You are currently viewing Zara Hotel & Spa 4* – Bansko, Bugarija 2023/2024

ZARA HOTEL & SPA 4*

 

Хотел Зара & Спа е изграден 2014 год, лоциран на само 600 метри од гондолата и 500 метри од центарот на Банско. Хотелот нуди бесплатен Wi fi, секоја соба има сопствен балкон, LCD- телевизор, кабелска телевизија, фрижидер, сеф, тоалет, телефон. Некои од собите имаат и поглед на планината. Гостите можат да се релаксираат во ресторанот или во лоби барот. Во непосредна близина на хотелот се наога и маркет Керфур и Трговски центар.
Хотелот исто така нуди и фризерски салон, соба за видео игри, како и можност за изнајмување ски опрема.

Двокреветна стандардна соба – Максималниот капацитет е 2 возрасни лица на обичен кревет; Сите стандардни соби се поврзани и споделуваат 1 влез и 1 балкон;.

Двокреветна делукс соба – Максималниот капацитет е 2 возрасни на обичен кревет и 2 деца до 11,99 на дополнителни кревети или 3 возрасни.

 Едноспален апартман – Максималниот капацитет е 2 возрасни на обичен кревет и 2 деца до 11,99 на дополнителни кревети или 4 возрасни

Сите соби и апартмани имаат балкони

 

GPS кординати: Longitude 41.835645°; Latitude 23.476871°

 

ЦЕНИ ЗА СОБА НА ДЕН ВО ЕВРА – НОЌЕВАЊЕ СО ПОЈАДОК

1

01.12.2023
21.12.2023

22.12.2023
26.12.2023

27.12.2023
03.01.2024

04.01.2024
08.01.2024

09.01.2024
24.01.2024

25.01.2024
25.02.2024

26.02.2024
17.03.2024

18.03.2024
14.04.2024

JUNIOR SUITE

SINGLE ROOM

98

144

217

144

118

144

118

98

SUITE 2 ADULTS

131

192

242

192

159

192

159

131

SGL 1+1 CHD (0-6,99)

99

145

218

145

119

145

118

99

SUI2A 1+1 CHD (7-12,99)

131

192

242

192

159

192

159

131

EXECUTIVE SUITE

SINGLE ROOM

106

152

232

152

127

152

127

106

SUITE 2 ADULTS

142

203

259

203

170

203

170

142

SGL 1+1 CHD (0-6,99)

107

153

233

153

128

153

128

107

SUI2A 1+1 CHD (7-12,99)

142

203

259

203

170

203

170

142

SUI2A 1+2 CHD (0-6,99) (7-12,99)

143

204

260

204

171

204

171

143

SUI2A 1+2 CHD (7-12,99) (7-12,99)

165

238

299

238

199

238

199

165

SUI2A 2+1 CHD (0-6,99)

143

204

260

204

171

204

171

143

SUI2A 2+1 CHD (7-12,99)

165

238

299

238

199

238

199

165

EXECUTIVE SUITE MOUNTAIN VIEW

SINGLE ROOM

110

156

237

156

131

156

130

110

SUITE 2 ADULTS

147

209

265

209

175

209

175

147

SGL 1+1 CHD (0-6,99)

111

157

238

157

132

157

131

111

SUI2A 1+1 CHD (7-12,99)

147

209

265

209

175

209

175

147

SUI2A 1+2 CHD (0-6,99) (7-12,99)

148

210

266

210

176

210

176

148

SUI2A 1+2 CHD (7-12,99) (7-12,99)

171

243

305

243

204

243

204

171

SUI2A 2+1 CHD (0-6,99)

148

210

266

210

176

210

176

148

SUI2A 2+1 CHD (7-12,99)

171

243

305

243

204

243

204

171

EXECUTIVE DELUXE SUITE

SINGLE ROOM

114

160

242

160

135

160

135

114

SUITE 2 ADULTS

153

214

270

214

181

214

181

153

SUITE 2 ADULTS+EXTRA BED

193

288

349

288

238

288

238

193

SGL 1+1 CHD (0-6,99)

115

161

243

161

136

161

136

115

SUI2A 1+1 CHD (7-12,99)

153

214

270

214

181

214

181

153

SUI2A 1+2 CHD (0-6,99) (7-12,99)

154

215

271

215

182

215

182

154

SUI2A 1+2 CHD (7-12,99) (7-12,99)

176

249

310

249

210

249

210

176

SUI2A 2+1 CHD (0-6,99)

154

215

271

215

182

215

182

154

SUI2A 2+1 CHD (7-12,99)

176

249

310

249

210

249

210

176

SUI2A 2+2 CHD (0-6,99) (7-12,99)

