You are currently viewing Hotel Festa Winter Palace 5* – Borovec, Bugarija 2023/24

FESTA WINTER PALACE 5* –  БОРОВЕЦ

Боровец (до 1950 Чам Кориjа) e светски рекреативен скијачки центар во планината Рила.Сместен е на надморска височина од 1350 м, и наjстарo планиско одморалиште во Бугарија – постои од 1896 година, кога царот Фердинанд создава летна резиденциjа. Боровец се развил во модерен ски-центар со луксузни хотели од висока категорија, ресторани, дискотеки, продавници и голем број на ски терени и ски лифтови. На располагање има 15 патеки од кои 3 се опремени со топови за вештачки снег како и за ноќно скијање. Ски патеките се прилагодени како за почетници така и за оние најискусните во овие спортови. Падините на Боровец се под снег најчесто од декември па се до април. Совршената комбинација на локација, клима и географска положба на Борoвец привлекува секоја година огромен број на туристи од цела Европа.

Одалеченост:

 • Софија  80км
 • Скопје окулу 220км
 • Самоков на окулу 10км. 
 • 83 км jугозападно е Горна Џумаја, 
 • 125 jугоисточно е Пловдив.
 • Наjвисоката точка на ски-центарот е Jастребец – 2369 м, откаде има излаз кон Мусала, највисокиот врв на Балканот.

ОПИС:

Луксузен хотел со пет ѕвездички „Festa Winter Palace“ се наоѓа во срцето на Боровец, во близина на скијачката патека „Червено знаме“, брзиот лифт со две седишта „Мартинови Бараки експрес“ и лифтот со четири седишта „Ситњаково експрес“. Сместен во прекрасна борова шума, овој  хотел е бисер на одморалиштето.
Уникатен по својот стил и мебел, хотелот комбинира зимски одмор на планина со првокласна услуга и префинет луксуз. Хотелот нуди елегантна комбинација помеѓу скијачки одмор и удобност во домот.
Хотелот работи преку целата година и е омилено место за одмор, како во зимската скијачка сезона, така и во текот на летото.

СПА Центар : внатрешен базен, сауна, парна бања, руска бања, релакс соба, романтична када, голем избор на терапии за тело и лице.

Локација : 150 м од ски лифт

FESTA WINTER PALACE 5* BOROVETS  
   
РАНА РЕЗЕРВАЦИЈА : 15% попуст само за резервации  на полупансион за престој од 03.01-25.01.2024 до 22.12.2023  
   
   
   
Цените се по лице за 1 ноќевање 

На база НОЌЕВАЊЕ СО ПОЈАДОК

15.12-21.12.2023 

28.12-29.12.2023

04.03-09.04.2024

22.12-27.12.2023 30.12-01.01.2024 02.01-25.01.2024 26.01-03.03.2024
         
Двокреветна соба делукс 2+1                           66 €                             82 €                           130€                           102 € 112€
Јуниор Суит 2+1 -3+0                           78 €                             90 €                           140 €                           113 € 124€
Едноспален Апартман 2+1 3+0 85€ 100€ 152€ 124€ 134€
Еднокреветна Соба 1+0 100€ 165€ 260€ 155€ 204€
             
Во цената е вклучено : појадок, користење на внатрешен базен, сауна, фитнес,парна бања,солена соба , руска бања, ски гардеробер, интернет..  
   
Дополнителни услови :  
▪ Дете до 3.99 год. на дополнително легло – бесплатно  
▪ Дете од 4-13.99 год. на дополнително легло  70 % попуст  
▪ Дете од 4-13.99 год. Со еден возрасен  на редовно легло – 50% попуст  
▪ Возрасен на дополнително легло  – 25% попуст  
▪ Доплата за вечера :22 евра возрасни , 11 евра за деца од 4-13.99 години .  
▪ Доплата за новогодишна вечера (задолжително) : возрасни – 125€, дете – 65€ од 4 – 13.99  
▪ Доплата за туристичка такса за возрасни и деца над 2 год. : 1€ по лице на ден

 

Услови:

 • Резервација се прави со авансна уплата од минимум 30% од цената на аранжманот и копија од лична карта.
 • Комплетна доплата 7 дена пред поаѓање.
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд
 • Во случај на причинета штета за време на престојот, корисникот  ја надоместува штетата на сопственикот на лице место.
 • Препорачуваме патничко осигурување (информации во агенцијата).
 • Минимум 1 ден пред секое поаѓање Ве замолуваме да се информирате во Агенција.

 Отказ на резервации:

За отказ на резервација важат опшите услови , односно:

 • за отказ до 30 дена пред патувањето се задржува 30% од сумата.
 • за отказ 29 до 15 дена пред патувањето се задржува 50% од сумата.
 • за отказ 14 до 5 дена пред патувањето се задржува 80% од сумата.
 • за отказ 5-0 дена пред патувањето се задржува 100% од сумата.
 • Доколку патникот се откажува од аранжманот пред почетокот на патувањето, поради причини кои не можел да ги предвиди, избегне или отстрани (болест, повреда или смрт во потесното семејство, елементарна непогода или слично), а врз основа на важечка потврда од надлежните органи, во тој случај не ги плаќа отказните трошоци по наведената скала, туку само реалните трошоци произлезени од откажувањето на аранжманот, за кои организаторот е обврзан да ги плати на крајниот давател на услугата, без право на рефундација
 • Доколку патникот се откажува од аранжманот по почетокот на патувањето (за време на патување или за време на престој во местото на патување), поради настани кои се резулатат на влијание на “виша сила” (воени настани, терористички акти, елементарни непогоди, сообраќајни незгоди или слично), кои ниту патникот ниту организаторот не можел да ги предвиди, избегне или отстрани, организаторот не носи одговорност ниту има обврска за поврат на средства за нереализирани услуги, освен доколку крајниот давател на услугите прифати и изврши рефундација на истите.

 Приговори и поплаки:

 • Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на ова програма. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
 • Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции
 • Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм. 

Важат Општите услови на Т.А. С-Травел