You are currently viewing Hotel Kraljevi Cardaci Spa 4* – Kopaonik 2023/2024

Hotel Kraljevi Cardaci Spa 4* – Kopaonik

Хотелско -апатрманскиот  комплекс “Краљеви Чардаци”, сопственост на градежната компанија “Првако инженеринг” од Крагуевац се наоѓа на 1450 мнв Копаоник. Од 2011 година, кога првите гости престојуваа во „Чардаци“, овој комплекс постојано расте, се развива и им нуди на своите гости богати капацитети за секаков вид на сместување. Хотел Kraljevi Čardaci е носител на Велнес награда како еден од најдобрите Спа хотели во Р.Србија.

Содржина на хотелот – сместувачки капацитет :

 • 307 удобно опремени апартмани со различни структури
 • Хотел со 57 сместувачки единици
 • Спа и велнес центар на површина од 1500м2 со детски спа (хотелот е во топла врска со Спа центарот)
 • Велнес бар
 • Фитнес центар
 • Конгресна сала со максимален капацитет до 500 места
 • Лоби бар
 • Камин соба
 • А la carte ресторан со градина
 • Паб
 • Ресторан за пансион
 • Семеен пензиски ресторан отворен во текот на зимската сезона
 • Игротека со услуга за чување деца
 • Летна сцена
 • Продавница
 • Менувачница
 • Фризерски салон
 • Паркинг на отворено (ограничен капацитет)
 • Организиран автобуски превоз до скијачкиот центар / центарот на Копаоник и назад
 • Скијачки центар и скијачка услуга (30м од скијачката патека Мало ezезеро)
 • Безжичен интернет (WiFi) во целиот комплекс
 • Прием 24/7

5% попуст за уплата до 30.11.2023 мин 5 ноќи

Цена по лице на ден на база Појадок и Вечера

Период

 

Standart Room 1/2
Superior Room 1/2+1

 

 

Single Room

 

Апартмани

1/2+2

 

Фамилијарен Апартман
1/2+3; 1/2+4

10.12-29.12

68€

109€

77€

85€

29.12-05.01

99€

159€

108€

116€

29.12-05.01 

(помалку од 7 ноќи)

108€

172€

116€

125€

05.01-13.01

Акција 6+1

95€

152€

103€

121€

13.01-21.01

Акција 7+1

95€

152€

103€

121€

21.01-04.02

Гратис Ски Карта

95€

152€

103€

116€

04.02-11.02

Акција 5+2

95€

152€

103€

116€

11.02-18.02

Акција 6+1

95€

152€

103€

116€

18.02-03.03

Акција 5+2

86€

138€

99€

112€

03.03-31.03

68€

109€

77€

85€

 

Акција
5+2 – За престој од 5 ноќи, ГРАТИС 2 ноќевања
6+1 – За престој од 6 ноќи , ГРАТИС 1 ноќевање
7+1 – За престој од 6 ноќи, ГРАТИС 1 ноќевање

Недела на ГРАТИС СКИ КАРТА

 • ГРАТИС шестдневен SKI PASS за над 12 години (акцијата се однесува исклучиво на седумдневни аранжмани од Нед/Нед)
 • 30% попуст за НАЕМ на ски опрема за возрасни (акцијата се однесува исклучиво за наем на комплет опрема на седумдневни аранжмани од Нед/Нед)

Во цената е вклучено:

 • Појадок и Вечера на база шведска маса (Оброците се служат на база шведска маса, доколку во хотелот престојуваат помалку од 30 лица оброците се организират на по сет-мени)
 • Неограничено користење на Spa&Wellness центар кој се простира на 1.500m²:
  – Затворен базен со џакузи
  – Отворен базен со џакузи
 • Панорама Сауна
 • Финска Сауна
 • Био Сауна (руска бања)
 • Арома Бања (турска бања)
 • Хамам
 • Солено-ледена соба
 • Kneipp базен
 • Тапидариум
 • Неогреаничено користење на Фитнес Центар
 • Неограничено користење на сали за Пинг-Понг
 • Организиран трансфер до Ски Центар на секој час до 17:00 часот.
 • Ски Гардеробер на сказа Мало Езеро (30m) (сместен во самиот ски центар на Копаоник)
 • Baby Cot (задолжителна претходна најава)
 • Детско катче во присуство на родител
 • Анимација за деца според програма;
 • Wi-Fi низ цел хотел
 • Напомена:  Престој во Спа центар за возрасни не е дозволен за деца под 12 години.
 • Детски SPA CENTAR:
  -МИНИ АКВА ПАРК
  – Baby базен со димензии 6x4m (длабочина 0,4m)
  – Детски Базен со димензии 13x11m (длабочина 1m)

