You are currently viewing Ruskovets Spa 4*-Добриниште 2023

09.01-13.04.2023

Уникатен затворен комплекс во подножјето на Пирин, на само 6 км. од Банско
Изберете помеѓу удобни хотелски апартмани и одвоени семејни вили
Бесплатнa спа-зона за гостите на хотелот со сауна, парни бањи, топла клупа и лековита минерална вода во базените
Бесплатни трансфери до лифтот во Банско / на распоред /
Бесплатна анимација за деца

Добриниште е познат по својата минерална вода.
Во местото и околу него има 17 минерални извори со температура на водата од 30 до 43 степени.
Хотел “Русковец” 4 *е лоциран во познатото со минералната вода одморалиште Добриниште.
Гостите можат да избираат пливање и релаксација во СПА центарот или екскурзија во регионот.
Предност на комплексот се:
внатрешниот минерал базен со природна температура на водата / димензии 10/15м.,
внатрешен детски базен,
широка тераса со 2 џакузи и лежалки,
удобни апартмани и вили,
бесплатна детска зона,
ресторани:
Ресторан „Лавандер“ (130 места)
Ресторан „Ил Форно“ (25 места)
Лоби бар „Русковец“
Ноќен клуб „Виолет“
можност за спорт,
масажа,
велнес програми за убавина и здравје.
Го препорачуваме за семеен одмор, за надополнување на викендот, за спортски активности или СПА терапии.
Комплексот е од затворен тип, има чуварска служба активна деноноќно.
Се состои од четирикатна зграда со комфорни апартмани / 22 стандардни и 11 супериор апартмани, 42 вили.
Добриниште – Банско 8 км.

СПА центарот се наоѓа во главната зграда на хотелот и вклучува топол затворен минерален базен со димензии 10 / 15м. за возрасни, затворен детски минерален базен со температура на водата од 30 до 36 степени.
Базените се опремени со воздушни и хидромасажни единици.
Топли објекти се наоѓаат на I кат, во близина на базенот: 2 сауни, парна бања……
Панорамска тераса има дрвени джакузи со топла минерална вода.
Гостите имаат соблекувални со тушеви и крпи.
Родителите се целосно одговорни за своите деца.
На деца под 12 г. возраст без возрасни лица во базенот и спа објектите НЕ Е дозволено.
Комплексот зафаќа површина од 20 000 м2

Апартманите се наоѓаат во хотелската зграда, а вилите се надвор од хотелската зграда и се самостојни.

Вила Комфорт Фемили / 4 возрасни + 2 деца /: 131 м2
Луксузна вил), тип мезонет, лоцирана на околу 30 метри од главната хотелска зграда;
Панорамска тераса на планината;
Пространа дневна соба со трпезарија и кујна;
Две спални, една со брачен кревет, а другата со два разделени кревети;
Голема тераса во дневната соба и балкун на вториот кат;
Две бањи со туш и тоалети, еден на првиот, а другиот на вториот кат;
Клима уред, сателитска ТВ, термо котел, мини бар, телефон и мини сеф.
Сопствена топла гардероба за сушење на ски чизми;
Покриен паркинг за вилата;
Безжичен интернет

Вилата е со вкупна површина од 131м2. На 2 спрата, максимум за 6 гости / 4 возрасни и две деца/.
На прво ниво се наоѓа хол со камин, софа, кујна (комплет опремена)и трпезарија за 4 возрасни и едно или две деца. Преку големите стаклени витрини влегуваат щедра светлина, откођето излегува кон просторна тераса и зелена морава. Има кабелска телевизија и безжичен интернет, тоалет.
На вториот спрат, две спални + тоалет.
На втората спрат има тераса со прекрасен поглед кон планината.
Секоја вила има скалд за ски и сушална за ски чевли.
Климатизацијата во вилите е со помош на термопумпа “воздух-воздух”, која овозможува да се постави најсоодветна температура како во зима така и во лето.
Не е дозволено сместување со домашни миленици.