177

249

311

250

211

250

211

177

SUI2A 2+2 CHD (7-12,99) (7-12,99)

200

284

350

284

239

284

239

200

EXECUTIVE DELUXE MOUNTAIN VIEW

SUITE 2 ADULTS

159

220

276

220

187

220

187

157

SUITE 2 ADULTS+EXTRA BED

199

294

355

294

243

294

243

199

SGL 1+1 CHD (0-6,99)

120

166

248

166

141

166

141

120

SUI2A 1+1 CHD (7-12,99)

159

220

276

220

187

220

187

157

SUI2A 1+2 CHD (0-6,99) (7-12,99)

160

221

277

221

188

221

188

158

SUI2A 1+2 CHD (7-12,99) (7-12,99)

182

255

316

255

216

255

216

182

SUI2A 2+1 CHD (0-6,99)

160

221

277

221

188

221

188

158

SUI2A 2+1 CHD (7-12,99)

182

255

316

255

216

255

216

182

SUI2A 2+2 CHD (0-6,99) (7-12,99)

183

256

317

256

217

256

217

183

SUI2A 2+2 CHD (7-12,99) (7-12,99)

205

289

356

289

244

289

244

205

GRANDE SUITE

SUITE 4 ADULTS

250

367

467

366

284

367

284

250

SUITE 4 ADULTS+EXTRA BED

290

441

547

441

340

441

340

290

SUI4A 2+2 CHD (7-12,99) (7-12,99)

250

367

467

366

284

367

284

250

SUI4A 2+3 CHD (0-6,99) (7-12,99) (7-12,99)

251

368

468

367

285

368

285

251

SUI4A 2+3 CHD (7-12,99) (7-12,99) (7-12,99)

273

402

508

402

313

402

313

273

SUI4A 3+1 CHD (7-12,99)

250

367

467

367

284

367

284

250

SUI4A 3+2 CHD (0-6,99) (7-12,99)

251

368

468

368

285

368

285

251

SUI4A 3+2 CHD (7-12,99) (7-12,99)

220

325

415

325

250

325

250

220

SUI4A 4+1 CHD (0-6,99)

251

368

468

368

285

368

285

251

SUI4A 4+1 CHD (7-12,99)

220

325

415

325

250

325

250

220

SUI4A 4+2 CHD (0-6,99) (7-12,99)

221

326

416

326

251

326

251

221

SUI4A 4+2 CHD (7-12,99) (7-12,99)

297

436

548

436

342

436

342

297

GRAND SUITE MOUNTAIN VIEW

SUITE 4 ADULTS

256

373

473

373

289

373

289

256

SUITE 4 ADULTS+EXTRA BED

296

446

552

446

346

446

346

296

SUI4A 2+2 CHD (7-12,99) (7-12,99)

256

373

473

373

289

373

289

256

SUI4A 2+3 CHD (0-6,99) (7-12,99) (7-12,99)

257

374

474

374

290

374

290

257

SUI4A 2+3 CHD (7-12,99) (7-12,99) (7-12,99)

279

407

513

407

318

407

318

279

SUI4A 3+1 CHD (7-12,99)

256

373

473

373

289

373

289

256

SUI4A 3+2 CHD (0-6,99) (7-12,99)

257

374

474

374

290

374

290

257

SUI4A 3+2 CHD (7-12,99) (7-12,99)

279

407

513

407

318

407

318

279

SUI4A 4+1 CHD (0-6,99)

257

374

474

374

290

374

290

257

SUI4A 4+1 CHD (7-12,99)

279

407

513

407

318

407

318

279

SUI4A 4+2 CHD (0-6,99) (7-12,99)

280

498

514

408

319

408

319

280

SUI4A 4+2 CHD (7-12,99) (7-12,99)

302

442

553

442

347

442

347

302

KING SUITE

SUITE 4 ADULTS

395

585

724

585

434

585

434

395

SUI4A 2+2 CHD (7-12,99) (7-12,99)

395

585

724

585

434

585

434

395

SUI4A 3+1 CHD (7-12,99)

395

585

724

585

434

585

434

395

Полупансион

28

28

28

28

28

28

28

28

Деца од 7 до 12.99 год.

17

17

17

17

17

17

17

17

Доплата за соба со балкон на ден

11

11

11

11

11

11

11

 

Такса за деца од 0 до 6.99 год.

