град на островот Скијатос, можете да купите што ви сака душа, но имајте на ум дека ова е дестинација која е поскапа, така што цените се секако повисоки отколку на Евија, на пример. Но, сите наши туристи кои имаа доволно среќа да го посетат овој фантастичен остров, се согласуваат дека вреди секој сувенир. Исто така, треба да знаете дека распоредот за тури може да варира, и во зависност од изборот на агенција и ситуацијата во градот или плажата, така што некои агенции прво одат во градот, а некои прво на плажа. Без оглед каква и да е релацијата, голема е веројатноста ова патување да остане во вашата меморија долго време.

Екскурзија Атина
Патувањето до Атина обично се организира со автобус и патува низ градот Прокопи, што е особено интересно во моштите на Свети Јован Руски чувани во црквата со истото име, каде што обично го посетуваат сите агенции за кратка посета. Имајте на ум дека патот за Атина е  со кривини , ако започнувате од Едипсос и преку Халкида, па ако страдате од гадење, дефинитивно треба да ги земете таблетите. Кога ќе пристигнете во грчката престолнина, автобусот најпрво ќе ве однесе низ централните градски улици каде ќе имате можност од локален водич да слушнете убави приказни за знаменитостите на Атина. Обично се симнувате од автобусот во подножјето на Акропол и обично имате слободно време до доцна попладне. Да бидеме прецизни, тоа е во 18 часот по локално време, а состанокот на патниците е претежно пред зградата на грчкиот парламент, за да можете да присуствувате на стража-смена и да го видите познатиот Евзон.
Ако имате предвид колку е стара Атина и што има да понуди, ќе ви биде јасно дека времето од пладне до 18 часот не е доволно за да ја видите целата нејзина убавина, но секако тоа не значи дека нема да уживате. Дефинитивно е препорака да се напиете кафе во едно од кафулињата на познатите Плака или Тиси.
Ако одлучите да посетите музеј во Акропол, треба да се купи билет (20 евра за возрасни, 10 евра за деца).
Исто така, треба да имате на ум дека доколку сакате да го посетите Акрополис, многу е веројатно дека нема да имате многу време да ги видите Манастираки, Плака, улицата Ерму или плоштадот Синтагма, бидејќи времето ќе помине многу брзо. Се разбира, под услов да го видите целиот музеј како што треба и да се искачите на Партенон, од каде можете да уживате во прекрасен поглед на блискиот рид Ликавитус и цела Атина. Бидете сигурни дека е добро да ги посетите многуте продавници за сувенири за кои е добро познат Монастираки.

Други патувања на Евија
Постојат екскурзии до плажите на Елиника и Василики, но најчесто овие екскурзии се организираат само за време на висока сезона, или кога има доволно заинтересирани туристи. На Елиника Бич ќе можете да видите мала црква посветена на Свети Никола, сместена на мал остров. Во спротивно, нема лежалки, чадори и кафулиња, така што ќе уживате во вистински мир. Од друга страна, плажата Василики, која се наоѓа во близина на ресортот Пефки, честопати се смета за идеална дестинација за ентузијасти во кампување. Цените за ова патување обично се околу 6 €, но цените исто така може да варираат.
Интересно е да се посети и познатата тврдина Карабаб на Халкида, сместен во центарот на Евија, како и црквата Свети Јован Руски и манастирот Свети Давид.
Некои агенции исто така може да понудат екскурзија до островите Скопелос и Алонисис, и треба да патуваат нешто помалку од 3 часа со брод, што може да биде причина помал број туристи да одлучат да одат на оваа екскурзија.