Вила КОМФОРТ со една спална / 2 + 1 /:  98 м2
Вила, на не повеќе од 30 м. од хотелот;
Трпезарија со кујна, (опремена), камин, дневна со кабелска телевизија, интернет, минибар
Една спална соба,(може да биде со брачен кревет или со два разделени кревети)
Тераса во спалната соба;
Во вилата има два тоалети со када, туш кабина;
Клима, сателитска телевизија, мини бар, телефон и мини сеф.
Топол салон за сушење на ски обувки;
Безжичен интернет

Максимално сместување 2 возрасни и 1 дете на дополнително легло, кое се наоѓа во дневна.
Во овој тип вила Е дозволено сместување надомашни миленици.
Со доплата по 12/ на ден за домашен љубимец  до 8 кг.
Не е дозволено сместување на поголеми домашни миленици.

Апартман Сениор / 4 + 1 /: 80 м2;
Во хотелската зграда, погоден за 4 возрасни + 1 дете на регуларни легла;
Дневна соба со кујна, (комплет опремена); трпезариска маса и кауч;
Две спални, од кои една е со брачен , другата – со две разделени легла;
Тераса;
Две бањи со туш кабини и тоалети, фен, бањарка…… ;
Клима, сателитска телевизија, мини бар, телефон и мини сеф.
Безжичен интернет

Апартаментите се погодни за до 5 гости.
Не е дозволено сместување со домашни миленици.

Апартман Јуниор / 2 + 1 /: 60 м2;
Се наоѓа во главната хотелска зграда и е погодна за две возрасни лица и едно дете;
Дневна соба со трпезарија и кујна
Една спална соба со голем брачен кревет или два посебни кревети;
Тераса;
Бања со туш и тоалет, фен, бањарки ;
Клима уред, сателитска ТВ, термо котел, мини бар, телефон и мини сеф.
Безжичен интернет

Апартаментите се погодни за до 2+1 гости .
Домашни миленици не се дозволени

Цените се на ден за соба – ноќевање со појадок

период 09.01 – 05.03.2023 06.03 – 09.04.2023
денови од седмицата нед-чет пет-саб нед-чет пет-саб
ХОТЕЛ
Апартман Јуниор
/2 возрасни + 1 дете до 3.99г./
113 130 97 111
Апартман Сениор
/4 возрасни + 1 дете до 3.99г./
170 196 145 167
ФАМИЛИЈАРНИ КУЌИ, ВИЛИ
Вила Комфорт сс 1 спална
/2 возрасни + 1 дете до 11.99г./
160 183 135 155
Вила Фамилиа Комфорт
/4 возрасни + 1 дете до 11.99г./
200 229 169 194
Вила Фамилиа Лукс
/4 возрасни + 1 дете до 11.99г./
253 291 215 248

Цените се во €, се плаќа во денари 1 € – 62 денари

Цената е за минимум 2 ноќи на ден за апартман, куќа, вила – полупансион

сместување минимум 2 ноќевања
период 09.01 – 05.03.2023 06.03 – 09.04.2023
денови од седмицата нед-чет пет-саб нед-чет пет-саб нед-чет пет-саб нед-чет пет-саб
ХОТЕЛ
Апартман Јуниор
/2 возрасни + 1 дете до 3.99г./
139 154 124 137 139 154 124 137
Апартман Сениор
/4 возрасни + 1 дете до 3.99г./
227 250 204 224 227 250 204 224
Апартман Сениор
/2 возрасни + 2 деца до 11.99г./
209 232 186 205 209 232 186 205
ФАМИЛИЈАРНИ КУЌИ, ВИЛИ
Вила Комфорт сс 1 спална
/2 возрасни + 1 дете до 3.99г./
180 202 158 177 180 202 158 177
Вила Фамилиа Комфорт
/4 возрасни + 1 дете до 3.99г./
253 280 226 249 253 280 226 249
Вила Фамилиа Комфорт
/2 возрасни + 2 деца до 11.99г./
234 261 208 230 234 261 208 230
Вила Фамилиа Лукс
/4 возрасни + 1 дете до 3.99г./
302 336 268 297 302 336 268 297