0.67

0.67

0.67

0.67

0.67

0.67

0.67

0.67

Отказ

Под 7 дена 1 ноќ

Под 14 дена 2 ноќи

Под 21 ден 100%

Под 14 дена 2 ноќи

Под 14 дена 2 ноќи

Под 14 дена 2 ноќи

Под 14 дена 1 ноќ

Под 7 дена 1 ноќ

No Show

2 ноќи

50%

100%

50%

50%

50%

2 ноќи

2 ноќи

Минимум престој

2

3

4

3

2

3

2

2

 

Цената на сместувањето е во евра  по лице на ден и вклучува:

 • Едно ноќевање, појадок или појадок и вечера шведска маса
 • користење на Zara Relax центар
 • затворен базен со детски дел
 • џакузи
 • сауна
 • парна бања
 • фитнес
 • игротека со аниматор
 • ски склад за лични предмети
 • шатл до/од станицата Гондола (по распоред)
 • Wi-Fi во целиот хотел
 • осигурување, такса за одморалиште и 9% ДДВ.
 • Сите деца кои престојуваат бесплатно плаќаат туристичка такса од 0,60 евра од ноќ на рецепција по пристигнување;

Доплати и попусти:

 • Деца до 5,99 се сместуваат бесплатно.
 • Деца од 6 до 11,99 години сместени на дополнително легло со двајца возрасни – 50% попуст од горенаведените стапки;
 • Возрасен (12+) сместен на дополнително легло – 30% попуст од горенаведените стапки;
 • Деца од 6 до 11,99 години сместени на редовно легло со еден возрасен – 30% попуст од горенаведените цени; Не се применува за Нова Година;
 • Сместување во еднокреветна е 80% од цената за 2 лица.

Рана резервација и попусти:

 •  25% попуст од основната цена за резервации направени до 30.09.2022 и уплатени 20% до 15.10.2022. Во случај на промена на имињата и периодот на престој, попустот за рана резервација ќе се смета за неважечки;
 •  15% попуст од основната цена за резервации направени до 31.10.2022 и уплатени 20% до 15.11.2022. Во случај на промена на имињата и периодот на престој, попустот за рана резервација ќе се смета за неважечки;
 •  10% попуст од основната цена за резервации со максимален престој 6 ноќевања до 30.11.2022 година и  20% за резервција до 05.12.2022 година. Во случај да се сменат имињата и периодот на престој, попустот за рана резервација ќе се смета за неважечки;
 • За резервации направени во Ноември (01-30.11.2022) со долг престој од мин. 7 ноќевања, EB 10% не се применува. Наместо тоа се применува: 7=6, 10=9 и 14=12. Ова не важи за периодот на Нова Година.
 • Новогодишен период – За сите резервации кои минуваат низ периодот 28.12-02.01  важат само попусти на рана резервација.
 • За целата зимска сезона, освен периодот 28.12-02.01 важат следните попусти: 7=6, 10=9, 14=12
 • кои се применуваат од 1 Ноември, откако ќе истече попустот од 15%. и не се комбинираат со попусти на рана резервација
 • Се применува само еден попуст во исто време.

Дополнителни услови за Божиќ и Нова Година:

Новогодишна вечера задолжителна

 • Ресторан Зара, главна сала – 65,00 евра за 1 возрасен / 32 евра за дете од 4 до 11,99 години
 • Ресторан Зара, дополнителна сала – 55,00 евра за 1 возрасен / 27 евра за дете од 4 до 11,99 години
 • Редовното бифе за вечера не е достапно на 31.12.2022 година. Наместо тоа, на 1 Jануари 2023 година ќе биде отворен доцен појадок со шведска маса.
 • Главниот ресторан и дополнителната сала ќе имаат различно мени на новогодишната ноќ;
 • За сите деца до 11 години  ќе се служи детско мени;
 • Цената вклучува новогодишна вечера на специјално мени и новогодишна забавна програма.

Божиќна вечера на 25 декември задолжителна

 • 20 евра за 1 возрасен / 10 евра за дете од 4 до 11,99 години
 • Редовното бифе за вечера не е достапно на 25 декември 2022 година
 • Божиќната вечера е на празнично традиционално мени;

Дополнителни услуги:

 • Паркинг – паркинзи по достапност; Цена за ноќевање – 5 евра по возило;
 • Детско креветче – 5 евра од ноќевање;
 • Сеф – 4 евра на ден;

Минимални периоди на престој:

 • Новогодишен период (28.12-02.01) – минимален престој е 5 ноќевања
 • Божиќен период (23-26.12) – минимален престој е 3 ноќевања

Политика за отказ

 •  За божиќните и новогодишните сезони – доцните откажувања се наплаќаат со 100% отказ
 •  Сите останати сезони – за доцни откажувања се применува 50% казна
 •  Непојавување во сите сезони освен Ниско – се применува 100% казна
 •  Непојавување во ниската сезона – се применува казна за 2 ноќевања

Важат Општите услови на СКТМ и Т.А. С-ТРАВЕЛ