Скијање на 3 Oлимписки Планини Бјелашница, Јахорина и Игман

Скијање на 3 Олимписки Планини

Бјелашница, Јахорина и Игман

 

 • Групни термини: 08.01 – 14.01.2021/ 13.01 – 19.01.2021
 • Индивидуални пакет аранжмани по Ваш избор на термин

 

 

Бјелашница е планина во централниот дел на Босна и Херцеговина, која припаѓа на Динарскиот планински масив. Нејзина соседна планина е Игман од север, кој практично се потпира на Бјелашница и Трескавица и Вишочица. Масивот Бјелашница може да се подели на три дела. Првиот е централниот масив со истоимен највисок врв (2067 м) на кој се наоѓа метеоролошката станица изградена во 1894 година, прва во Босна и Херцеговина. Скијачкиот центар Бјелажница има 10 километри добро организирани патеки за скијање, погодни за сите алпски дисциплини. Вертикалната инфраструктура се состои од седишта за скии и ски-лифтови кои ве водат на почетната позиција од 2000 м, а целта е на 1200 м надморска височина. Дел од патеката е осветлена со висококвалитетна опрема за ноќно скијање, како и систем за вештачки снег. Зимaтa 1984 година се одржаа и Зимски олимписки игри каде Бјелашница беше домаќин на настани во алпско скијање во машка конкуренција, каде што дрскиот Бил Џонсон (САД) го освои спустот откако смело предвиде победа, престигнувајќи ја швајцарската легенда за скијање, Питер Милер, кој освои сребро. Во тој период големи инвестиции беа направени од југословенските власти со цел да се примат Зимските олимписки игри. Областа Бабин Дол беше развиена за потребната градба и беше изграден долг главен ски лифт од Бабин Дол до врвот на самитот Бјелашница.

 

1 ден (08.01.2021/ 13.01.2021) Скопје – Бјелашница

Тргнување во попладневните часови во однапред договорено време и место. Патување преку Р.Србија со попатни паузи предвидени за олеснување на патувањето.

 

 2 ден – 6 ден (09.01 – 13.01.2021/ 14.01 – 18.01.2021)

 Престој во еден од најубавите ски центри на поранешните ЈУ простори, како и еден од најатрактивните планиснки масиви со исклучиво професионални ски стази. За љубителите на зимските спортови (скијање/бордање), на располагање се 6 лифтови: еден модерен ски лифт (шестосед) што тргнува од Бабин Дол (1267m – 1870m) еден четворосед од 1870м – 2065м двосед од 1370м – 1754м и три ски лифта на различна висина од 1200м – 2065м Покрај оригиналната Олимписка спуст ски патека од 3100 метри, има уште четири писти со различна должина од 3200 до 550 метри, кои ги покриваат сите нивоа на тешкотија помеѓу сино-црвено-црната боја. Многу инвестиции се направени за развој на Ски центарот и областа Бабин Дол, нови хотели, комплекси со апартмани и ресторани ја претворија оваа област во модерно скијачко одморалиште. Еден ден од програмот е предвиден за БЕСПЛАТНА посета, прошетка и разглед на Сараево, главниот град на Босна и Херцеговина, со локален водич, кој одблиску ќе ве запознае со убавината и историските вредности на овој мистичен град:  Грбавица, Скендерија, Мостовите на Миљацка, Алипашино поле, Народниот театар, Градската куќа, Царската џамија, Башчаршија, Казанџилук – казанџиската улица на сувенири, Себиљ – центарот на стариот град, Мориќа Хан, Синагогата, Катедралата, Црквата Св.Арангел Михаил. Слободно попладне за прошетки и индивидуални активности. Исто така како ПОДАРОК од нашата агенција е и еднодневен излет, како и можност за скијање на ЈАХОРИНА, планина која се наоѓа во срцето на Балканот, на раскрсницата на студена континентална и топла медитеранска клима, со највисокиот врв Огорјелица на 1916м надморска височина. Јахорина може да се пофали со најмодерниот систем за правење снег што го поврзува целиот скијачки центар, или 46 километри алпски и 10 километри нордиски патеки. Во секое време, совршено негуваните патеки се поврзани со најсовремени ски-лифтови за транспорт на скијачи и пансиони, со вкупен капацитет од околу 17.000 скијачи на час. Скијачите на Јахорина можат да изберат да скијаат на лесни патеки, патеки со средна тежина, како и на тешки патеки кои се прилагодени на поискусни и вешти скијачи. 46 километри патеки се опфатени со една гондола, три шест-седишта, еден двосед и три ски-лифта. Најголемо внимание им се посветува на најмладите скијачи на оваа планина, подготвени се две ски градинки со подвижна лента, патека за цевки и бројни забавни објекти. Ски градинките се најпогодни за мали деца и почетници затоа што можат да ги направат своите први чекори за скијање и да се забавуваат бесконечно на снегот. За авантуристи и љубителите на адреналин, постои и патека за ноќно скијање на која е изградена Ноќното скијање е најдобриот начин да се заврши денот на планина.