Цените се во €, се плаќа во денари 1 € – 62 денари

Цената е за минимум 5 ноќи на ден за апартман, куќа, вила – полупансион

сместување минимум 5 ноќевања
период 09.01 – 05.03.2023 06.03 – 09.04.2023
денови од седмицата нед-чет пет-саб нед-чет пет-саб нед-чет пет-саб нед-чет пет-саб
ХОТЕЛ
Апартман Јуниор
/2 возрасни + 1 дете  до 3.99г./
133 148 119 131 133 148 119 131
Апартман Сениор
/4 возрасни +1 дете до 3.99г./
218 241 197 215 218 241 197 215
Апартман Сениор
/2 возрасни +2 деца  до 11.99г./
200 222 178 197 200 222 178 197
ФАМИЛИЈАРНИ КУЌИ, ВИЛИ
Вила Комфорт сс 1 спална
/2 возрасни + 1 деца до 3.99г./
172 192 152. 169 172 192 152 169
Вила Фамилиа Комфорт
/4 возрасни +1 дете до 3.99г./
243 268 217 239 243 268 217 239
Вила Фамилиа Комфорт
/2 возрасни +2 деца до 11.99г./
224 250 199 221 224 250 199 221
Вила Фамилиа Лукс
/4 возрасни +1 дете до 3.99г./
289 322 257 285 289 322 257 285

Цените се во €, се плаќа во денари 1 € – 62 денари

нед-чет – престој во денови од недела – четврток
пет-саб – пресотј во деновите петок и сабота

Доплати за храна и за сместување на дополнително легло
Туристичката такса ја плаќаат гостите при пријавувањето

Доплата за вечера, по лице на дополнително легло / задолжителна /
Вечера за дете 4 – 11.99 г. 10 €
Вечера за возрасен 19 €

 

сместување

период

Цена по соба ноќевање со појадок 18.04-30.11.2023
18.04 – 6.07.2023 7.07.-7.09.2023 8.09.-30.11.2023
нед-чет пет-саб нед-чет пет-саб нед-чет пет-саб
ХОТЕЛ
   Апартман Јуниор
/2 возрасни + 1 дете  до 11.99г./
92€‎ 101€‎ 101€‎ 111€‎ 92€‎ 101€‎
     Апартман Сениор
/4 возрасни +1 дете до 11.99г./
147€‎ 162€‎ 162€‎ 178€‎ 147€‎ 162€‎
ФАМИЛИЈАРНИ КУЌИ, ВИЛИ
   Вила Комфорт сс 1 спална
/2 возрасни + 1 деца до 11.99г./
120€‎ 131€‎ 131€‎ 145€‎ 120€‎ 131€‎
Вила Фамилиа Комфорт
/4 возрасни +1 дете до 11.99г./
175€‎ 192€‎ 192€‎ 212€‎ 175€‎ 192€‎
Вила Фамилиа Лукс
/4 возрасни +1 дете до 11.99г./
202€‎ 223€‎ 223€‎ 245€‎ 202€‎ 223€‎
 • Прво дете 0-11:99г.  бесплатно со појадок во сите типови на соби
Доплата за вечера
Вечера за дете 4 – 11.99 г. 9€‎
Вечера за возрасен 18€‎

 

сместување

период

            Цена по соба за 2 или 3 ноќевања- полупансион
18.04 – 6.07.2023 7.07.-7.09.2023 8.09.-30.11.2023
нед-чет пет-саб нед-чет пет-саб нед-чет пет-саб
ХОТЕЛ
Апартман Јуниор
/2 возрасни + 1 дете  до 11.99г.
120€‎ 128 128 137 120 128
Апартман Сениор
/4 возрасни +1 дете до 11.99г./
206€‎ 219 219 234 206 219
Апартман Сениор
/2 возрасни +2 деца до 11.99г./
188€‎ 201 201 216 188 201
ФАМИЛИЈАРНИ КУЌИ, ВИЛИ
Вила Комфорт сс 1 спална
/2 возрасни + 1 деца до 11.99г./
145€‎ 155€‎ 155€‎ 167€‎ 145€‎ 155€‎
Вила Фамилиа Комфорт
/4 возрасни +1 дете до 11.99г./
231€‎ 247€‎ 247€‎ 264€‎ 231€‎ 247€‎
Вила Фамилиа Комфорт
/2 возрасни +2 деца до 11.99г./
213€‎ 229€‎ 229€‎ 245€‎ 213€‎ 229€‎
Вила Фамилиа Лукс
/4 возрасни +1 дете до 11.99г./
256€‎ 274€‎ 274€‎ 294€‎ 256€‎ 274€‎
 • Едно дете до 3.99г. бесплатно со појадок и вечера во сите типови соби
 

