You are currently viewing Хотел Мурите 4* – Разлог – Бугарија 2023/2024

MURITE CLUB HOTEL 4*  – РАЗЛОГ

Опис:

Хотел Мурите- Разлог. Омилено место на многумина од 2008 година, познато како долината на белата ела. Хотелот на своите гости им нуди одлични можности за релаксација, спорт и туризам, среде неверојатна природа, удобност, мир и тишина.
Волшебната природа на Пирин планина и близината на хотелот до еден од најголемите паркови во Бугарија е прекрасно место во секои дел од годината.
За сите дојденци ќе обезбедиме водич за посета на Бајкушевската елка – најстарото иглолисно дрво во Бугарија, кое преживеало повеќе од 1300 години и е врсник на бугарската држава.
MURITE Park Hotel се состои од 3 тематски згради кои носат прекрасни имиња на егзотични цвеќиња – АЗАЛИЈА, ОРХИДЕ и ЈАСМИН. Хотелот има извонредна архитектура и прекрасен ентериер.

Локација

Помалку од 2 часа со автомобил од Софија и само 10 минути од Банско, сместен во едно од најживописните краишта на Бугарија – Разлошката долина, хотелот MURITE Park ќе ве пречека со совршени услови за рекреација и спорт во секоја сезона за да ви понуди свежина. Во летните горештини и удобност во снежните зимски денови. Уникатниот поглед на Пирин планина, чистиот планински воздух, безбројните кривулести патеки под древните ѕидини, белината на снегот, мирисот на тревата – ова е нашата постојана инспирација.
Разлошката долина е уникатно природно место во Бугарија, сместено помеѓу трите најубави бугарски планини – Рила, Пирин и Родопи. Станува збор за планини во југозападниот дел на земјата со сосема поинаков карактер. Додека Рила и Пирин – две од највисоките и најтешките планини на Балканот со речиси 3000 m надморска височина – имаат чисто алпски изглед, Родопите јужно од нив маѓепсуваат со пријатно заоблени форми и изразено влијание на јужниот ветер од Егеј.

Соби:

ЗГРАДА  АЗАЛИА -ЛУКСУЗНА СОБА 
Луксузните соби на Хотел Мурите се сместени во главната зграда на комплексот . Гостите на хотелот кои избрале да престојуваат во АЗАЛИА имаат удобен пристап до бањата и рестораните и можат да ги искористат дополнителните услуги како што се услуга во соба и мини бар. Сите соби имаат тоалет, бања со када или туш и се лукзузно опремени, телефон, балкон, телевизор, безжичен интернет, фен.

ЗГРАДА  ОРХИДЕА -СТАНДАРД СОБА 
Зградата ОРХИДЕА се наоѓа на 30 метри од зградата АЗАЛИА во градината на комплексот МУРИТЕ. Сите соби имаат тоалет, бања со када или туш и се лукзузно опремени, телефон, балкон, телевизор, безжичен интернет, фен.

Пријавување: после 14:00 часот
Одјавување: до 12:00 часот

Доколку собата се ослободи подоцна, ќе се наплаќа дополнителен надомест како што следува:

-доколку собата се ослободи до 18:00 часот се доплаќа, според објавениот ценовник за задоцнето пуштање.
-доколку собата се ослободи после 18:00 часот се доплаќа 100 % од вредноста на ноќта.
-Резервациите се чуваат до 24:00 часот на денот на пристигнување.

Хотелот не прифаќа домашни миленици.

Во Хотел Мурите собите се за непушачи. Според одредбите на националното законодавство, пушењето на јавни места е забрането, па во случај на непочитување на истите, хотелот го задржува правото да наложи, без претходна најава, такса од 50еур.

MURITE CLUB HOTEL 4* – Банско

www.murite.bg
РАНА РЕЗЕРВАЦИЈА : 15% попуст за резервација и уплата до 15.10.2023
10% попуст за резервација и уплата до 15.11.2023 |
БОНУСИ : 7=6 за период на престој 01.12-21.12.2023 и 14.01-27.01.2024  04.03-15.04.2024(попустите се комбинираат )
*Бонусите и попустите за рана резервација важат за полупансион, не важат за доплатите за се вклучено
Цените се по лице за 1 ноќевање 01.12-21.12.2023 22.12-28.12.2023 29.12-01.01.2024 14.01-27.01.2024
на база ПОЛУПАНСИОН 04.03-15.04.2024 02.01-13.01.2024