Во цената не е вклучено (задолжително се наплаќа во агенција):

 • Туристичка такса 1€ по лице на ден за возрасни; Деца 7-15 години плаќаат по 0,50€ по лице на ден;Деца 0-7 години ГРАТИС
 • Хотелско осигурување 0,20€ по лице на ден плаќаат сите гости
 • Напомена:
  – Kaтна гаража 10€ по кола на ден (може со претходна резервација- наплата на лице место)
  – Надворешен паркинг 5-7€ по кола на ден;

Напомена:

 • Акците се валидни за термини означени во табелата!
 • Акции и Early Booking се комбинираат!
 • Цените се дадени во €, уплата се врши исклучиво во денарска противредност по курс 1€=61,8 Денари
  Резервација се врши со депозит 50% од вкупната сума на резервацијата, остаток најдоцна 21 ден пред патување;

Услови:
– Краток престој од наведените смени само на барање и доплата од 20% на цените

– Дете 0-7 години во присуство на две полноплатежни лица на заедничко легло ГРАТИС

– Дете 0-11,99 години во присуство на едно полноплатежно лице во соба 1/2 има 50% попуст

– Дете 0-11,99 години во присуство на две полноплатежни лица на сопствено легло во 1/2+1 соба има 50% попуст, а дете 0-6,99 години на заедничко легло ГРАТИС

– Деца 0-11,99 години во присуство на две полноплатежни лица на сопство легло во апартман имат 50% попуст

– Дете 2-11,99 во присуство на три возрасни лица во апартман има попуст 70%
– Дете 2-11,99 години во присуство на четири возрасни лица во фамилијарен апарман ГРАТИС;

– Дете 0-11,99 години во присуство на пет возрасни лица во фамилијарен апартман има 70% попуст;

– Трето возрасно лице на дополнително легло во 1/2+1 има 30% попуст

– Четврто возрасно лице во апартман 1/2+2 има 50% попуст

– Четврто и петто возрасно лице во апартман 1/2+3 имаат по 50% попуст

– Петто и шесто возрасно лице во апартман 1/2+4 имаат по 50% попуст

СЛИКИ:

Услови за откажување и промена на термин:

 • Секој гостин е должен во писмена форма да ја откаже или промени својата резервација.

Рокови за откажување на резервација:

 • До 30 дена пред почеток на аранжман БЕЗ ПЕНАЛИ
 • 29-15 дена пред почеток на аранжман 20% од вкупната сума на аранжманот
 • 14-8 дена пред почеток на аранжман 40% од вкупната сума на аранжманот
 • 7-3 ден пред почеток на аранжман 60% од вкупната сума на аранжамот
 • 3-0 ден пред почеток на аранжманот 100% од вкупната сума на аранжманот
 • Доколку гостинот го напушти хотелот предвреме хотелот уплатените средства нема да ги рефондира.
 • Промена на термин е дозволена во согласно на хотелот и спорд цените во табелата за терминот во кој се менува

Опис на сместувачки капацитети:

 • Двокреветна 1/2 соба:  Купатило(туш,фен,бањарки)француски лежај или две одвоени легла,кабловска телевизија и LCD телевизор,телефон,мини бар,кетал за вода,сеф,WI-FI.
 • Трокреветна Супериор Соба 1/2+1:   Купатило (туш,фен,бањарки)француски лежај,дополнително легло на развлекување,кавловска телевизија и LCD TV, телефон,мини бар,кетал за вода,сеф,WI-FI.
 • Aпартман за 4 лица 1/2+2:  Купатило(туш,фен,бањарки) дневна соба со гарнитура на развлекување,спална соба со француски лежај,кабловска телевизија и 2 LCD TV,телефон,сеф,мини бар,кетал за вода WI-FI.
 • Aпартман за 5 лица 1/2+3:  Купатило (туш,фен,бањарки) дневна соба со гарнитура на развлекување, спална соба со фрнацуски лежај + одвоено легло,кабловска телевизија и 2 LCD TV,телефон,сеф,мини бар,кетал за вода,WI-FI.
 • Апартман за 6 лица 1/2+4:  Купатило(туш,фен,бањарки) дневна соба со камин и гарнитура на развлекување, мини кујна, 2 спални соби – една со француски лежај, втора спална 2 легла,кабловска телевизија со LCD TV,телефон,сеф и WI-FI.

Важат Општите услови на СКТМ и Т.А. С-ТРАВЕЛ