сместување

период

            Цена по соба за мин.4 ноќевања- полупансион
18.04 – 6.07.2023 7.07.-7.09.2023 8.09.-30.11.2023
нед-чет пет-саб нед-чет пет-саб нед-чет пет-саб
ХОТЕЛ
Апартман Јуниор
/2 возрасни + 1 дете  до 11.99г.
114 122 122 130 114 122
Апартман Сениор
/4 возрасни +1 дете до 11.99г./
194 209 209 222 194 209
Апартман Сениор
/2 возрасни +2 деца до 11.99г./
178 191 191 205 178 191
ФАМИЛИЈАРНИ КУЌИ, ВИЛИ
Вила Комфорт сс 1 спална
/2 возрасни + 1 деца до 11.99г./
137 147 147 159 137 147
Вила Фамилиа Комфорт
/4 возрасни +1 дете до 11.99г./
219 234 234 251 219 234
Вила Фамилиа Комфорт
/2 возрасни +2 деца до 11.99г./
202 217 217 233 202 217
Вила Фамилиа Лукс
/4 возрасни +1 дете до 11.99г./
247 260 260 279 247 260
 • Едно дете до 3.99г. бесплатно со појадок и вечера во сите типови соби

 

Доплата за вечера за гости на доп.легло задолжително
Вечера за дете 4 – 11.99 г. 9€‎
Вечера за возрасен 18€‎

Во цената Е вклучено:

 • Внатрешен минерален базен за возрасни со температура на водата 30°C.
 • Внатрешен детски минерален базен со температура на водата од 33°C
 • Бесплатен спа простор – парни бањи со арома и сол, сауна и топла клупа
 • Клима и сеф во собите и вилите
 • Соба за сушење ски чизми во секоја викендица
 • Камин во секоја вила
 • Фитнес центар
 • Безжичен интернет низ целиот комплекс
 • Бесплатно ски шкафче за сопствена или изнајмена ски опрема во хотелскиот дел
 • Трансфер до скијалиштето Банско /според распоред/
 • Бесплатен паркинг, секоја вила има сопствен паркинг простор
 • ДДВ

Во цената НЕ Е вклучено:

 • Превоз
 • Патничко осигурување
 • Туристичка такса на 1.20 BGN, на турист за ден (задолжително се плаќа на рецепција)
 • Пијалоци за време на оброците ( освен предвиденото од хотелот)
 • Личен трошок на патникот

Бесплатно за деца:

 •  Детски клуб со специјална програма и аниматор за деца од 3-8 г. /од 9:00 до 18:00 ч/
 •  Користење на детскиот клуб со родители кои ги придружуваат до 21:00 ч.
 • Бебе време Русковец програма:
  Детско креветче со постелнина
   Трпезариски столици
  Детски додатоци /тенџериња и кади/
   Детски бањарки на барање
   Детски ТВ канали
   Соба за електронски игри – бесплатни игри за Playstation

Политика за ноќевање со појадок за дополнително легло:

 • Едно дете на возраст до 3,99 г. се сместува бесплатно на дополнително легло
 • Второ дете до 3,99 г., сместено во бебешко креветче, доплаќа 7 € за сите типови на соби.
 • Второ дете од 4 до 11,99 г. на дополнително легло во Family Comfort вила или Lux вила доплаќа 16 € / ноќевање.
 • Петти возрасен на дополнително легло во Villa Familia Comfort или Villa Lux плаќа 50% од цената на возрасен на редовно легло

Дополнителни услуги, на барање:

 •  Доплата за едно полнење на камин, во вили – 25 лева
 • Користење на џакузи на отворено со минерална вода, до 5 гости:
  – За 1 час – 50 лева.
  – за 2 часа – 84 лева
 • Сместување за домашни миленици до 10 кг дозволено е само во вилите, со доплата од 30 лева/ноќевање

Политика за откажување:

 • Во случај на откажување или промена на резервацијата до 7 дена пред датумот на сместување – без казна.
 • Во случај на откажување или промена на резервацијата помалку од 7 дена пред датумот на пријавување – се одзема износот за 1 цела ноќ за резервираната соба
 • Во случај на порано поаѓање од бараниот престој – се одзема сумата за 1 цела ноќ
 • Откажувањето или промената на резервацијата мора да се направи писмено и писмено да биде потврдено од хотелот.

Хотелот го задржува правото да ги менува цените и условите за минимален престој во зависност од капацитетот на хотелот, како и за време на државни празници и периоди со специјални понуди.

Важат Општите услови на СКТМ и Т.А. С-ТРАВЕЛ