28.01-17.02.2024

(мин. 3 ноќ.)  18.02-03.03.2024
Двокреветна соба – АЗАЛИА 2+0                           46 €                             52 €                           76 €                           49 €
Еднокреветна соба – АЗАЛИА 1                                                                                                                
Едноспален апартман – АЗАЛИА 2+2                           55 €                             62 €                           85 €                           58 €
Двоспален апартман – АЗАЛИА 4+2                           46 €                             52 €                           76 €                           49 €
Двокреветна соба – ОРХИДЕА 2+0                           38 €                             46 €                           70 €                           42 €
Еднокреветна соба – ОРХИДЕА 1                            €                              €                            €                            €
Едноспален апартман – ОРХИДЕА 2+2                           48 €                             55 €                           79 €                           52 €
Двоспален апартман – ОРХИДЕА 4+2                           38 €                             46 €                           70 €                           42 €
Во цената е вклучено : појадок и вечера на шведска маса, транспорт до жичарница (по распоред), користење на внатрешен базен, џакузи, сауна, парна бања, фитнес, интернет, паркинг.
Доплата за ALL INCLUSIVE – возрасен 16€ , дете од 6-13.99 год. – 8€ (појадок, ручек, ужина, вечера, неограничени пијалоци од 10-22 часот)
Дополнителни услови :
▪ Деца до 5.99 год. – бесплатно
▪ Прво дете од 6-13.99 год. на дополнително легло во едноспален апартман – бесплатно
▪ Второ дете од 6-13.99 год. на дополнително легло во едноспален апартман – 50% попуст
▪ Дете од 2-13.99 год. на редовно легло во двокреветна соба – 50% попуст
▪ Возрасен на дополнително легло во едноспален апартман – 30% попуст
▪ За сместување во двоспален апартман се плаќаат 4 полни суми и важат условите за лица на доп.легло (доколку има)
▪ Доплата за новогодишна вечера : возрасни – 100€, дете од 6-13.99 год.- 60€
▪ Доплата за туристичка такса за возрасни и деца над 2 год. : 1€ по лице на ден

Сместување во еднокреветна соба + 50 % од цената по лице

Цените се во евра по лице  и вклучуваат:

 • Ноќевање на база појадок и вечера
 • Користење на СПА Центар (внатрешен затоплен базен ,надворешен базен , детски базен , џакузи, сауна, парна бања, фитнес)
 • Детски кат, паркинг, интернет

Дополнителни услови :

 • Прво дете од 6-13.99 год. на дополнително легло во едноспален апп– БЕСПЛАТНО
 • Второ дете од 6-13.99 год. на дополнително легло во едноспален апп– 50% попуст
 • Дете на редовно легло во двокреветна соба од 2-13.99 год. 50 % попуст
 • Возрасен на дополнително легло  во едноспален–30 % попуст од сумата .
 • Доплата за еднокреветна соба + 50% од сумата .
 • НАПОМЕНА : За сместување во двоспален апартман се плаќаат 4 редовни суми
 • НАПОМЕНА : За сместување во троспален апартман се плаќаат 6 редовни суми
 • Доплата за ALL INCLUSIVE – возрасен 16€ , дете од 6-13.99 год. – 8€ (појадок, ручек, ужина, вечера, неограничени пијалоци од 10-22 часот)
 • Доплата за новогодишна вечера : возрасни – 100€, дете од 6-13.99 год.- 60€

   

Цената НЕ вклучува:

 • Превоз
 • Индивидуални трошоци
 • Туристичка такса за возрасни и деца над 2 год. : 1€ по лице на ден

Можност за плаќање од 6-12 рати SN- Финансии

УСЛОВИ:

 • Резервација се прави со авансна уплата од минимум 30% од цената на аранжманот и копија од лична карта.
 • Комплетна доплата 7 дена пред поаѓање.
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.

ОТКАЗ НА РЕЗЕРВАЦИЈА:

За отказ на резервација важат опшите услови , односно:

 • за отказ до 30 дена пред патувањето се задржува 30% од сумата.
 • за отказ 29 до 15 дена пред патувањето се задржува 50% од сумата.
 • за отказ 14 до 5 дена пред патувањето се задржува 80% од сумата.
 • за отказ 5-0 дена пред патувањето се задржува 100% од сумата.

Доколку патникот се откажува од аранжманот пред почетокот на патувањето, поради причини кои не можел да ги предвиди, избегне или отстрани (болест, повреда или смрт во потесното семејство, елементарна непогода или слично), а врз основа на важечка потврда од надлежните органи, во тој случај не ги плаќа отказните трошоци по наведената скала, туку само реалните трошоци произлезени од откажувањето на аранжманот, за кои организаторот е обврзан да ги плати на крајниот давател на услугата, без право на рефундација. Доколку патникот се откажува од аранжманот по почетокот на патувањето (за време на патување или за време на престој во местото на патување), поради настани кои се резулатат на влијание на “виша сила” (воени настани, терористички акти, елементарни непогоди, сообраќајни незгоди или слично), кои ниту патникот ниту организаторот не можел да ги предвиди, избегне или отстрани, организаторот не носи одговорност ниту има обврска за поврат на средства за нереализирани услуги, освен доколку крајниот давател на услугите прифати и изврши рефундација на истите.

ПРИГОВОРИ И ПОПЛАКИ:

 • Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на ова програма. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
 • Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
 • Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.

Важат Општите услови на СКТМ и Т.А. С-ТРАВЕЛ