 

 7 ден Бјелашница – Скопје (14.01.2021 / 19.01.2021)

Напуштање на сместувачките капацитети и тргнување кон Скопје. Пристигнување во доцните вечерни часови.

 

Сместување Тип соба 3ноќи 4ноќи 5ноќи 6ноќи 7ноќи
Апартмани

SOL  AZUR

 

 

1/2 139 € 169 € 199 € 229 € 259 €
1/3 109 € 129 € 149 € 169 € 189 €
1/4 99 € 109 € 129 € 139 € 159 €
1/5 89 € 99 € 109 € 119 € 139 €

 

Цените дадени во табелата се однесуваат по лице

 

Цената вклучува :

 • 5 ноќевања во апартмани (маx 5 лица)
 • БЕСПЛАТЕН разглед на Сараево со лиценциран локален водич
 • БЕСПЛАТНА посета на Јахорина

 

Цената не вклучува:

 • Патничко и здравствено осигурување (со покриено осигурување за скијање)
 • Доплата за ПОЛУПАНСИОН (појадок и вечера) – 50€
 • Доплата од 40 евра за организиран превоз (мин. 40 лица)
 • Ski pass: дневна карта – 18€; тридневна – 49€; четиридневна – 65€; петдневна – 80€; шестдневна – 96€

 

Апартмани SOLAZUR – oбјектите се дизајнирани така што секој стан има свој посебен влез. Во комплексот се влегува преку затворена рампа, многу тивок и без фреквенција на автомобилот. Апартманите Сол Азур на Бјелашница имаат паркинг места, парно греење на гас и се наоѓаат на само стотина метри од патеката. Секој апартман има добро опремена кујна со трпезарија, дневна соба, камин, бања, тоалет, спална соба, балкон, кабловска телевизија … Сите апартмани имаат ТВ, но немаат интернет-врска. Вистински избор за семејства или групи кои покрај скијање, сакаат да ја поминат вечерта во пријатна атмосфера. Пешкири и постелнина се достапни на дополнителен трошок.

 

СЛИКИ :

Услови:

 • За реализација на аранжманот потребни се минимум 40 патници!!!
 • Резервација се прави со авансна уплата од минимум 30% од цената на аранжманот и копија од пасош.
 • Комплетна доплата 7 дена пред поаѓање.
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 5 дена пред поаѓање.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата (активностите по денови и датуми) за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета, државни или верски празници на одредена дестинација на одредени локалитети и сл.
 • Релациите кои се наведени како ТРАНСФЕР се реализираат со патнички возила или комбе.
 • Превозот ги слегува патниците на најблиската локација до сметувањето каде може да се паркира автобус.
 • 2 дена пред започнување на аранжманот Агенцијата ќе ги потврди информациите за време и место на тргнување или патниците да се обратат во Агенција за време и место на поаѓање.
 • Се замолуваат патниците да бидат на местата за поаѓање 15 минути пред поаѓањето.
 • Седиштата (местата) во автобусот се определуваат автоматски со бројот на резервација со пријавувањето на патниците со авансната уплата. Доплата за одбирање на ред на седење во автобус +10€ по лице (освен првиот ред, кој е резервиран за персоналот).

ОТКАЗ НА РЕЗЕРВАЦИЈА:

За отказ на резервација важат опшите услови , односно:

 • за отказ до 30 дена пред патувањето се задржува 30% од сумата.
 • за отказ 29 до 15 дена пред патувањето се задржува 50% од сумата.
 • за отказ 14 до 5 дена пред патувањето се задржува 80% од сумата.
 • за отказ 5-0 дена пред патувањето се задржува 100% од сумата.

Доколку патникот се откажува од аранжманот пред почетокот на патувањето, поради причини кои не можел да ги предвиди, избегне или отстрани (болест, повреда или смрт во потесното семејство, елементарна непогода или слично), а врз основа на важечка потврда од надлежните органи, во тој случај не ги плаќа отказните трошоци по наведената скала, туку само реалните трошоци произлезени од откажувањето на аранжманот, за кои организаторот е обврзан да ги плати на крајниот давател на услугата, без право на рефундација. Доколку патникот се откажува од аранжманот по почетокот на патувањето (за време на патување или за време на престој во местото на патување), поради настани кои се резулатат на влијание на “виша сила” (воени настани, терористички акти, елементарни непогоди, сообраќајни незгоди или слично), кои ниту патникот ниту организаторот не можел да ги предвиди, избегне или отстрани, организаторот не носи одговорност ниту има обврска за поврат на средства за нереализирани услуги, освен доколку крајниот давател на услугите прифати и изврши рефундација на истите.

ПРИГОВОРИ И ПОПЛАКИ:

 • Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на ова програма. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
 • Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
 • Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.

Важат Општите услови на СКТМ и Т.А. С-ТРАВЕЛ